Dom bez pozwolenia na budowę. Co musisz wiedzieć?

dom bez pozwolenia na budowę

Chcesz zbudować mały domek na działce bez pozwolenia na budowę? To możliwe! Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, jak ominąć formalności w urzędzie podczas budowy domu. Wiele z nas marzy o własnym domu. Powstrzymują nas zwykle jednak dwie kwestie: finansowa oraz urzędowa. Ponieważ oprócz kosztów jakie musimy ponieść budując swoje lokum, trzeba jeszcze mnóstwo rzeczy załatwiać w urzędach. Stanie w kolejkach i wykłócanie się o każdy papier spędza nam sen z powiek. Czy musi tak być? Czy da się ominąć te męczące procedury? Jak wybudować dom bez pozwolenia na budowę?

Ile metrów może mieć dom bez pozwolenia?

Według przepisów, które weszły w życie w 2021 roku dom na zgłoszenie, czyli bez pozwolenia na budowę może mieć do 70 metrów kwadratowych. Jest to spora zmiana biorąc pod uwagę, że wcześniej dopuszczano maksymalnie 35 metrów. Działka, na której chcemy wybudować taki dom musi mieć minimum 500 m2, a jeśli chcemy wybudować więcej niż 1 domek na zgłoszenie to na każdy z nich musi przypadać 500 m2.

Kierownik budowy w domu bez pozwolenia

Kierownik budowy pełni ważne funkcje (nadzorcze) podczas budowy domu. Warto więc zadbać o to, aby był obecny podczas naszej budowy. Nie mniej, jego obecność nie jest wymagana prawem w przypadku domów na zgłoszenie, czyli do 70 m2, zgodnie z przepisami Polskiego Ładu.

Dziennik budowy w domu bez pozwolenia

Prowadzenie dziennika budowy nie jest wymagane w przypadku domów budowanych na tzw. zgłoszenie. Warto o tym pamiętać, gdyż może nam to pomóc w ograniczeniu papierowych spraw wokół budowy.

Dom bez pozwolenia – 35 m2

Dom bez pozwolenia – czy to nie brzmi jak utopia? Jednak to możliwe! Można postawić dom swoich marzeń bez zbędnych i przytłaczających formalności. Zastanawiasz się jaki dom bez pozwolenia wolno Ci zbudować? Prawo zezwala na to, by postawić domek bez pozwolenia w określonych warunkach. Mianowicie musi to być domek letniskowy, parterowy, zaś powierzchnia jego dolnej kondygnacji (tak zwanego przyziemia) nie może przekroczyć 35 metrów kwadratowych. Należy pamiętać, iż na każde pięćset metrów kwadratowych działki, może przypadać tylko jeden taki budynek.

Warunki braku konieczności uzyskania zgody

  1. Dom musi być parterowy,
  2. Powierzchnia przyziemia nie może przekroczyć 35 m2,
  3. Na każde 500 m2 działki może przypadać tylko jeden taki domek.

Zobacz też: Kalkulator budowy domu

Dom bez pozwolenia 70m2

Dla większości zainteresowanych, dom mieszkalny bez pozwolenia o wielkości 35 m2 jest stanowczo za ciasny. Warto wiedzieć, iż może on posiadać poddasze, jednak nie może ono być zaadaptowane pod warunki mieszkalne. Czy w takim wypadku pozostaje zrezygnować ze spełnienia swego marzenia? Absolutnie nie! Masz możliwość zbudowania domku drewnianego o powierzchni na przykład około 70 m2. Koszt takiej budowy będzie stosunkowo niski, bowiem przeznaczysz na nią jedynie kilkadziesiąt tysięcy złotych. Oczywiście dochodzą jeszcze koszty montażu oraz działki, jednak ostatecznie cały proces i tak okazuje się opłacalny. Na budynki większe niż domy bez pozwolenia na budowę o wymiarach 70 m2 potrzebujesz już pozwolenia, jednak pragniemy uspokoić, iż nie należy bać się owianych złą sławą formalności. Spokojnie poradzisz sobie z nimi samodzielnie, jeśli zaś masz obawy, wiedz, ze każda solidna, szanująca się firma sprzedająca domy dostarcza większość niezbędnych dokumentów. Taka procedura to tzw. zgłoszenie budowy domu. Kiedy budujemy więc dom o powierzchni mniejszej niż 35 m2 nie potrzebujemy pozwolenia na budowę, a wystarczy nam wspomniane zgłoszenie.

