Jak zamontować drzwi zewnętrzne? Drzwi zewnętrzne to bardzo ważny element wyposażenia domu i sprawdzona inwestycja w bezpieczeństwo. Dobrej jakości drzwi utrudnią utrudnią ewentualne włamanie ale też będą dobrze izolować wnętrze przed chłodem zimą i wygłuszać dźwięki. Wstawianie drzwi zewnętrznych najlepiej wykonać zgodnie z zaleceniami dostarczonymi przez producenta. Nie jest to trudne nawet dla początkującego amatora samodzielnych remontów domowych, wystarczą proste narzędzia i odrobina cierpliwości. Montaż drzwi zewnętrznych instrukcja objaśnia, jak prawidłowo należy przeprowadzić instalację drzwi zewnętrznych drewnianych lub metalowych. W artykule zostaną omówione działania, które zobrazują, jak zmontować drzwi zewnętrzne.
Spis treści:
Jak zamontować drzwi zewnętrzne?
Zastanawiając się jak zamontować drzwi wejściowe, pamiętaj, że pierwszy krok polega na przygotowaniu odpowiednich narzędzi.
Narzędzia do montażu drzwi:
- młotek,
- poziomica,
- śrubokręt,
- obcinacz do gwoździ (w zależności od gwoździ trzymających stare drzwi),
- szpachla, aby zaizolować i zabezpieczyć ramę,
- taśma miernicza lub linijka do pomiaru ościeżnicy,
- klej i pianka montażowa,
- drewniane podkładki, aby w razie potrzeby utrzymać drzwi w poziomie,
- kołki rozporowe,
- młotek gumowy.
Wymiary drzwi zewnętrznych, izolacyjność, szczelność
Następnie należy dokonać wyboru nowych drzwi, pamiętając, że ich rozmiar zależy od wymiaru ramy i twoich potrzeb. Powinny się one charakteryzować odpowiednią izolacyjnością termiczną, zachowywać odpowiednią wytrzymałość, być szczelne i posiadać wysokie właściwości akustyczne. W razie potrzeby można również zamontować urządzenia antywłamaniowe. Należy też zwrócić uwagę na materiał, z którego je wykonano. Produkowane są zarówno drzwi zewnętrzne metalowe, jak również drewniane lub z włókna szklanego. Wykonane z drewna posiadają z pewnością większe walory estetyczne, ale nie są tak wytrzymałe, jak te, które są produkowane ze stali lub włókna szklanego. Na końcu można wybrać kolorystykę drzwi.
Dopasowanie drzwi zewnętrznych do ościeżnicy
Następnym krokiem podczas zakupu drzwi zewnętrznych jest dokładne sprawdzenie, czy nowe drzwi pasują do ościeżnicy. Nie ma nic gorszego przed rozpoczęciem pracy, niż fakt, że drzwi nie mają odpowiedniego rozmiaru. Najłatwiej tego uniknąć, dokładnie mierząc stare drzwi i kupując nowe, takie same. Należy również zmierzyć grubość ościeżyny.
W dalszej kolejności, w razie potrzeby, należy teraz usunąć starą ramę, która zazwyczaj posiada wystające pozostałości podkładek i strych gwoździ. Musisz też usunąć wyeksploatowane drzwi z zewnętrzną osłoną i starą izolacją. Aby to wykonać, możesz wyjąć sworznie zawiasów i wysunąć stare drzwi. Następnie usuwa się starą izolację, podważa ostrożnie ościeżynę, ramę i próg, aby zlikwidować zużytą szpachlę.
Teraz należy zmierzyć szerokość między słupkami bocznymi, poprzeczkę, aby położyć uszczelkę pod starym progiem i zmierzyć grubość muru. Otwór drzwiowy powinien być co najmniej 2.5 centymetra szerszy i wyższy niż zewnętrzna strona drzwi, które zamierzasz zamontować. Należy również się upewnić, że przy maksymalnym otwarciu drzwi zewnętrznych sekcja podłogi, na której spoczywa próg są równe. W razie potrzeby do wypoziomowania użyj podkładek lub zetnij krawędzie. Jeśli drzwi trafią na wysoko podniesione elementy, na przykład dywan, może być potrzebna listwa dystansowa.
Podczas pracy należy co jakiś czas się upewniać, czy wszystkie elementy są prawidłowo wypoziomowane, a w szczególności zawiasy boczne. Niedopatrzenie w tym względzie może skutkować, że drzwi mogą być pochyłe.
Przygotowanie do montażu drzwi – etapy:
- Dobór narzędzi,
- Wybór drzwi biorąc pod uwagę: wymiary, izolacyjność, wytrzymałość, akustykę, materiał,
- Sprawdzenie, czy nowe drzwi pasują do ościeżnicy,
- Usunięcie starej ramy oraz starych drzwi wraz z izolacją,
- Zmierzenie szerokości między słupkami bocznymi, poprzeczkę, aby położyć uszczelkę pod starym progiem i zmierzyć grubość muru,
- Upewnienie się, czy wszystkie elementy są prawidłowo wypoziomowane.
