Co sadzimy w sierpniu?

Co sadzić w sierpniu

Co sadzić w sierpniu? Sierpień jest doskonałym miesiącem na uprawianie warzyw poplonowych oraz rozsadę warzyw, które mają zbiór jesienny. Jest to również dobry czas na przesadzanie i rozmnażanie drzew lub krzewów. Zatem co można sadzić w sierpniu? Z tego artykułu dowiesz się wszystkiego!

Co można sadzić w sierpniu

  1. Drzewa i krzewy iglaste — w miesiącu sierpniu możemy rozpocząć przesadzanie. Warto ułatwić przyjęcie drzew i krzewów, poprzez użycie nawozów i szczepionkę mikoryzową. Iglaki najlepiej rozmnażamy z młodych jednorocznych wierzchołków pędów.
  2. Kwiaty cebulowate — są nimi m.in. lilie, hiacynty i tulipany. Sadzimy je od drugiej połowy sierpnia.
  3. Rośliny dwuletnie wysiane w czerwcu na rozsadniku — są nimi m.in. goździki brodate, laki, bratki i stokrotki.
  4. Piwonia — sadzimy pod koniec sierpnia.
  5. Sałata masłowa i krucha, jarmuż, fenkułu i kalarepa — najpierw siejemy wczesną odmianę w rozsadniku. W sierpniu rozsadzamy do gruntu.
  6. Sadzonki truskawek w doniczkach — sierpień jest miesiącem najbardziej przychylnym dla truskawek doniczkowych. Owocują dopiero na następny rok, a taka forma sadzenia znacznie zwiększa szansę na przyjęcie rośliny przy rozsadzie do gruntu.

Co wysiewamy w sierpniu

  1. Rukola, czyli tzw. rokietta siewna — możemy wysiewać przez cały sierpień. Warto rukolę siać w turach, czyli w odstępach kilkudniowych jak np. co tydzień, aby zbierać zbiory przez cały czas. Rukola rośnie bardzo szybko.
  2. Rzeżucha — najodpowiedniejszą temperaturą do wzrostu tej rośliny jest 20 stopni Celsjusza, dlatego najlepiej ją wysiewać w pierwszej połowie sierpnia. Najszybciej rzeżucha rośnie w domu uprawiana na wacie lub ligninie, natomiast posiana bezpośrednio w gruncie nabywa bogatszy aromat. Musimy pamiętać o obfitym podlewaniu.
  3. Komatsuna, czyli tzw. szpinak musztardowy i kapusta japońska — możemy siać przez cały sierpień oraz w pierwszej połowie września.
  4. Kapusta pekińska — siejemy w pierwszej połowie sierpnia najlepiej bezpośrednio do gruntu, ponieważ jest bardzo wrażliwa na przesadzanie. Ta roślina wschodzi od 5 do 10 dni.
  5. Rzepa — siejemy w pierwszym tygodniu sierpnia, używając najlepiej odmiany późnej takiej jak np. Złota Kula.
  6. Trybula — siejemy cały sierpień oraz jest odporna na przymrozki.
  7. Szpinak — siejemy w pierwszym tygodniu sierpnia oraz jest odporny na przymrozki. Uwielbia dużo słońca, a gotowe zbiory zbieramy na przełomie września i października.
  8. Szczaw — siejemy w pierwszym tygodniu sierpnia, a zbiory zbieramy na wiosnę.
  9. Koper ogrodowy — siejemy do 10 sierpnia. Roślina nie lubi przymrozków dlatego ważne jest zraszanie, aby pomóc jej szybciej wzejść. Dzięki temu zabiegowi roślina wschodzi w okolicach 14 dni.
  10. Roszponka — można siać przez cały sierpień oraz jest całkowicie odporna na mrozy. Zbiory zbieramy również zimą.
  11. Rzodkiewka — siejemy przez cały sierpień. Najlepsze są późniejsze odmiany rośliny.
  12. Mizuna — siejemy przez cały sierpień. Ta roślina rośnie bardzo szybko. Idealnie nadaje się do gruntu i donic.
  13. Szczypiorek — siejemy przez cały sierpień.
  14. Skorzonera, czyli tzw. Wężymord — siejemy do 20 sierpnia. Młode rośliny są podatne na mrozy, ale starsze już nie. Plony zbieramy latem następnego roku.

Dodaj komentarz