Budowa domu z bali – co warto wiedzieć?

budowa domu z bali

Dom z bali to nie tylko ten, który jakiś czas temu mogłeś spotkać w formie letniskowej nad morzem. Jego popularność znacząco zaczęła rosnąć z powodu tego, że jest to relatywnie tania opcja budowy domu, który nie tylko jest funkcjonalny, ale także piękny. Na co zwrócić uwagę przed jego budową? 

Domy z bali a murowane

Domy z bali swoją popularność zyskały na Suwalszczyźnie, Podlasiu oraz w rejonach górskich, gdzie stanowią tradycyjne budownictwo. Materiał z, którego wykonywane są budynki jest ekologiczny oraz energooszczędny. 

Budowa domu z bali – etapy

Podstawowa różnica pomiędzy domem wykonanym z bali, a muru to sposób i tempo jego wykonania. W przypadku tego typu budynków musisz liczyć się z niewielką ilością prac mokrych. W ten sposób prace budowlane są krótsze, a dom można stawiać przez cały rok. Na oszczędność czasu wpływa fakt, że po przygotowaniu projektu wszystkie elementy do budowy domu są przygotowywane, a nie zamawiane dzięki, czemu w trakcie budowy nie musisz niczego dodatkowo załatwiać. W ten sposób cały przygotowany wcześniej projekt można przygotować w max 4 tygodnie. W przypadku domów murowanych taki czas jest nieosiągalny. 

Sama budowa jednak przebiega w następujących etapach:

  • Budowa fundamentów – domy z bali mą być budowane na fundamentach: z bloczków, z drewna oraz żelbetonowych
  • Budowa ścian 
  • Poddasze oraz dach 
  • Ocieplenie
  • Wykończenie 

Rodzaje bali do budowy domów

Bale to jeden z głównych budulców do budowy domu. Jest ich kilka rodzajów i o dziwo, nie zawsze muszą być okrągłymi w przekroju kawałkami drewna! Do wyboru mamy kilka rodzajów:

  1. Bale pełne wykonane są z litego drewna.  Ich przekrój może być okrągły, dwustronnie zaokrąglony, klasyczny oraz prostokątny i ze ściętymi krawędziami.
  2. Bale klejone składają się ze sklejonych ze sobą kilku elementów drewnianych.
  3. Bale warstwowe  za ich pomocą tworzona jest izolacja cieplna. Składają się z drewnianej okładziny i wypełnienia z materiału izolacyjnego. Zakupić możesz także bale, które są przewiercone przez całą swoją długość otworem dzięki temu są izolowane pustką powierzchnią. 

Jakie są zalety budowy domu z bali?

Dom z bali to nie tylko estetyka, ale także właściwości termiczne. W momencie, gdy masz do czynienia z grubością bali do 10 cm, to będziesz musiał położyć warstwę izolacyjną. Izolacje możesz wykonać zarówno od zewnątrz budynku jak i wewnątrz. 

Osiadające domy z bali

Do budowy domów z bali stosuje się najczęściej dwa rodzaje drewna:

  • Drewno suche – ma wilgotność poniżej 19% 
  • Drewno mokre – ma wilgotność większą niż 19%

Drzewa jakie są przeznaczone do budowy domów z bali to:

  • świerk 
  • joda 
  • sosna 

W przypadku domu z suchego drewna z jego osiadaniem nie będziesz mieć do czynienia. Tego typu drewno może jednak pękać, a na jego powierzchni będą pojawiać się drobne ryski. Natomiast mokre drewno będzie jeszcze przez długi czas po jego montażu schnąć. Może zmieniać się również jego grubość w wyniku czego deski zaczną pękać. W momencie, gdy nie chcesz, aby twój dom osiadł to powinien on pozostać w stanie surowym przez dwa lata. Dzisiejsza technika jednak znacząco skraca ten proces. 

Budowa domu  z bali, a problem z jego osiadaniem

Podstawowy krok, który powinien być wykonany  na samym początku to zrobienie kontrolowanych, niewielkich nacięć wzdłuż bali. W ten sposób niwelowane jest napięcie w drewnie spowodowane jego wysychaniem. Drugi krok to zabezpieczenie okien oraz drzwi, gdyż drewno po wyschnięciu może sprawić, że wysokość domu będzie większa nawet o 15 cm. 

Okna i drzwi wstawiane podczas budowy domu z bali

Ramy ościeżnice okien oraz drzwi wpuszczane są luźno w ściany wykonane z bali. Nie są one jednak montowane na stałe. Nad tego typu elementami zawsze pozostawia się zamaskowaną przestrzeń, którą albo się wypełnia, albo pozostawia, gdyż wysokość domu w wyniku jego osiadania się zmieni.

Żywotność domu z bali

Wiele osób może uważać tego typu konstrukcje za mało wytrzymałe. Jednak jest to błędna ocena, gdyż dobrej jakości odpowiednio zakonserwowane drewno to gwarancja długiej żywotności Twojego domu. W przypadku grubych 20 cm bali żywotność szacowana jest nawet i na 200 lat. Doskonale widać to w przypadku tradycyjnych góralskich domów, które stawiane są np. w Zakopanem. Trzeba jednak wziąć pod uwagę teren budowy, gdyż w górach na zboczu dom się nie rozpadnie, lecz spadnie w przepaść przez osuwający się powoli grunt.