Odbiór mieszkania od dewelopera – na co zwrócić uwagę

Odbiór techniczny mieszkania od dewelopera

Na co zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania od dewelopera? Zanim podejmiemy się aranżacji nowo zakupionych czterech ścian czeka nas odbiór techniczny mieszkania. Wiąże się to z ostatecznym sprawdzeniem stanu mieszkania przy którym towarzyszyć nam będzie asystent dewelopera. Jest to bardzo ważny moment, o którym mało się mówi, a jeszcze mniej jesteśmy świadom tego, co nas czeka i na co powinniśmy zwrócić uwagę. W tym artykule podpowiadamy, co jest warte naszej uwagi i udzielamy kilku bardzo cennych wskazówek na temat odbioru technicznego nowego mieszkania.

Odbiór mieszkania od dewelopera – od czego zacząć

Zacznijmy przede wszystkim od dokładnego sprawdzenia umowy z deweloperem – co się w niej znajduje, jakie mamy podane parametry oraz informacje dotyczące czysto technicznego stanu mieszkania. Bardzo pomocne jest stworzenie własnej listy z podpunktami opisującymi co powinniśmy sprawdzić i jak powinno to wszystko wyglądać.

Zobacz też: Ocieplenie poddasza krok po kroku

Ogromne znaczenie mają też nasze emocje. Często w ferworze zachwytu wizją nowego lokum nie jesteśmy w stanie zerknąć na całość obiektywnie, a tym bardziej jest nam ciężko dopatrywać się nieprawidłowości w momencie, gdy chcemy podświadomie już ruszyć z urządzaniem.

Samemu czy z fachowcem?

Bardzo dobrą decyzją może okazać się pomoc fachowca, którego możemy poprosić o obecność przy odbiorze mieszkania i sprawdzenie wszystkiego za nas. Takie rozwiązanie jest przede wszystkim korzystne dla osób, które niezbyt się znają na technicznych sprawach budowlanych, jak i tych, którzy są świadomi tego, że mogą ich ponieść emocje i nie będą w stanie zbytnio czegoś sprawdzić, lub zwyczajnie nie będą wiedzieli jak. Niestety wynajęcie specjalisty łączy się z dodatkowymi kosztami i problemem jakim może być dopasowanie grafiku, chociaż da się te kwestie z pewnością rozwiązać.

Co sprawdzić przy odbiorze mieszkania – lista

Jeśli z jakiegoś powodu nie zdecydujemy się na wsparcie fachowca, to musimy się do całości przygotować porządnie sami. Wróćmy więc do początku, czyli stworzenia listy rzeczy, do sprawdzenia podczas odbioru mieszkania.

Sprawdzenie powierzchni mieszkania

Jest to jeden z najważniejszych elementów odbioru mieszkania od dewelopera. Na podstawie metrażu się rozliczamy, więc ważne jest aby dokładnie się pod tym kątem wszystko zgadzało. Możemy zabrać ze sobą miarkę lub dalmierz laserowy. Zaopatrzeni w rysunek techniczny możemy zacząć sprawdzać wszelkie wymiary ścian, nie zapominając o ich wysokości. Tutaj ważne jest sprawdzenie umowy – o którym będziemy jeszcze nie raz wspominać – zazwyczaj istnieje tam zapis o możliwości marginesu błędu (zazwyczaj podany procentowo). Na tej podstawie możemy również w najgorszym wypadku odstąpić od umowy, jeśli stan faktyczny poza ten margines wystaje.

Czy ściany są proste, a podłogi równe?

Według umowy z deweloperem, są. Jednak jest to kolejna rzecz do sprawdzenia przez nas osobiście. Zabranie ze sobą poziomicy pozwoli nam upewnić się, że nie ma żadnych odstępstw od zapisu istniejącego w umowie. Bardzo ważnym elementem odbioru mieszkania jest też dokładne sprawdzenie kątów (możemy tutaj nawet użyć zwykłej szkolnej ekierki) oraz upewnienie się, ze tynk jest położony równo i wygładzony. Jeśli mieszkanie posiada balkon, to tak jak parapety powinien być delikatnie przechylony, aby odprowadzał wodę. Możesz się upewnić, że tak jest kładąc na ich powierzchni piłeczkę, czy nawet ołówek i przekonać się, czy kieruje się we właściwą stronę.

