Ścieżki w ogrodzie cieszą się niemałą popularnością, ponieważ nie tylko spełniają rolę dekoracyjną, jak i praktyczną, gdyż łączą poszczególne sektory ogrodu. Dowiedz się, jak zbudować własną alejkę w ogrodzie.
Spis treści:
Ścieżka w ogrodzie – jak ją prawidłowo wytyczyć?
Przede wszystkim rozplanuj sobie na kawałku papieru swój ogród. Zaznacz, na nim poszczególne sektory ogrodu, budynki. Pomyśl, gdzie najczęściej chodzą domownicy? Które sektory, alejki w ogrodzie powinny bezpośrednio łączyć, a do których może prowadzić droga okrężna? Np. zwróć uwagę, że rozplanowując dojście bezpośrednio do głównych drzwi domu, lepiej będzie, gdy ścieżkę wytyczysz jak najkrótszą. Gdy już zastanowisz się nad podanymi pytaniami, pomyśl ile powinno być ścieżek. Ich liczba powinna być proporcjonalna do wielkości ogrodu. W przypadku małego ogrodu, duża liczba alejek może się okazać zbyt przytłaczająca i zabierająca wolną przestrzeń.
Pytania, na które warto odpowiedzieć przed wytyczeniem ścieżki
- Którędy najczęściej chodzą domownicy?
- Które sektory ogrody powinny być połączone?
- Ile powinno być ścieżek?
Jakie rośliny posadzić przy ścieżce?
Jeśli jeszcze nie masz żadnych roślin posadzonych w ogrodzie, masz ułatwione zadanie. Teraz tylko pamiętać, aby nie dawać przy samej ścieżce ogrodowej roślin zbyt rozłożystych, gdyż będą zasłaniały alejkę. W sytuacji, gdy w ogrodzie już są rośliny, należy wytyczyć kręte ścieżki między nimi. Jeśli chcemy przeprowadzić ścieżkę koło żywopłotu lub drzewa, należy wyznaczyć wolną przestrzeń między drzewami, czy krzakami, a ścieżką. Jest to ważne, ze względu na możliwość zniszczenia wyrastającymi korzeniami miejsca, w którym przebiega ścieżka. W ogrodzie można również przycinać liście, które są zbyt duże i zasłaniają alejkę, ale najlepiej zastanowić się, czy mamy na to wystarczającą ilość wolnego czasu.
Zapamiętaj: Zbyt rozłożyste rośliny tuż przy ścieżce w ogrodzie będą zasłaniały alejkę!
Z jakich materiałów zbudować ścieżkę? Jak tanio zrobić ścieżkę w ogrodzie?
Najczęściej spotykane materiały do budowy ścieżki w ogrodzie to:
- Kamienne płyty – ich grubość nie powinna być mniejsza niż 3 cm. Do wyboru mamy płyty o regularnym i nieregularnym kształcie. Kamień nie może nasiąkać. Odpowiednim materiałem będzie bazalt lub granit
- Płyty betonowe – nie brudzą się, nie zielenieją, są trwałe, a minimalna grubość płytki powinna wynosić 3,5 cm.
- Drewno – drewno idealnie się nadaje, jeśli chcemy by była to tania ścieżka w ogrodzie. Do wyboru mamy drewno egzotyczne lub rodzime (świerk, wiśnia, dąb). Z rodzimych koszty zrobienia ścieżki są niższe. Żeby przedłużyć żywotność, można kupić drewno impregnowane ciśnieniowo i pokryć je samodzielnie impregnatem rozpuszczalnikowym lub olejowym. Należy pamiętać, że tej metody nie można stosować w przypadku każdego rodzaju drewna.
- Żwir – ścieżkę z tego materiału łatwo się wykonuje, jednak nie jest wygodna pod względem poruszania się. W celu zabezpieczenia można wysypać żwir przez metalowe kraty lub przykryć płytami. Mimo, że ma swoje wady, ścieżka ze żwirku jest to również tania ścieżka w ogrodzie.
- Kora – jest mało wytrzymała, trzeba ją uzupełniać, a także stosować ograniczniki.
- Beton – charakteryzuje się dużą wytrzymałością i łatwo się układa. Nie wygląda jednak tak naturalnie jak inne materiały
- Otoczaki (kocie łby) – ścieżki z kamyczków mają wysoką wytrzymałość oraz ładnie i naturalnie się prezentują. Ich wadą jest zbyt śliska powierzchnia po deszczu, po której łatwo się ześlizgnąć.
Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na ścieżkę ogrodową z betonu, kory czy kamiennych płyt najważniejszym etapem, zaraz po wytyczeniu ścieżki i wyborze materiałów jest jej budowa. Poniżej opis krok po kroku jak układać alejkę w ogrodzie.
Zobacz też: Wentylacja grawitacyjna – co warto o niej wiedzieć?
Jak ułożyć ścieżkę krok po kroku?
Układanie ścieżki różni się w zależności od materiału. W przypadku ścieżki z kory potrzebna jest jedynie łopata. Należy wykonać podkop na 2,5 cm, następnie wysypać piasek, a na wierzchnią warstwę korę. Przy tworzeniu ścieżki w ogrodzie ze żwirku, do wykopu na głębokość 25 cm, należy wysypać żwirek na ok. 15 cm. Natomiast w przypadku otoczaków należy wykopać wgłębienie na 30 cm, przykryć warstwą piasku, kolejno betonu i dopiero na beton wysypać otoczaki. Z kolei podbudowa do kamiennych płyt może być cementowo-piaskowa w przypadku podłoża piasku lub piaskowa, jeśli podłoże jest gliniaste. Jeśli marzy Ci się alejka ułożona z beleczek drewna, najpierw należy ułożyć żwirek (ok. 10 cm), następnie warstwę piasku (3 cm), na która z kolei można poukładać drewno. Co w przypadku jeśli chcielibyśmy mieć chodnik w ogrodzie? Tutaj najlepiej sprawdzi się cegła klinkierowa. Należy do alejki wsypać 10-15 cm mieszanki żwirku i tłucznia, a na to ok. 3 cm piasku. Na takiej podbudowie można już kłaść cegły.
Jakie materiały/narzędzia przydadzą się w podczas robienia ścieżki?
Wszystko zależy od rodzaju ścieżki np. w przypadku robienia jej z kory dębu, wystarczy łopata, która jest obowiązkowym narzędziem, w każdego rodzaju ścieżce. W sytuacji tworzenia alejki np. z otoczaków warto zapatrzyć się w betoniarkę. Mogą się przydać również rękawice gumowe rękawiczki, piasek (ewentualnie również żwirek) i materiał, z którego ma zostać wykonana ścieżka.
Przydatne narzędzia:
- łopata,
- rękawice,
- gumowy młotek,
- piła,
- zagęszczarka.
Oczywiście dobór narzędzi będzie zależy od tego, na jaki rodzaj ścieżki się zdecydujemy. Inne narzędzia przydadzą się podczas wykonywania ścieżki z kory, a inne do ścieżki z betonu czy kostki brukowej.
Cześć, nazywam się Andrzej Głogowski. Jestem pasjonatem budownictwa, remontów oraz pracy w ogrodzie. Od zawsze fascynowały mnie projekty, które pozwalają mi tworzyć coś nowego i pięknego. Jako „złota rączka” lubię dzielić się swoimi doświadczeniami i poradami, które mogą pomóc innym w realizacji ich domowych i ogrodniczych marzeń. Wierzę, że każdy może stworzyć wyjątkowe miejsce, które będzie odzwierciedleniem jego osobowości. Zapraszam do wspólnej podróży po świecie DIY!