Kiedy przycinać tuje?

kiedy przycinać tuje?

Tuja – charakterystyka rośliny

Tuje obejmują łącznie sześć gatunków, z których zaledwie część zdominowała nasze polskie ogrody. Tuja należy do typu roślin cyprysowatych, a jej naturalne środowisko pochodzi z Ameryki Północnej i wschodniej Azji, a ich wysokość sięga nawet sześćdziesięciu metrów! W naszych realiach są one natomiast o wiele niższe. Tuje to zimozielone drzewa, krzewy o stożkowej koronie ze spłaszczonymi gałęziami. Szyszki tej rośliny mają jajowaty lub podłużny kształt i z reguły posiadają ich znaczącą ilość. Najważniejsze gatunki owej rośliny to tuja (żywotnik) – zachodnia, wschodnia i olbrzymia. Żywotnik zachodni najlepiej sprawdzi się przy nasadzeniach żywopłotowych osiągając od pięciu do dwudziestu metrów wysokości. Żywotnik olbrzymi natomiast w naszych warunkach potrafi bez problemu osiągać wysokość od piętnastu do trzydziestu metrów wysokości z szyszkami do nawet dwóch centymetrów, a żywotnik wschodni występujący w postaci drzewa lub krzewu do piętnastu metrów wysokości.

Kiedy przycinać tuje?

Tuje powinno przycinać się na przestrzeni końca marca i lipca, natomiast w ostateczności najpóźniej do połowy sierpnia. Ponadto powinno mieć się świadomość, że zbyt wczesne przycięcia rośliny mogą prowadzić do jej przemarznięcia, a zbyt późne pobudza krzew do dalszego wzrostu, co skutkuje startem krążenia soków, przez co młode gałązki nie zdążą zdrewnieć przed zimą. Co więcej ważne jest, aby nie przycinać tui w czasie deszczu, ponieważ wilgoć sprzyja rozwojowi chorób grzybowych. Reasumując – pierwsze przycinanie tui na wiosnę, drugie natomiast latem. Narzędziem niezbędnym do przycinania tuj są ręczne nożyce do żywopłotu, ale lepszym rozwiązaniem i znacznie mniej męczącym będzie wcześniej wymienione narzędzie z tym, że elektryczne.

Po co przycinać tuje?

Cięcie tej rośliny jest konieczne, aby stymulować ją do rozkrzewiania się i szybszego wzrostu. Z racji tego, że nasza roślina wskutek przycinania będzie szybciej i szerzej rosła, łatwiej możemy osiągnąć pożądany przez nas jej wysokość oraz kształt. Również warto wspomnieć, że przez przycinanie naszej rośliny skutecznie ją odmładzamy i usuwamy nieestetycznie wyglądające gałązki.

Techniki przycinania tui

Przycinanie tuj różni się w zależności od tego jakiego efektu finalnego oczekujemy oraz, którą jej odmianę posiadamy. Inaczej będziemy przycinali tuję na ,,żywopłot”, a inaczej pojedyncze osobniki, które mają wytworzyć konkretny kształt, rzeźbę. Cięcie roślin, które mają nam służyć jako żywopłot rozpoczynamy tuż po posadzeniu, a także na wiosnę następnego roku, gdy zaczną pojawiać się nowe przyrosty. Cięcie młodych przyrostów u tuj polega głównie na ścinaniu ich o połowę dwa, a nawet trzy razy na sezon, natomiast rośliny starsze wystarczy zwykle potraktować je nożycami raz w sezonie.

Tuje najlepiej przycinać równo przy użyciu żyłki, bądź innego pomocniczego narzędzia, które znacznie ułatwi nam zadanie i będzie stanowiło swego rodzaju ,,linię” dzięki, której będziemy mogli uporać się z tym zadaniem szybciej i prościej. Trzeba pamiętać o tym, aby oczyszczać naszą roślinę z wszelakich uszkodzonych, oraz chorych gałązek, by dzięki temu zahamować rozwój chorób naszej tui. Ważne jest ponadto przecinanie czubków, aby roślina mogła się zagęścić (cięcie najlepiej wykonać wczesną wiosną, zanim rozpocznie się proces wegetacji, skracamy wówczas pęd główny oraz pędy boczne o połowę długości).

tuja

Czym przycinać tuje?

Jak już zostało to wyżej wspomniane tuje najlepiej przycinać wszelakimi nożycami do żywopłotu (takim samym narzędziem tylko, że elektrycznym będzie znacząco łatwiej), natomiast do ich przycinania wystarczy również nam zwykły sekator natomiast praca jaką będziemy musieli wykonać będzie znacznie czasochłonna, oraz męcząca. Trzeba pamiętać również o tym, aby zadbać o odpowiednie naostrzenie, oraz czystość narzędzi, którymi planujemy wykonać powyższy zabieg, gdyż niestosowanie się do tego może doprowadzić do poranienia naszej rośliny, oraz nadszarpania jej pędów, czego oczywiście byśmy nie chcieli.

Dodaj komentarz