Podłączanie kuchenki gazowej – krok po kroku

kuchenka gazowa

Podłączenie kuchenki gazowej jest nie lada wyzwaniem. Należy przede wszystkim cały proces przeprowadzić precyzyjnie by zminimalizować ryzyko zagrożenia. Dowiedz się, jak podłączyć ją krok po kroku oraz czy lepiej zrobić to samemu czy zdecydować się na współpracę z profesjonalistami?

Jak podłączyć kuchenkę gazową etap po etapie?

Po pierwsze należy założyć uszczelkę na kołnierz rury. Założoną uszczelkę należy dokładnie dokręcić do krućca kuchni. By się upewnić, że uszczelka jest odpowiednio mocno dokręcona należy sprawdzić to  kluczami i dokręcić złączki. Kolejnym etapem podłączania kuchenki gazowej jest założenie uchwytu w dolnej części rury. Uchwyt ten należy porządnie przykręcić do ściany kuchenki gazowej. Następnym istotnym krokiem jest podłączenie reduktora do butli gazowej jak również odkręcenie zaworu tejże butli i sprawdzenie połączenia. Ten etap jest jednak dosyć niebezpieczny i powinien być co do zasady przeprowadzony przez osobę wykwalifikowaną w tym kierunku, zwłaszcza jeżeli wymieniamy kuchenkę gazową w bloku, gdzie możemy narazić nie tylko siebie ale również inne osoby zamieszkałe w tym budynku.

Etapy podłączenia kuchenki:

  1. Założenie uszczelki na kołnierz rury,
  2. Założenie uchwytu w dolnej części rury.
  3. Podłączenie reduktora do butli gazowej,
  4. Odkręcenie zaworu butli gazowej,
  5. Sprawdzenie połączenia w butli.

Podłączenie kuchenki gazowej samemu czy z ekipą?

Montaż kuchenki gazowej może być dość niebezpieczny. Mamy w tym przypadku do czynienia z gazem ziemnym, który może stworzyć zagrożenie zarówno dla domu jak i dla nas. Taki montaż w miarę możliwości powinien zostać przeprowadzony przez fachowca, który posiada odpowiednią wiedzę, przeszkolenie i doświadczenie w tego typu czynnościach.

Należy również pamiętać o tym, że jeżeli zdecydujemy się na samodzielne podłączenie kuchenki gazowej wiąże się z utratą przez nas gwarancji na to urządzenie. Zatem jeżeli podczas montażu coś pójdzie źle, będziemy musieli naprawić kuchenkę na własny koszt. Natomiast jeżeli chcemy żeby gwarancja na kuchenkę była ważna należy w tym celu wezwać fachowca, który ją podłączy a po wszystkim podbije kartę gwarancyjną. Kuchenkę taką co do zasady możemy podłączyć sami, natomiast po podłączeniu powinniśmy wezwać fachowca, który sprawdzi szczelność instalacji gazowej zanim przystąpimy do jej używania.

Ile kosztuje podłączenie kuchenki gazowej?

Kosz podłączenia takiej kuchenki jest różny. Najczęściej oscyluje w granicach 90-200zł. Na tą kwotę składa się montaż urządzenia, sprawdzenie szczelności instalacji gazowej oraz wystawienie odpowiedniego pozwolenia na użytkowanie.

Zalety posiadania kuchenki gazowej

Największą zaletą kuchenki na gaz ziemny jest fakt, że gotowanie na niej staje się o wiele bardziej efektywne niż na indukcji.

Przede wszystkim bardzo szybko jesteśmy w stanie zmienić temperaturę wytwarzaną przez palnik. Wiele osób również uważa, że smak potraw gotowanych na kuchence gazowej jest lepszy. Kuchenka gazowa sprawdzi się również w domach, gdzie następują częste awarie prądu, jako że jej praca nie jest w ogóle związana z dostępem do energii elektrycznej. Koszty eksploatacji takiej płyty także są niskie. Zużywa ona stosunkowo niewiele prądu. Dla niektórych osób ważna może okazać się możliwość podpalania na kuchence gazowej niektórych składników, np. cebuli co gwarantuje lepszy aromat gotowanych dań.