Szczelność drzwi i okien

Jak możemy się upewnić, że okna w zimę nie będą wpuszczać zimnego powietrza, a drzwi będą się dokładnie domykać? Przede wszystkim wszystkie te elementy powinny być czyste, żeby dało się ocenić, czy nie ma żadnych rys i uszkodzeń. Okna powinniśmy otworzyć na szerokość i uchylić, dzięki czemu dowiemy się czy prawidłowo się zachowują. Tak samo w przypadku drzwi. Sprawdzamy też, czy żadne z nich wie nie zamyka samoistnie. Prostym sposobem na sprawdzenie szczerości okien jest włożenie kartki papieru pomiędzy framugę a skrzydło i zamknięcie go. Jeśli kartki nie da się wyjąć – jest szczelne.

Sprawność instalacji

Tutaj już najlepiej byłoby poradzić się specjalisty ze względu na to, że instalacje są zwyczajnie dla nas niedostępne. Warto jednak porównać stan faktyczny z planem i zwrócić uwagę na rozmieszczenie gniazdek czy kaloryferów. Zapytanie asystenta dewelopera o sprawność instalacji pomoże nam się też upewnić, ze wszystko jest w porządku. Tutaj należy też pamiętać, że mamy trzy lata na zgłoszenie nieprawidłowości deweloperowi po zakupie mieszkania.

Wyposażenie mieszkania

Nie mniej ważnym etapem podczas odbioru mieszkania od dewelopera jest sprawdzenie wyposażenia mieszkania. Zwykle kupując mieszkanie odbieramy je w tzw. stanie deweloperski, a więc nie znajdziemy w środku zbyt wiele wyposażenia jednak na pewno warto sprawdzić stan kaloryferów, futryn, okien, drzwi wejściowych czy barierek na balkonie. Wszelkie zarysowania, pęknięcia czy skrzywienia mogą być podstawą do zgłoszenia wady i upomnienia się o jej naprawę.

Tak więc, w skrócie lista rzeczy do sprawdzenia to:

  1. Powierzchnia (długość, szerokość, wysokość ścian),
  2. Czy ściany i podłogi są równe?
  3. Szczelność drzwi, okien,
  4. Instalacje (gaz, prąd, woda),
  5. Wyposażenie.

Na co zwrócic uwagę podczas odbioru mieszkania

Co w przypadku wystąpienia nieprawidłowości?

Podczas odbioru technicznego jest sporządzany protokół w naszej obecności. Bardzo ważne jest, aby miał on prawidłową datę. Asystent dewelopera spisuje tam nasze uwagi oraz listę nieprawidłowości które mu przekazujemy. Pamiętajmy, że kupujemy wymarzone mieszkanie za dużą kwotę i mamy pełne prawo do zgłaszania wszelkich wątpliwości.

Ile czasu ma deweloper na naprawienie wad mieszkania?

Samo zgłoszenie elementów, które naszym zdaniem nie są zgodne z rysunkiem technicznym lub umową nie oznacza jeszcze automatycznie, że firma deweloperska wprowadzi wskazane poprawki. Deweloper ma 14 dni na doręczenie nam oświadczenia o odmowie lub uznaniu wszelkich wad wraz z opisaniem przyczyny jego decyzji. Następnie w ciągu 30 dni od podpisania protokołu powinien uznane wady usunąć. Tak więc, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z naszymi oczekiwaniami gotowe mieszkanie bez żadnych wad będziemy mogli odebrać maksymalnie po miesiącu od pierwszego odbioru.

Zachowajmy zimną krew, opanujmy emocje i miejmy w pamięci, że mamy prawo żądać dobrze wykonanego mieszkania. Dzięki temu unikniemy przykrych kosztów, które mogą pojawić się w przyszłości oraz zaoszczędzimy sobie nerwów.

Dodaj komentarz