Jednym z najchętniej wybieranych pokryć dachowych jest blachodachówka. Jak kłaść na dach jej arkusze, aby były one dobrze dopasowane do powierzchni i spełniały swoją funkcję? Dowiesz się tego z krótkiego poradnika. Znajdziesz w nim najważniejsze informacje na temat tego, jak powinien wyglądać montaż blachodachówki oraz od czego zacząć to przedsięwzięcie.
Spis treści:
Krycie dachu klasyczną blachodachówką — co należy wiedzieć przed montażem?
Klasyczna blachodachówka to arkusze o konkretnych wymiarach, które idealnie można dopasować do wielkości dachu. Umożliwiają pokrycie jego znacznej części za jednym razem, co zmniejsza nakład pracy. Montaż blachodachówki tradycyjnej musi poprzedzić:
-
dopasowanie rodzaju blachodachówki do dachu — tradycyjna najlepiej sprawdzi się na dachach o nieskomplikowanej konstrukcji i dużej powierzchni,
-
przygotowanie bazy — mocuje się ją do drewnianych łat i kontrłat, czyli więźby, pod spodem niezbędne jest umieszczenie folii paroprzepuszczalnej,
-
przygotowanie niezbędnych akcesoriów — zalicza się do nich przede wszystkim wiatrownice, pasy i haki rynnowe, a także listwy startowe.
Przygotuj także narzędzia, które przydadzą się podczas pracy. Pamiętaj o tym, aby do przycinania arkuszy nie stosować szlifierki kątowej. Wytwarzana przez nią temperatura i padające iskry poważnie uszkadzają powłokę blachodachówki. Wybierając nożyce postaw na ręczne lub elektryczne. Z ich pomocą układanie blachy płaskiej lub profilowanej przebiegnie skuteczne i sprawnie.
Jak prawidłowo montować tradycyjną blachodachówkę?
Krycie dachu blachodachówką należy rozpocząć od przygotowania drewnianego rusztu. Bardzo ważne jest to, aby był on odpowiednio zaimpregnowany. Rozstaw łat wynosi najczęściej 35 cm, ale warto w tej kwestii sugerować się zaleceniami producenta blachodachówki.
Pod łatami znajdują się kontrłaty, które mają na celu zapewnić przestrzeń wentylacyjną. Jest to bardzo ważna rzecz, którą należy zrobić aby zachować cyrkulację powietrza. Kontrłata o wysokości 4 cm jest optymalna aby zachować odpowiedni przepływ powietrza. Ruszt pod pokrycie dachowe trzeba przygotować tak, aby w pełni zgadzała się przekątna dachu. Pełna instrukcja wykonania okapu wentylowanego znajduje się w wytycznych Polskiego Stowarzyszenia Dekarzy.
Zanim zaczniesz układanie blachodachówki modułowej, przygotuj obróbki blacharskie. Możesz skorzystać z gotowych rozwiązań. Zacznij od tych, które są umiejscowione wzdłuż linii okapu. Jedna z nich ma za zadanie osłaniać deskę okapową, a druga tworzy pas nadrynnowy. Obróbki blacharskie muszą także znaleźć się wzdłuż krawędzi dachu, u zbiegu połaci oraz wokół kominów. Do ich montażu używa się tzw. farmerów lub listew zaczepowych.
Montaż blachodachówki należy rozpocząć od dolnego lewego lub prawego naroża dachu. Arkusze powinny być układane w stronę kalenicy. Blachę należy przymocować do łat za pomocą wkrętów, pamiętając o tym, aby nie dociskać ich zbyt mocno. Dzięki temu pokrycie dachowe będzie mogło pracować pod wpływem różnicy temperatur. Jednocześnie wkręty nie mogą być wkręcone zbyt lekko. W takim przypadku arkusze blachodachówki mogą nie wytrzymać silnego wiatru.
Ważne! Wkręty mocuje się do łat w najniższym punkcie, a więc pod przetłoczeniem poprzecznym.
Montaż blachodachówki należy zakończyć instalacją gąsiorów kalenicowych. Niezbędne jest pozostawienie niewielkiej szczeliny między nachodzącymi na siebie połaciami, co zapewnia wylot powietrza wpuszczonego w okap dachu.
Arkusze blachodachówki układa się zawsze w miękkim obuwiu, które nie zarysuje powierzchni. W przypadku pojawienia się uszkodzeń należy je niezwłocznie pokryć farbą zaprawkową.
Odpowiednio dobrana blachodachówka — podstawa dobrze położonego dachu! Poznaj ofertę Florian Centrum
Innym pokryciem dachowym, na które możesz się zdecydować, jest blachodachówka modułowa oraz płaska. Znajdziesz je w ofercie Florian Centrum. Montaż blachodachówki modułowej to świetna propozycja zwłaszcza w przypadku dachów o skomplikowanej konstrukcji.
Aby cieszyć się swoim dachem przez wiele lat, musisz zadbać o najwyższą jakość pokrycia. Musi być ono właściwie dopasowane do jego kształtu oraz kąta nachylenia. Blachodachówka modułowa oraz tradycyjna powinna być trwała, a zarazem estetyczna. Sprawdź ofertę Florian Centrum i postaw na najwyższą jakość. Firma ta od wielu lat specjalizuje się w tworzeniu produktów ze stali, które przetrwają lata. Dzięki nim Twój dach będzie nie tylko estetyczny, ale i trwały.
Materiał partnera
Cześć, nazywam się Andrzej Głogowski. Jestem pasjonatem budownictwa, remontów oraz pracy w ogrodzie. Od zawsze fascynowały mnie projekty, które pozwalają mi tworzyć coś nowego i pięknego. Jako „złota rączka” lubię dzielić się swoimi doświadczeniami i poradami, które mogą pomóc innym w realizacji ich domowych i ogrodniczych marzeń. Wierzę, że każdy może stworzyć wyjątkowe miejsce, które będzie odzwierciedleniem jego osobowości. Zapraszam do wspólnej podróży po świecie DIY!