Trawa pampasowa – uprawa, sadzenie, kwitnięcie

trawa pampasowa

Trawa pampasowa to dekoracyjna bylina. Jest to piękna roślina, obok której nikt nie przejdzie obojętnie. Dlaczego tak zachwyca? Bo ma przepiękne puszyste pióropusze – okazałe kwiatostany, dostojny wygląd i całkiem spory wzrost. Przez ogrodników nazywana często kwintesencją ogrodowej lekkości. Pięknie wygląda nasadzona przy zbiornikach wodnych, w ogrodach, ale nie tylko – umieszczona w donicach na tarasach prezentuje się niezwykle dostojnie. Dowiedz się więcej o tym, jak sadzić trawę pampasową, kiedy jest okres jej kwitnięcia oraz jak o nią dbać.

Trawa pampasowa – wysokość

Jest trawą wieloletnią i porasta południowoamerykańskie stepy. Takie pampasy są typowe dla terenów Brazylii, Chile i Argentyny. Osiąga wysokość nawet do 3 metrów i szeroko się rozrasta. Często trawę pampasową umieszcza się jako roślinę ozdobną do ogrodów, ze względu na jej wspaniały wygląd, który nadaje otoczeniu domu niespotykanego charakteru. Lecz można ją sadzić również we wnętrzach.

Trawa pampasowa – nowy trend w dekoracji wnętrz

Suszona trawa pampasowa idealnie sprawdzi się w wazonie oraz jako dodatek do przeróżnych kompozycji. Jest delikatna, naturalna i jednocześnie bardzo wytrzymała. Pasuje do każdego trendu i wnętrza – jej naturalne brązowe barwy ocieplają wystrój i dodają uroku. Pięknie komponuje się nie tylko solo, ale także razem z eukaliptusem, gałązkami bawełny czy jaskrami.

Kortaderia na balkon

Trawa pampasowa umieszczona w doniczkach sprawdzi się szczególnie dobrze na ciepłym i słonecznym balkonie. Dzięki wysokości, jaką osiąga, będzie nie tylko zachwycać, ale także spełni funkcję niejako ochrony przed spojrzeniami sąsiadów

Nazywana przez botaników Cortaderia selloana to doskonała odmiana trawy ozdobnej. To bylina, która świetnie sprawdzi się w ogrodzie. Jest bowiem wiecznie zielona i może osiągać wspomniane już wcześniej spore rozmiary. Zachwyca ponadto pięknymi kwiatostanami:

  • w kolorze białym – to jedna z najpopularniejszych dekoracji ogrodowych. Doskonale rozjaśnia mały ogród, jest ciekawym ciekawym elementem w różnych nasadzeniach.
  • w kolorze różowym i fioletowym – doskonale sprawdzą się w ogrodzie, sprawiając, że otoczenie będzie bardzo przyjemne, delikatne i oryginalnie. Fioletowa lub różowa trawa pampasowa zimą pokryta śniegiem? Bajka!

Trawa pampasowa w donicy

Roślina ta świetnie sprawdzi się jako przepiękna ozdoba na balkon czy przed dom w doniczce. Trawa pampasowa w donicy nada szyku i charakteru domostwu i sprawi, że będzie on bardzo klimatyczny. Uprawiana w donicy ma liście o barwie zielonej lub szarozielonej, które ścinamy w rękawiczkach i pozostawiamy jedynie puszyste kwiatostany tzw. wiechy, które się świetnie prezentują w przydomowych doniczkach lub na tarasie czy balkonie. Do donicy najlepiej wykorzystać ziemię przepuszczalną ale żyzną, natomiast na górze warto dla lepszego efektu usypać żwir. Na spód może dodać również kompost.

Kwitnięcie trawy pampasowej

Kiedy kwitnie trawa pampasowa? Ta bylina trawy pampasowej kwitnie na przełomie września i października, ale piękno wydobywa się z niej – ze względu na duże kwiatostany – o każdej porze roku. Nie mniej, trudno jest utrzymać tę roślinę w dobrym stanie zimą, ale nie jest to niemożliwe. Trawa pampasowa najlepiej kwitnie w słońcu lub w miejscu lekko zacienionym. Nie warto jej więc sadzić w miejscu, które jest całkiem odizolowane od światła dziennego.