Dom murowany na działkę bez pozwolenia

Wiele osób planujących budowę domu na zgłoszenie zastanawia się, czy materiały, z których ten dom będzie zbudowany mają znaczenie pod względem kwestii formalnych. Mówić wprost, czy np. to, że dom będzie murowany może mieć negatywny wpływ na możliwość budowy bez pozwolenia. Otóż materiały nie mają znaczenia, tak jak znaczenia nie ma czy dom jest drewniany, murowany czy drewniano-murowany. Możemy więc wybudować na zgłoszenie murowany dom lecz musimy pamiętać, aby zgodnie z prawem, nie przekraczał 70 metrów kwadratowych.

Zgłoszenie budowy domu – formalności

Zgłoszenie budowy domu jest dość proste. Wystarczy złożyć komplet dokumentów w starostwie powiatowym lub urzędzie miasta. Warto dołączyć do niego także prośbę o natychmiastowe rozpatrzenie wniosku oraz prośbę o wydanie zaświadczenia, mówiącego o tym, iż nie ma podstaw do wniesienia sprzeciwu nim upłynie dwadzieścia jeden dni. Po wydaniu zaświadczenia można rozpocząć budowę. Może się zdarzyć, że pojawi się sprzeciw, jeżeli zgłoszenie pozostaje niezgodne z miejscowym planem zagospodarowania przestrzeni czy innych przepisów lub jeżeli wymaga ono uzyskania pozwolenia na budowę.

Dokumenty niezbędne aby dokonać zgłoszenia to:

  • Projekt budowlany w czterech egzemplarzach,
  • Zaświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością w celach budowlanych,
  • MPZP,
  • Decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowaniu (jeśli nie ustanowiono MPZP).

Kiedy zgłoszenie nie wystarczy?

Zdarza się, że konieczne jest uzyskanie pozwolenia na budowę. Dzieje się tak na przykład w przypadku gdy projektowany dom będzie ograniczał możliwości zabudowania działek sąsiednich. Pozwolenie wymagane jest także gdy planujemy zbudować dom wielorodzinny lub bliźniaka, gdy budowany przez nas dom będzie znajdował się na obszarze objętym wpisem do rejestru zabytków. Kiedy niezbędna jest ocena oddziaływania inwestycji na obszar natura 2000, również samo zgłoszenie niestety nie wystarczy.

dom bez pozwolenia 35 i 70 metrów

Zobacz też: Baza firm budowlanych

Powody, dla który mimo wszystko trzeba uzyskać pozwolenie:

  1. Gdy domek ogranicza możliwości zabudowy sąsiednich działek,
  2. Gdy budynek znajdzie się na obszarze objętym wpisem do rejestru zabytków,
  3. Gdy niezbędna jest ocena oddziaływania inwestycji na obszar natura 2000.

Ile kosztuje domek 35m2 na działkę?

Koszt budowy domku letniskowego jest zależny od kilku czynników. Ogromny wpływ ma projekt i materiały, z jakich zostanie wykonany. Koszt waha się średnio około 35 – 45 tysięcy złotych, choć ceny zaczynają się już od 20 tysięcy. Należy być świadomym, że konstrukcje takie jak balkony czy tarasy, wpływają na wzrost kosztów. Chcąc zmniejszyć kwotę budowy, można zdecydować się na tańsze zamienniki droższych materiałów. Musi to być przemyślany wybór. Trzeba jednak uzgodnić taką ewentualność już na etapie wybierania konkretnego projektu. Najwięcej oszczędzić można samemu decydując się wykonać większość prac. Wbrew pozorom nie jest to trudne, jeżeli posiadasz więc minimalną wiedzę z zakresu budownictwa, warto rozważyć tę opcję.

Dodaj komentarz