Co sadzimy w sierpniu?

Co sadzić w sierpniu

Co sadzić w sierpniu? Sierpień jest doskonałym miesiącem na uprawianie warzyw poplonowych oraz rozsadę warzyw, które mają zbiór jesienny. Jest to również dobry czas na przesadzanie i rozmnażanie drzew lub krzewów. Zatem co można sadzić w sierpniu? Z tego artykułu dowiesz się wszystkiego!

Co można sadzić w sierpniu

 1. Drzewa i krzewy iglaste — w miesiącu sierpniu możemy rozpocząć przesadzanie. Warto ułatwić przyjęcie drzew i krzewów, poprzez użycie nawozów i szczepionkę mikoryzową. Iglaki najlepiej rozmnażamy z młodych jednorocznych wierzchołków pędów.
 2. Kwiaty cebulowate — są nimi m.in. lilie, hiacynty i tulipany. Sadzimy je od drugiej połowy sierpnia.
 3. Rośliny dwuletnie wysiane w czerwcu na rozsadniku — są nimi m.in. goździki brodate, laki, bratki i stokrotki.
 4. Piwonia — sadzimy pod koniec sierpnia.
 5. Sałata masłowa i krucha, jarmuż, fenkułu i kalarepa — najpierw siejemy wczesną odmianę w rozsadniku. W sierpniu rozsadzamy do gruntu.
 6. Sadzonki truskawek w doniczkach — sierpień jest miesiącem najbardziej przychylnym dla truskawek doniczkowych. Owocują dopiero na następny rok, a taka forma sadzenia znacznie zwiększa szansę na przyjęcie rośliny przy rozsadzie do gruntu.

Co wysiewamy w sierpniu

 1. Rukola, czyli tzw. rokietta siewna — możemy wysiewać przez cały sierpień. Warto rukolę siać w turach, czyli w odstępach kilkudniowych jak np. co tydzień, aby zbierać zbiory przez cały czas. Rukola rośnie bardzo szybko.
 2. Rzeżucha — najodpowiedniejszą temperaturą do wzrostu tej rośliny jest 20 stopni Celsjusza, dlatego najlepiej ją wysiewać w pierwszej połowie sierpnia. Najszybciej rzeżucha rośnie w domu uprawiana na wacie lub ligninie, natomiast posiana bezpośrednio w gruncie nabywa bogatszy aromat. Musimy pamiętać o obfitym podlewaniu.
 3. Komatsuna, czyli tzw. szpinak musztardowy i kapusta japońska — możemy siać przez cały sierpień oraz w pierwszej połowie września.
 4. Kapusta pekińska — siejemy w pierwszej połowie sierpnia najlepiej bezpośrednio do gruntu, ponieważ jest bardzo wrażliwa na przesadzanie. Ta roślina wschodzi od 5 do 10 dni.
 5. Rzepa — siejemy w pierwszym tygodniu sierpnia, używając najlepiej odmiany późnej takiej jak np. Złota Kula.
 6. Trybula — siejemy cały sierpień oraz jest odporna na przymrozki.
 7. Szpinak — siejemy w pierwszym tygodniu sierpnia oraz jest odporny na przymrozki. Uwielbia dużo słońca, a gotowe zbiory zbieramy na przełomie września i października.
 8. Szczaw — siejemy w pierwszym tygodniu sierpnia, a zbiory zbieramy na wiosnę.
 9. Koper ogrodowy — siejemy do 10 sierpnia. Roślina nie lubi przymrozków dlatego ważne jest zraszanie, aby pomóc jej szybciej wzejść. Dzięki temu zabiegowi roślina wschodzi w okolicach 14 dni.
 10. Roszponka — można siać przez cały sierpień oraz jest całkowicie odporna na mrozy. Zbiory zbieramy również zimą.
 11. Rzodkiewka — siejemy przez cały sierpień. Najlepsze są późniejsze odmiany rośliny.
 12. Mizuna — siejemy przez cały sierpień. Ta roślina rośnie bardzo szybko. Idealnie nadaje się do gruntu i donic.
 13. Szczypiorek — siejemy przez cały sierpień.
 14. Skorzonera, czyli tzw. Wężymord — siejemy do 20 sierpnia. Młode rośliny są podatne na mrozy, ale starsze już nie. Plony zbieramy latem następnego roku.

Dodaj komentarz