Two columns
Pionowo
Poziomo

Kalkulator budowy domu

Podliczenie kosztów

Nazwa Option/Unit Total
"{{getWooProductName}}" has been added to your cart

: {{ $store.getters.getIssuedOn }}
Payment method: {{ $store.getters.getPaymentType }}
{{ item.title }}: {{ item.value }}

Ile kosztuje budowa domu?

Zastanawiasz się jaki jest koszt wybudowania domu jednorodzinnego? Nadchodzi moment, kiedy odłożone lub pozyskane z kredytu środki finansowe pozwalają na spełnienie marzenia o własnych czterech kątach. Pierwsza decyzja dotyczy wyboru mieszkania w mieście lub domu za miastem. Wybierając drugą opcję można zastanowić się nad kupnem starszego budynku będącego w zasobach gminy lub dźwignąć koszty budowy domu na miarę marzeń i budżetu. Takie wyzwanie będzie wyrazem determinacji, odwagi i sprytu, a także oślego uporu w dzisiejszych czasach. Czy to się jednak opłaci?

Jakie są koszty budowy domu?

Przede wszystkim wybór działki i załatwienie wszystkich formalności prawnych, a następnie jej uzbrojenie. To są wstępne wydatki, jeszcze zanim przyszły pan domu stworzy kosztorys samej budowy.

W kosztorysie uwzględnić trzeba projekt. Odpowiedni kształt i wielkość domu zoptymalizowane pod potrzeby i budżet mogą pozwolić na duże oszczędności. Następnie musi podjąć decyzję, czy budowa ma być w systemie gospodarczym, w którym wszystko, jako przyszły właściciel domu załatwia sam, czy też w systemie zleconym. To dobra opcja, jeśli dom buduje osoba bez doświadczenia.

Rosnące ceny i niepewna sytuacja gospodarcza powodują, że wybranie odpowiednich dostawców materiałów budowlanych gwarantujących stałość ceny w dzisiejszych realiach jest kluczowe. Tak samo jak wybranie pewnej ekipy budowlanej.

Jak obliczyć koszt budowy domu?

Pytaniem, które często zadajemy sobie planując budowę domu jest to, jak prawidłowo wyliczyć koszty budowy. Na pewno należy wziąć pod uwagę koszty wszystkich poszczególnych etapów budowy, które wymienione zostały w dalszej części tekstu. Zsumować należy koszty związane z przygotowaniem stanu surowego, deweloperskiego, wykończenia. W swoich rozrachunkach pamiętać należy o kosztach związanych z materiałami (które potrafią dynamicznie rosnąć) oraz robocizną (które różnią się w zależności od regionu kraju). W wykonaniu wstępnej analizy kosztów pomagają kalkulatory budowy domów.

Zobacz też: Szukasz dobrej firmy budowanej? Sprawdź naszą bazę!

Koszty budowy domu – etapy

To są ogólne koszty budowy domu. Należy przyjrzeć się kosztom poszczególnych etapów budowy. Od stanu surowego, po stan deweloperski, aż do stan z wykończeniem, czyli moment, w którym śmiało możemy wprowadzać się do nowego domu.

Stan surowy – koszty

Wykonanie fundamentów to koszt około 30 tysięcy złotych z robocizną. Następnie wzniesienie ścian nośnych, które w zależności od materiałów użytych kształtują się na poziomie blisko 15 tysięcy. Postawienie ścian działowych jest już tańszą sprawą i wyniesie ok 5 tysięcy razem z robocizną. Kolejne wydatki to: komin dymowy, inne kominy, wentylacja. W zależności od ilości kominów nawet do 8 tysięcy.

Kolejnym etapem budowy domu są stropy. Ich koszt to już kwota trzydziestu tysięcy łącznie z takimi elementami jak słupy, podciągi, czy wieńce. Jeśli wybór pada na prosty dach dwuspadowy z uwzględnieniem wykonania poszycia i pokrycia dachówką ceramiczną liczyć się trzeba z kwotą 35 tysięcy. Wykończenie dachu, czyli rynny, wyłazy dachowe i docieplenie dachu – ok 30 tysięcy.

Łącznie koszty budowy domu jednorodzinnego o powierzchni 100 m2 w stanie surowym otwartym wynoszą po tegorocznych cenach to ok. 120 tysięcy złotych. Żeby uznać stan surowy zamknięty budynku należy dodać stolarkę okienną i drzwiową, czyli ok. 50 tysięcy złotych.



