Azalia doniczkowa – jak pielęgnować ten kwiat?

azalia doniczkowa

Azalie, nazywane również różanecznikami, to rośliny z rodziny wrzosowatych. Są jednymi z najbardziej zróżnicowanych kwitnących roślin doniczkowych. Występują w rozmaitych formach. Oprócz azalii o rozmiarach standardowych (25-50cm), można nabyć jej wersje mini. Poza tym, odmiany azalii domowej rozróżnia się na podstawie budowy kwiatu, który może być pojedynczy lub pełny, a także jego barwy. W przypadku kolorów kwiatu, gama jest bardzo bogata, ponieważ płatki występują w wersji śnieżnobiałej, czerwonej, różowej, fioletowej czy nawet purpurowej. Co więcej, istnieją również azalie o kwiatach dwubarwnych. Jako że ich kwitnienie przypada na miesiące zimowe, azalie doniczkowe są idealną ozdobą wnętrz właśnie w zimie, a nawet wczesną wiosną. Pielęgnacja azalii nie należy do najprostszych, dlatego aby ułatwić sobie zadanie, przy zakupie krzewu warto zwrócić uwagę na jego wygląd.

Azalie doniczkowe – na co zwracać uwagę podczas zakupu?

Przede wszystkim krzew azalii nie może być zwiędnięty. Jego kwiaty nie powinny się osypywać, a liście opadać. Należy również zwrócić uwagę na ich barwę, która powinna być ciemnozielona, a powierzchnia błyszcząca. Jeżeli liście opadają, a ich kolor jest żółty, to znak, że podłoże rośliny jest niewystarczająco nawodnione. Warto pamiętać, że młodym kwiatom często opadają pąki. Dlatego zimą nie zaleca się wyboru krzewu, którego pąki są zupełnie niedojrzałe oraz posiadają brązowe przebarwienia (te sygnalizują chorobę grzybową, która jest wynikiem nadmiernego nawodnienia podłoża). Najlepszym wyborem będzie roślina, która już kwitnie i jednocześnie wypuszcza nowe kwiaty.

Azalia do domu – jak ją pielęgnować?

Znaczącym atutem azalii jest to, że nie trzeba jej wyrzucać po przekwitnięciu, a przy odpowiedniej pielęgnacji będzie służyć za ozdobę wnętrz na lata. Najpopularniejszymi odmianami azalii w doniczce jest azalia indyjska oraz azalia japońska. Ta ostatnia jest bardziej odporna na niższe temperatury, ale sposób ich pielęgnacji jest dość podobny. Ta roślina przede wszystkim potrzebuje bardzo dużo światła, dlatego należy umieścić ją w najjaśniejszym punkcie w domu. Jednakże nie można jej wystawiać na bezpośrednie działanie słońca. Ustawienie azalii blisko źródła ciepła również nie wchodzi w grę. Idealne warunki do pielęgnacji krzewu to temperatura nie niższa niż 10 stopni C i nieprzekraczająca 18 stopni C. Niektóre źródła wskazują, że maksymalna temperatura, w jakiej można utrzymywać domową azalię to 15 stopni C, dlatego najlepsze miejsce dla tej rośliny jest przy oknie.

azalia w doniczce

Podlewanie azalii doniczkowej

Tym, co może okazać się najbardziej problematycznym punktem w pielęgnacji azalii doniczkowej jest metoda podlewania. Podłoże, w którym znajduje się kwiat, musi być cały czas wilgotne (tutaj warto zaopatrzyć się w doniczkę z rezerwuarem wodnym). Jest to o tyle istotne, że roślina podlewana nieregularnie szybko uschnie. Jednak istnieje sposób na odratowanie azalii. Jeśli jej liście zaczną więdnąć, a kwiaty opadać, należy włożyć doniczkę do miski z wodą, aby ziemia odpowiednio nasiąknęła. Szacuje się, że roślina w takim stanie powinna stać w wodzie około godziny. Po upływie wskazanego czasu, doniczkę należy wyciągnąć z miski, a nadmiar wody koniecznie odlać. W przypadku regularnego podlewania, najlepiej sprawdzi się woda przegotowana i przednio ostudzona. Najważniejsze by była miękka.

Azalia domowa bardzo dobrze rozwija się przy dużej wilgotności powietrza. Można ją utrzymać za pomocą podstawki wypełnionej kamykami i wodą. Zraszanie rośliny powinno ograniczyć się to pryskania zamkniętych pąków, ponieważ zmoczone płatki kwiatów będą się sklejać.

W jakiej glebie azalia czuje się najlepiej?

Kolejną bardzo ważną kwestią jest podłoże (musi być kwaśne, o pH 3,5-4,5), w jakim znajduje się kwiat oraz jego nawożenie, które powinno mieć miejsce co dwa lub trzy tygodnie. Dlatego do zasilania ziemi konieczne jest użycie specjalnego nawozu, przeznaczonego do azalii lub kwitnących roślin doniczkowych. Trzeba pamiętać, że nie wolno stosować specyfiku na suche podłoże, roślina musi być uprzednio podlana. Jeśli chodzi o przesadzanie, to należy je robić po każdym kwitnieniu przy użyciu odpowiedniej ziemi (najlepiej takiej do różaneczników czy wrzosów). Natomiast nowa doniczka musi być większa o jeden lub dwa rozmiary.

Pielęgnacja azalii po kwitnieniu, czyli przycinanie i okres spoczynku

Zaleca się by usuwać przekwitnięte kwiaty azalii poprzez ostrożne wyłamywanie ich palcami. Gdy roślina całkiem przekwitnie, można przyciąć te pędy, które wystają lub odchodzą na boki. W ten sposób kształt azalii doniczkowej nie zostanie zaburzony. W celu zagęszczenia korony rośliny, można uszczknąć wierzchołki pędów.

Jak wspomniano wcześniej, jeśli domowa azalia jest poddana odpowiedniej pielęgnacji, to może służyć jako ozdoba wnętrza przez długi czas. Po zakończonym kwitnieniu, należy zadbać o odpowiednie warunki w okresie spoczynku. Roślinę powinno przenieść się do chłodniejszego pomieszczenia (8-10 stopni C). Intensywność podlewania również trzeba ograniczyć, jednakże nie można dopuścić do przesuszenia podłoża. Na wiosnę azalię można wynosić do ogrodu, ale nie można narażać jej na bezpośrednie działanie słońca. Okres spoczynku kończy się w momencie, kiedy roślina zacznie wypuszczać nowe pąki. Jest to znak, że można ją z powrotem zanieść do pokoju.