Ocieplenie poddasza krok po kroku

Ocieplenie poddasza

Docieplenie poddasza daje szansę na zatrzymanie ciepła we wnętrzu, co bezpośrednio przekłada się na niższe rachunki za ogrzewanie w domu. Wczesna jesień to ostatni dzwonek, aby zadbać o ewentualne braki w strukturze izolacyjnej budynku. Prawidłowo zabezpieczone przed zimą ściany stanowią tylko część sukcesu. Według ekspertów od sztuki budowlanej, nawet 25% ciepła może uciekać z domu z powodu źle zabezpieczonego dachu i poddasza. Spadek temperatury w nieruchomości wiąże się z ciągłym dostarczaniem ciepła, a co za tym idzie ze stale rosnącymi rachunkami za ogrzewanie. Dlatego warto zainteresować się jak przebiega prawidłowe ocieplenie poddasza krok po kroku.

Ocieplenie poddasza – Na co zwrócić uwagę przed rozpoczęciem prac

Żeby uniknąć niechcianych kosztów i podwójnej pracy, przede wszystkim należy zacząć od wnikliwego sprawdzenia stanu poddasza. Obecność pleśni, grzybów oraz gniazd korników na drewnianych elementach wpływa negatywnie na ocieplenie poddasza. Należy dokładnie sprawdzić stan konstrukcji dachu, czy nie jest w żaden sposób uszkodzona, pęknięta lub zdeformowana. Jakiekolwiek zacieki są sygnałem do ponownego zaimpregnowania powierzchni, ponieważ bez tego zabiegu izolacja poddasza traci sens.

Jakich materiałów użyć do ocieplania poddasza?

Jedno jest pewne, podczas ocieplenia poddasza nie można zbytnio oszczędzać na materiałach, ponieważ najczęściej bywa tak, że tanie rozwiązania szybko ulegają degradacji i co za tym idzie generują podwójne koszty. Ocieplenie dachu wiąże się z siłowym upychaniem materiału w przestrzenie, które znajdują się między więźbą dachu. Dlatego istotny jest wybór izolacji, która będzie dobrze do siebie dopasowana i bez problemu wypełni luki. Warto zwrócić uwagę na plastyczność materiału, tak aby można było zaizolować wszystkie zakamarki poddasza. Materiały służące do zaizolowania poddasza muszą mieć sprężystą strukturę, ale jednocześnie nie mogą się rozwarstwiać. W przypadku nie zapewnienia któregoś z powyższych warunków, trzeba liczyć się z tym, że efekt końcowy będzie nie do końca zgodny z oczekiwaniami. Na skutek użycia zbyt twardych materiałów, mogą pojawić się szczeliny, które spowodują istotną utratę ciepła. Dlatego optymalnym rozwiązaniem jest ocieplenie poddasza wełną.

Wpływ wentylacji na ocieplenie dachu

Zdaniem dużej części inżynierów budowlanych, odpowiednia cyrkulacja powietrza odgrywa większą rolę od samego ocieplenia. Ważną kwestią przy planowaniu prac jest zadbanie o szczeliny wentylacyjne, które pomogą w usunięciu wilgoci z dachu. Odpowiednią wentylację zapewnia szczelina między folią dachową i dachówkami. Można również użyć folii, która ma wysokie parametry przepuszczania pary. Kwestia wentylacji to nie tylko ciepło, ale i zabezpieczenie przed powstawaniem grzybów i pleśni.

Ocieplenie poddasza wełną

Kolejny krok do prawidłowego ocieplenia

Istotną kwestią jest prawidłowe ułożenie folii paroprzepuszczalnej pod deskami, na stelażu, która będzie zapobiegać przed wchłanianiem wilgoci wytwarzanej w pomieszczeniu. Folia powinna posiadać parametry świadczące o wysokiej przepuszczalności pary. Następnie należy położyć termoizolującą wełnę mineralną, która nie może być cieńsza niż 20cm i powinna charakteryzować się dużą plastycznością i wytrzymałością. Do mocowania profili najlepiej użyć sufitowych uchwytów montażowych, ale użycie profili typu ES nie jest gorszym rozwiązaniem, a na pewno łatwiejszym w montażu. Ocieplenie dachu polega na ułożeniu podwójnej warstwy wełny. Pierwszą warstwę należy ułożyć na poziomie krokwi z zachowaniem luki wentylacyjnej. Do prawidłowego wycięcia płyt będzie potrzebny ostry i długi nóż. Wełna musi ściśle przylegać do ścian, ale nie może powodować odkształcenia folii. Kolejna warstwa wełny jest przytwierdzona prostopadle do krokwi przy pomocy uchwytów. Kolejnym etapem jest montaż instalacji. Przewody powinny zostać umieszczone w rurkach pod stelażem przy pomocy opasek uciskowych, dzięki temu kable unikną uszkodzeniu. Na wysokości łączeń i gniazdek należy zostawić zapas przewodów, aby ułatwić późniejszą instalację. Ostatnim etapem jest przykrycie całej konstrukcji wodoodpornymi zielonymi płytami o zwiększonej grubości. Nie można zapominać o dokładnym zaszpachlowaniu spojeń.

Ocieplenie poddasza – prace do wykonania:

  1. Ułożenie folii paroprzepuszczalnej,
  2. Położenie termoizolującej wełny mineralnej,
  3. Zamocować profile np. przy użyciu sufitowych uchwytów montażowych,
  4. Ułożenie warstwy wełny,
  5. Montaż instalacji,
  6. Przykrycie całej konstrukcji wodoodpornymi płytami,
  7. Zaszpachlowanie spojeń.

Izolacja poddasza to nie tylko funkcje grzewcze. Prawidłowo wykonana pełni rolę wygłuszającą, a w przypadku posiadania odpowiednich atestów ma duży wpływ na aspekty przeciwpożarowe.

Dodaj komentarz