Wstawianie drzwi zewnętrznych
Osadzanie drzwi wejściowych powinno się rozpocząć od nałożenia dwóch grubych warstw szpachli przed i za sekcją, w której będzie przechodził próg. Należy je umieścić do około 5 centymetrów powyżej surowych bloków ramy.
W tym momencie możemy przystąpić do instalowania drzwi zewnętrznych. Najpierw należy zainstalować dolną część, trzymając górę skierowaną lekko do siebie pod kątem, potem wsuwamy resztę drzwi na przygotowane miejsce. Wsuwając drzwi do otworu, najlepiej jest pracować na zewnątrz pomieszczenia. Dobrze jest skorzystać z czyjejś pomocy, kto pomoże podnieść i ustawić drzwi. Upewnij się, że drzwi są dobrze wypośrodkowane, a rama poprawnie przylega do dolnej części podłoża.
Zobacz też: Wentylacja grawitacyjna w domu
Dalej, wkładamy podkładki do pozostałej części ościeżnicy, w tych obszarach, gdzie będą sukcesywnie naprowadzane drzwi. Dopasuj grubość i całą ramę po stronie zawiasów, aż będzie utrzymywać pion w obu kierunkach. Pomiędzy krawędzią a zawiasami powinna być zachowana ciągła szczelina (mniej niż pół centymetra).
Następnie trzeba tymczasowo zabezpieczyć drzwi. Po dokonaniu wszystkich niezbędnych regulacji należy tymczasowo przymocować drzwi specjalnego typu gwoździami. Należy je lekko wepchnąć do miejsca, w którym mają być zamontowane, ale nie do końca.
Jak wstawić drzwi zewnętrzne – etapy:
- Nałożenie dwóch grubych warstw szpachli przed i za sekcją,
- Wsunięcie drzwi na przygotowane miejsce, zaczynając od dolnej części, najlepiej pracując na zewnątrz,
- Włożenie podkładki do pozostałej części ościeżnicy,
- Tymczasowe zabezpieczenie drzwi.
Prace wykończeniowe podczas montażu drzwi wejściowych
Na koniec pozostały już tylko prace wykończeniowe. Pierwszym krokiem jest sprawdzenia ruchu drzwi wyjściowych. Powinien on być płynny przy zamykaniu i otwieraniu. Czasami produkowane są drzwi, które mają regulowany próg, co może okazać się przydatne, jeśli drzwi nie są precyzyjnie wyregulowane. Sprawdź, czy drzwi nie rysują podłogi. Sprawdź od zewnątrz, czy czoło drzwi styka się równomiernie z warstwą izolacyjną na odcinku ościeżnicy.
Teraz sprawdzamy krawędzie wewnętrznej strony drzwi. Upewnij się, że między krawędziami drzwi a ościeżnicą pozostała ciągła przerwa, mniejsza niż pół cala.
W tym momencie możemy zabezpieczyć drzwi. Przekładamy śruby przez podkładki w zawiasach na ościeżnicach. Pozostałe ościeżnice zabezpieczyć ponownie wkrętami lub gwoździami dookoła drzwi, a następnie montujemy zamek.
Montaż drzwi zewnętrznych w końcowej fazie polega na instalacji ściśle ściągniętej izolacji wokół krawędzi ościeżnicy i nakładaniu szpachlówki wzdłuż wszystkich połączeń i przecięć powłoki i tynku. Otwory pozostawione po wkrętach wypełniamy kitem do drewna i pozostawiamy do wyschnięcia.
Wykończenie w drzwiach wyjściowych – etapy:
- Sprawdzenie ruchu drzwi zewnętrznych,
- Sprawdzenie krawędzi wewnętrznej strony drzwi,
- Zabezpieczenie drzwi,
- Instalacja ściśle ściągniętej izolacji wokół krawędzi ościeżnicy,
- Nałożenie szpachlówki.
Jak widać montaż drzwi zewnętrznych to dosyć skomplikowana procedura dlatego warto zlecić go profesjonalistom. Drzwi wejściowe to niezwykle ważny element wyposażenia domu i mieszkania ze względu na to, że stanowią one barierę od świata zewnętrznego, a więc od hałasu z ulicy, niskich temperatur zimą, a także włamań. Warto wybrać odpowiednie jakościowo drzwi, wszak jest to miejsce bardzo mocno eksponowane i widoczne dla każdego odwiedzającego nas gościa. Wybierzmy więc drzwi z odpowiedniego materiału, wytrzymałe i pasujące do naszego domu.
Cześć, nazywam się Andrzej Głogowski. Jestem pasjonatem budownictwa, remontów oraz pracy w ogrodzie. Od zawsze fascynowały mnie projekty, które pozwalają mi tworzyć coś nowego i pięknego. Jako „złota rączka” lubię dzielić się swoimi doświadczeniami i poradami, które mogą pomóc innym w realizacji ich domowych i ogrodniczych marzeń. Wierzę, że każdy może stworzyć wyjątkowe miejsce, które będzie odzwierciedleniem jego osobowości. Zapraszam do wspólnej podróży po świecie DIY!