Stan deweloperski – koszty

Stan deweloperski to kolejny etap, w którym można zająć się powoli wykańczaniem domu.

Na tym etapie montuje się bramę garażową, instalację wodno-kanalizacyjną i elektryczną ścian.

Elewacja i docieplenie są kolejnymi elementami wykończenia przed stanem pod klucz. Razem z posadzkami i tynkowaniem koszty właściciel zamknie się w kwocie ok 80 tysięcy. Koszty budowy domu wzrastają już do 250 tysięcy, a jeszcze czeka ostatni etap.

Stan z wykończeniem

Doprowadzenie do stanu wykończonego to już ostatnia prosta przed oddaniem kluczy. Budynek zaczyna przypominać miejsce do zamieszkania, pojawia się wyposażenie sanitarne i wewnętrzne parapety. W tym momencie już przyszły domownik decyduje o wyglądzie domu i określa swoją wizję sam. Koszty zależą głównie od własnego wyboru wyposażenia.

Koszty budowy domu 100 m2 – stan surowy podsumowanie:

  • Wykonanie fundamentów – 30 tys. złotych
  • Wzniesienie ścian nośnych – 15 tys. złotych
  • Postawienie ścian działowych – 5 tys. złotych
  • Kominy, wentylacja – 8 tys. złotych
  • Stropy – 30 tys. złotych
  • Dach dwuspadowy – 35 tys. złotych
  • Rynny, wyłazy dachowe i docieplenie dachu – 30 tys. złotych
  • Stolarka okienna i drzwiowa – 50 tys. złotych

Koszty budowy domu

Jak obniżyć koszty budowy domu?

Aby obniżyć koszty budowy domu przede wszystkim trzeba wybrać dopasowany dokładnie do potrzeb projekt domu. Można wybrać dom parterowy bez piwnicy na niewielkiej działce. Ograniczenie architektonicznych ozdobników również pozwoli na obniżenie kosztów.

Dodatkowo należy wykorzystać optymalny system budowania. System gospodarczy ograniczy koszty budowy domu nawet do 20%, lecz z całą pewnością pochłonie mnóstwo czasu i może nie uchronić właściciela przed kosztownymi błędami. Lepszy jest dla osób mających pojęcie o budowaniu domu i komplikacjach z tym związanych. Drugą opcją jest wybór firmy budowlanej, jako głównego wykonawcy, który załatwi wszystkie formalności oraz będzie miał pieczę nad budową, Nie jest to tanie rozwiązanie, lecz płynnie operując w znanej sobie dziedzinie firma taka może pozwolić na sporą oszczędność czasu i pieniędzy. Podczas obliczania kosztów warto korzystać z kalkulatora budowy domu.

Zobacz też: Zlecenia budowlane

Wybudowanie domu parterowego o powierzchni 100 m2 bez zagospodarowanego poddasza i bez piwnic w 2020 roku kosztowało ok 250 tysięcy złotych. Jak będzie za rok nie wiadomo. Koszty budowy domu na pewno wzrosną. Wzrosną jednak również koszty mieszkań i inwestycja w dom nadal będzie bardziej opłacalna niż mieszkanie w mieście. W dużej aglomeracji wymarzone stumetrowe lokum może kosztować przynajmniej dwa razy tyle.



Czy warto budować dom?

Biorąc pod uwagę wszystkie wymienione w tym artykule koszty budowy domu zasadnym wydaje się być pytanie o to, czy w ogóle warto rozpoczynać budowę domu. Tym bardziej, że sytuacja gospodarcza w kraju i na świecie jest niestabilna, zmieniające się stopy procentowe, koszty kredytów hipotecznych, ceny materiałów budowlanych sprawiają, że proste wyliczenie końcowych kosztów budowy domu, nawet przy pomocy profesjonalnych kalkulatorów może być bardzo trudne. Nie mniej, pamiętać należy, że ceny rosną nie od dziś, szczególnie na rynku nieruchomości, a gdzieś trzeba mieszkać. Dla wielu osób budowa własnego domu to wielkie marzenie, a marzenia warto spełniać. Odpowiedź na pytanie o korzyści z budowy własnego domu każdy musi jednak znaleźć sam, gdyż zawsze jest to związane z osobistą sytuacją.