Okres kwitnienia trawy pampasowej to od września do października lecz może potrwać dłużej.

Zimowanie

W jaki sposób przygotować trawę pampasową na zimowanie? Jak wspomniano wyżej, utrzymanie jej zimą może sprawić nielada problem, ale jeśli dołożymy nieco starań to efekty na pewno nas usatysfakcjonują. Na zimę trawę trzeba zabezpieczyć poprzez związanie pędów lub owinięcie słomianą matą. Zabieg ten będzie miał na celu ochronienie trawy pampasowej przez chłodem. Korzenie możemy obsypać suchymi liśćmi, ewentualnie korą drzewną. Ta druga opcja będzie również estetycznie prezentować się w naszym przydomowym ogrodzie lub tarasie. Należy jednak zapewnić roślinie dostęp do świeżego powietrza. W ten sposób pomożemy nasze trawie pampasowej przezimować.

trawa pampasowa w ogrodzie

Uprawa trawy pampasowej krok po kroku

Jak widać, trawa pampasowa świetnie sprawdza się w różnych zastosowaniach, zarówno do wnętrza, jak i do ogrodu czy na balkon. Sprawdźmy więc, jak krok po kroku uprawiać trawę pampasową i jak odpowiednio zadbać o tę roślinę.

Przygotowanie do uprawy trawy pampasowej

Wybieramy stanowisko. Musi być ono słoneczne i ciepłe, zaciszne oraz możliwie jak najbardziej osłonięte przed wiatrem – to ostatnie uchroni długie gałązki przed zaginaniem podczas silniejszych podmuchów. Najlepiej w pobliżu zabudowań i murów. Temperatura takiego stanowiska nie powinna spadać poniżej -17°C.

Trawa pampasowa świetnie sprawdza się w różnych zastosowaniach, zarówno do wnętrza, jak i do ogrodu czy na balkon.

Gleba do uprawy trawy pampasowej

Kolejnym krokiem jest odpowiednie przygotowanie gruntu. Kortaderia chętnie będzie rosła w przepuszczalnej glebie. W górnej warstwie musi być ona żyzna, przemieszana z grubym piaskiem i żwirem. W tej głębszej warstwie natomiast musimy dać trochę, a nawet sporo – kompostu. Istotne jest, aby podłoże nie było zbyt wilgotne.

Trawa pampasowa sadzenie

Zastanawiasz się, kiedy sadzić trawę pampasową? Sadzenie powinno się odbywać wiosną, a najlepiej w maju. W fazie wzrostu należy zapewnić jej odpowiednie nawadnianie – unikać należy jednak przelewania – trawa pampasowa nie wybaczy nadmiernej ilości wody. Właściwie podlewa się tylko młode okazy podczas suszy.

Nawożenie

Regularne nawożenie wymaga zastosowania uniwersalnego, zbilansowanego nawozu ogrodniczego, który przeznaczony jest do dokarmiania roślin niezbędnymi do prawidłowego rozwoju składnikami odżywczymi zarówno w gruncie, jak i w doniczkach. Taki nawóz podniesie odporność rośliny na choroby i szkodniki.

Rozmnażanie

Rozmnażanie – robi się to przez podział starych kęp, wysiew nasion zebranych z osobników żeńskich oraz z zaczynających drewnieć sadzonek pędowych.

Zimowanie trawy pampasowej polega na tym, że jesienią, gdy gleba jest sucha, ścina się trawę do wysokości około 30 centymetrów powyżej gruntu. Po pierwszych przymrozkach kępę należy obsypać suchymi liśćmi lub ściętymi łodygami. Lubi ona gałązki sosnowe. Przy deszczowej pogodzie warto ustawić nad nią nieprzemakalny daszek. Aby uchronić trawę pampasową przed wilgocią, należy luźno związać jej kwiatostany, albo zwyczajnie przykryć je wiadrem. Jeśli kordelia rośnie w donicy, wystarczy przenieść ją do suchego pomieszczenia. To uchroni ją przed mrozem.