Czy fotowoltaika się opłaca?

Panele fotowoltaiczne opłacalność

Jaka jest opłacalność fotowoltaiki? Czy warto zamontować panele fotowoltaiczne na dachu własnego domu? Życie bez dostępu do energii elektryczne zdecydowanie nie byłoby najłatwiejsze w obecnych czasach. Każdy kto musi samodzielnie opłacać rachunki za dostawę prądu ten doskonale wie jak zmieniają się ceny. Z racji, że są to zmiany na naszą niekorzyść to warto by było pomyśleć o zainwestowaniu w takie rozwiązania, dzięki którym będziemy mogli samodzielnie generować prąd na potrzeby naszego domu. Do takich rozwiązań zaliczyć można instalacje fotowoltaiczne. Wiele osób zastanawia się jednak nad tym czy fotowoltaika się opłaca.

Opłacalność instalacji fotowoltaicznej

Gdy zaczniemy analizować koszty związane z montażem paneli fotowoltaicznych na naszych dachach to możemy się nieco przerazić. Początkowo te koszty mogą wydawać się bardzo duże, zajrzyjcie do naszego tekstu o cenach instalacji fotowoltaicznej to przekonacie się sami. Przyjrzyjmy się jednak tej kwestii nieco dokładniej. Z racji rosnących cen energii elektrycznej pobieranej z sieci ponosimy ciągle bardzo duże koszty. W ciągu roku wydajemy więc na energię elektryczną nawet kilka tysięcy złotych. Natomiast jeśli zdecydujemy się na zainwestowanie w fotowoltaikę to wydatki na energię elektryczną spadną niemalże do zera. Warto dodatkowo wspomnieć, że osoba korzystająca z fotowoltaiki może stać się prosumentem. Pod tym pojęciem kryje się to, że taka osoba może jednocześnie korzystać z prądu oraz go produkować i “odsprzedawać” wyprodukowaną nadwyżkę. Jeśli posiadamy w naszym domu instalację o mocy do 10 kW to przy wysyłaniu do sieci 1000 kWh możemy odebrać 800 kWh. W związku z tym generujemy prąd, który jest magazynowany i może zostać wykorzystany przez odbiorców w czasie gdy panele fotowoltaiczne pracują mniej wydajnie lub też nie pracują wcale. Będąc prosumentem możemy doprowadzić do takiej sytuacji, że jedynymi kosztami jakie będziemy ponosić będą stałe opłaty. Najczęściej wynoszą one około 160zł na cały rok. Jak więc wygląda opłacalność fotowoltaiki? Sami Państwo widzicie, że jest to naprawdę korzystna opcja. Instalacja fotowoltaiczna z czasem sama zarobi na siebie. Po kilku latach będziemy się już cieszyć zupełnie darmowym prądem.

Rosnące ceny energii sprawiają, że coraz bardziej opłaca się inwestować w panele fotowoltaiczne i inne odnawialne źródła energii.

Fotowoltaika – opłacalność, dotacje i korzyści

W naszym kraju realizowane są najróżniejsze projekty, dzięki którym można uzyskać dofinansowanie na montaż instalacji generujących prąd z odnawialnych źródeł energii.

Program Mój Prąd, czyli jak dofinansowanie poprawia opłacalność inwestycji

Jednym z bardziej znanych programów jest rządowy program “Mój prąd”. Biorąc w nim udział możemy starać się o dofinansowanie w maksymalnej kwocie 5 tys. zł. Kwota ta może zostać przeznaczona na panele słoneczne. Opłacalność dotycząca fotowoltaiki w tym wypadku jest więc oczywista. Wspomniana kwota może nie jest bardzo wysoka ale z pewnością pozwoli na pokrycie znacznej ilości wydatków związanych z instalacją fotowoltaiczną. Niekiedy spotkać się też można z różnymi projektami unijnymi, które również pozwalają na otrzymanie dofinansowania na pozyskiwanie energii z odnawialnych źródeł.

Wartość nieruchomości z panelami fotowoltaicznymi

Biorąc pod uwagę dodatkowe korzyści warto wspomnieć, że znacznie wzrasta wartość budynku, na którym zamontowana jest instalacja fotowoltaiczna. Taki dom można też o wiele łatwiej sprzedać gdyż jest on znacznie bardziej atrakcyjny dla potencjalnego przyszłego właściciela.

Fotowoltaika i inne instalacje

Obecnie fotowoltaika często jest łączona z innymi ciekawymi rozwiązaniami. Przykładowo można bez problemu połączyć instalację fotowoltaiczną z pompą ciepła czy też ze specjalnymi matami grzewczymi. Dzięki temu mamy dodatkową korzyść! Nasza instalacja oprócz tego, że będzie nam dostarczała prąd to dodatkowo pozwoli na generowanie ciepła. Kolejny rachunek zostanie zmniejszony!

Wpływ nasłonecznienia na wydajność fotowoltaiki

Pomimo tego, że nasz kraj nie leży na południu Europy to jednak przez zdecydowaną większość dni w roku jest u nas słonecznie. Takie warunki są więc idealne do korzystania z fotowoltaiki. Oczywiście nie bez znaczenia jest też kwestia dotycząca właściwego montażu paneli na dachu. Tym jednak nie musimy się martwić ponieważ zajmie się tą kwestią firma, która nam będzie instalację fotowoltaiczną montować. Do montażu paneli słonecznych najczęściej wykorzystuje się południową stronę dachu. Warunki pogodowe w Polsce są zdecydowanie sprzyjające więc warto instalować panele fotowoltaiczne. Opłacalność tego typu rozwiązań szybko zostanie zweryfikowana, a my zostaniemy mile zaskoczeni.

Czy fotowoltaika się opłaca?

Co przemawia za opłacalnością fotowoltaiki?

  1. Rosnące ceny prądu,
  2. Możliwość zostania prosumentem,
  3. Wzrost wartości nieruchomości po montażu instalacji fotowoltaicznej,
  4. Dobre warunki pogodowe w Polsce,
  5. Dotacje i dofinansowania do fotowoltaiki,
  6. Łączenie instalacji fotowoltaicznej z innymi jak np. pompy ciepła.

Jak widać, jest wiele powodów, dla których inwestycja w panele fotowoltaiczne może być naprawdę opłacalna. Przy rozsądnie przeprowadzonej inwestycji możemy wkrótce stać się prosumentami, czyli odprowadzać nadwyżkę prądu do sieci i odbierać w czasie, gdy słońca będzie mniej np. jesienią czy zimą, co sprawi, że będziemy zabezpieczeni nawet w czasie chwilowych problemów.

Dodaj komentarz