Truskawki pnące (zwisające) na balkonie

truskawki pnące

Truskawki pnące, zwane też zwisającymi są bardzo chętnie sadzone na balkonach. Truskawki to w Polsce jedne z najpopularniejszych owoców. Chętnie sięgamy po nie na deser lub traktujemy jako dodatek do dań. Bez wątpienia najsmaczniejsze są te wyhodowane samodzielnie, dlatego też coraz częściej pojawiają się w przydomowych ogrodach. Co jednak w sytuacji, gdy mieszkamy w bloku lub w ogrodzie nie wyznaczyliśmy przestrzeni na uprawę warzyw i owoców? Wcale nie musimy rezygnować wtedy z domowych truskawek, ponieważ na rynku dostępne są także odmiany doskonale nadające się do uprawy w doniczkach. Truskawki pnące nazywane także wiszącymi nie tylko dostarczają smacznych owoców, ale też bardzo efektownie wyglądają na balkonach lub tarasach.

Truskawki pnące – charakterystyka

Truskawka pnąca zyskała swą nazwę ze względu na tworzone przez nią długie odnogi, które mogą osiągać nawet metr długości i upodabniają ją do pnącza. Same jednak, nie mając organów czepnych, nie są w stanie się piąć. Mogą malowniczo zwisać z doniczek lub przy niewielkiej pomocy z naszej strony opierać się na kratkach czy barierkach.

Truskawki wiszące są samopylne, dlatego możemy z powodzeniem uprawiać tylko jeden krzaczek. Ich pierwsze owocowanie przypada na przełom maja i czerwca, natomiast drugie odbywa się miesiąc po zakończeniu pierwszych zbiorów. Owoce truskawek pnących pojawiają się nie tylko na zwartej części krzaczka, ale także na długich pędach, dzięki czemu rośliny wyglądają jeszcze bardziej dekoracyjnie.

Wymagania truskawki pnącej

Wymagania względem gleby oraz stanowiska nie odbiegają od preferencji tradycyjnych odmian truskawek. Powinniśmy zapewnić jej podłoże o obojętnym lub lekko kwaśnym odczynie pH (od 5,5 do 6,5). Najlepiej jest wybrać glebę próchniczną wymieszaną z niewielką ilością kompostu. Stanowisko natomiast powinno być słoneczne, dzięki czemu owoce będą dorodne oraz słodkie.

Sadzenie truskawki pnącej

Najlepszym terminem na sadzenie truskawki wiszącej jest wiosna. Wczesne sadzenie pozwoli jej się dobrze przyjąć przed nadejściem chłodów, ponieważ jako odmiana powtarzająca owocowanie stosunkowo późno przechodzi w stan uśpienia. Powinniśmy dla niej wybrać pojemnik o średnicy co najmniej 25 cm, a na jego dnie umieścić warstwę drenażową, ponieważ są to rośliny nielubiące zastojów wody.

Sadzonki truskawki pnącej należy umieścić w doniczce, uważając, by korzenie się nie podwijały. Koniecznie trzeba zwrócić także uwagę, by po przysypaniu, gleba nie przykrywała środkowego pąka rośliny zwanego serduszkiem.

truskawski zwisające

Pielęgnacja truskawki pnącej

By cieszyć się dorodnymi owocami, trzeba wiedzieć jak dbać o truskawki wiszące. Podstawą ich pielęgnacji jest odpowiednie podlewanie. Truskawki, zwłaszcza te uprawiane w doniczkach, są wrażliwe na susze. Powinniśmy podlewać je, gdy tylko podłoże nieco przeschnie. W przypadku ustawienia doniczek po stronie południowej nawet dwa razy dziennie. Zachowanie wilgoci podłoża ważne jest także zimą, choć podlewanie będzie wówczas potrzebne znacznie rzadziej.

Rozwój truskawek trzeba także wspierać odpowiednim nawożeniem, ponieważ doniczka mocno ogranicza ich dostęp do składników odżywczych. Najlepszym wyborem jest kompost, który dostarczy roślinie potrzebnych elementów, a jednocześnie jest wolny od chemicznych dodatków. Kolejne dawki powinniśmy podawać truskawkom wiszącym co miesiąc lub co dwa miesiące. Pierwszą około miesiąca po zasadzeniu, a ostatnią końcem sierpnia.

Po zakończonym owocowaniu pędy, z których zabraliśmy owoce, należy usunąć. Dzięki temu roślina będzie się lepiej rozwijała, a owocowanie kolejnego roku będzie równie obfite. W uprawie najlepiej sprawdzają się krzaczki dwu- lub trzyletnie, dlatego po upływie tego czasu warto wymienić je na nowe sadzonki.

Rozmnażanie truskawki pnącej

Warto wiedzieć, jak rozmnażać truskawki pnące, ponieważ dzięki temu możemy cieszyć się stale obfitym owocowaniem. Można to zrobić poprzez odcięty po owocowaniu pęd. Planując rozmnażanie, można je pozostawić do wiosny, a wtedy odciąć i po zanurzeniu w ukorzeniaczu umieścić w glebie. Gdy się przyjmie, można nową sadzonkę przenieść do doniczki docelowej.

Zimowanie truskawki pnącej

Truskawki pnące uprawiane w doniczkach są znacznie bardziej narażone na przemarzanie, dlatego trzeba zadbać o ich odpowiednie zabezpieczenie. Możne je starannie owinąć słomianymi matami lub włókniną, która przyda się także jako zabezpieczenie przed wiosennymi przymrozkami lub przenieść do pomieszczenia. W takim wypadku powinniśmy jej zapewnić dostęp do światła oraz stałą temperaturę powyżej 0℃, ale poniżej 10℃. Wiosną przed ponownym ustawieniem na balkonie truskawki trzeba zahartować, stopniowo przyzwyczajając je do warunków panujących na zewnątrz.