Malowanie sufitu krok po kroku – jak malować sufit?

malowanie sufitu

Malowanie sufitu jedynie z pozoru wydaje się być rzeczą łatwą. Nic bardziej mylnego, ponieważ malując sufit łatwo jest dopuścić do powstania zacieków, plam lub zabrudzeń przedmiotów z nieposprzątanego pomieszczenia. Nie każdy też jest w stanie przeprowadzić je prawidłowo, dlatego jeśli nie malujemy sami, to wybierzmy sprawdzonego fachowca.

Do malowania sufitu należy przyłożyć wysoką wagę, ponieważ dobrze pomalowany sufit z pewnością będzie miał pozytywny wpływ na wygląd wnętrza. Sprawa ma się gorzej z sufitem pomalowanym w niedbały sposób. Pamiętaj, że mieszkanie powinno być estetycznie urządzone, tak, aby przebywanie w nim wiązało się z przyjemnością.

Jak dobrze pomalować sufit?

Załóżmy, że możliwość zatrudnienia fachowca odpada z pewnych znanych tobie powodów. Jak więc samemu dobrze pomalować sufit, aby uniknąć zacieków czy zabrudzeń na podłodze czy też meblach. Sprawdźmy jak przygotować krok po kroku pomieszczenie do malowania.

Przygotowanie pomieszczenia do malowania

Najpierw przygotuj pomieszczenie, aby nie zabrudzić jego elementów. Zacznij od wyniesienia mebli lub przynajmniej zgromadzenia ich na środku pokoju i zabezpieczeniu folią malarską. Ściągnij zasłony, firany, rolety, a jeśli jesteś w stanie, to okręć karnisze i przenieś je w bezpieczne miejsce. Spakuj ozdoby, ściągnij obrazy i wszystko inne, co mogłoby się zniszczyć podczas malowania. Gniazdka, wyłączniki i inne drobne nieruchome elementy zabezpiecz taśmą malarską. Jeśli chcesz malować przy otwartym oknie dobrym pomysłem wydaje się być zastosowanie ochrony przed podmuchami wiatru. Nie chcesz przecież, aby folia malarska nagle przykleiła się do świeżo pomalowanego sufitu. Etap przygotowania pomieszczenia do malowania jest bardzo ważny. Nie tylko chodzi w nim tylko o dbałość o wyposażenie, ale też o to, aby nic nie przeszkadzało nam przy pracy.

Etapy przygotowania pomieszczenia do malowania:

 1. Wynieś meble,
 2. Zabezpiecz powierzchnię folią malarską,
 3. Ściągnij zasłony, rolety, firany, odkręć karnisze,
 4. Spakuj ozdoby, zabezpiecz gniazdka taśmą malarską,
 5. Zabezpiecz okno przed podmuchami wiatru.

Następnie przygotuj powierzchnię sufitu

Na początku zastanów się co zrobić ze starą farbą na suficie. Jak pomalować sufit jeżeli nowa farba będzie od niej odpadać? No właśnie, słaba przyczepność farby może całkowicie popsuć efekt malowania. Jeśli wymaga tego typ starej farby, to nie ma innego wyjścia i należy usunąć ją mechanicznie.

Zastanów się co zrobić z nierównościami powierzchni sufitu. Jeśli są niewielkie możesz je zatkać gipsem, w przypadku tych dużych, rzucających się w oczy trzeba będzie posłużyć się siatką malarską. Nie zapomnij też o umyciu powierzchni z zabrudzeń i tłuszczu, a może też z pozostałości dymu papierosowego. Wyrównaną powierzchnię oczyść za pomocą mieszaniny wody z płynem do mycia ścian. W przypadku mniejszych zabrudzeń możesz użyć mydła malarskiego. Na końcu umyj sufit samą wodą.

Etapy przygotowania sufitu do malowania:

 1. Zeskrobanie starej farby z sufitu,
 2. Zatkaj gipsem nierówności na suficie,
 3. Umyj sufit z zabrudzeń.

Farby i narzędzia do malowania sufitu

Teraz wybór farby. Jak malować sufit, to tylko farbą dobrej jakości, dobraną do rodzaju pomieszczenia, i tak:

 • kuchnia i łazienka są zazwyczaj najbardziej zaparowane – wybierz farbę odporną na wilgotność,
 • jeśli twój sufit jest bardzo zniszczony rozwiązaniem będzie farba lateksowa lub akrylowa,
 • do sypialni wystarczy farba emulsyjna (winylowa lub akrylowa),
 • w przypadku mocno zabrudzonego sufitu zastanów się nad wyborem farby podkładowej.

To tylko wskazówki, jeśli zależy ci na trafionym doborze farby do malowania sufitu najlepiej zapytaj sprzedawcy.

Dodatkowo sugeruj się właściwościami podanymi przez producenta:

 • zapach farby – jeśli jest zbyt mocny, będziesz musiał dłużej wietrzyć pomieszczenie po malowaniu,
 • wydajność farby – czyli ilość farby potrzebna do pomalowania określonej powierzchni,
 • trwałość farby – określa czas, po upływie którego znów będziemy musieli malować powierzchnię.

Malowanie sufitu wałkiem malarskim

Kolejny ważny element – wałek malarski. Malowanie sufitu wałkiem jest szybkie, ale trzeba pamiętać o kilku rzeczach:

 • do dużych powierzchni stosujemy duży wałek,
 • do chropowatych powierzchni, stosujemy większą powierzchnię runa (większą niż 1cm).

Przed nałożeniem farby na wałek, najpierw należy go zamoczyć. Następnie możemy za jego pomocą równomiernie pokrywać powierzchnię farbą.

Co do reszty narzędzi, to z pewnością przyda się wiadro, mieszadełko, niewielki pędzel. Uważajmy aby samemu się nie pobrudzić, dlatego wskazane jest ubrać się w strój roboczy.

Jak malować sufit inforgrafika

Zadbaj odpowiednią temperaturę pomieszczenia podczas malowania sufitu

Temperatura w jakiej malujemy sufit powinna wynosić od 15 do 20 stopni Celsjusza. Zwróć uwagę, aby nie panowała zbyt duża, albo za mała wilgotność. Stąd malowanie w letnich upałach lub zimowych mrozach można uznać za nietrafiony pomysł.

Malowanie pomieszczenia

 1. Malowanie zacznij od miejsca położonego przy źródle światła. Najlepiej od narożnika okna lub drzwi. Maluj krawędzie przy pomocy małego pędzelka.
 2. Smugi wygładzaj małym wałkiem (wystarczy mniejszy niż 10 cm szerokości).
 3. Pozostałą, największa część sufitu maluj wałkiem szerokim.
 4. Nie rób sobie niepotrzebnych przerw w pracy, maluj sufit od początku do końca, aby nie pojawiły się smugi.
 5. Jeśli wymaga tego sytuacja, możesz malować nanosząc kolejną warstwę farby.
 6. Wysychanie zależy przede wszystkim od temperatury i wilgotności powietrza w pomieszczeniu. Tutaj należy się sugerować wartością podaną na opakowaniu.

Jeśli zastosowałeś się do podanych wyżej wskazówek pozostało ci jedynie czekać na wyschnięcie farby, następnie możesz zacząć sprzątanie. Po wszystkim możesz cieszyć się z posiadania pięknie pomalowanego sufitu.

Dodaj komentarz