Wylewka betonowa pod garaż – grubość, przygotowanie, cena

wylewka betonowa pod garaż

Jednym z ważniejszych etapów stawiania budynków czy budowli o określonym przeznaczeniu jest wygładzenie, wyrównanie i utwardzenie powierzchni, którą można zrobić według różnych schematów. Jak przygotować wylewkę pod garaż? Jednym z popularniejszych jest wylanie gotowej masy betonowej, która pozwoli na niwelację różnic w terenie, a dzięki jej parametrom technicznym, inwestor uzyska powierzchnię, która idealnie będzie nadawać się już jako gotowa konstrukcja lub jako materiał do dalszej obróbki (np. położenie płytek ceramicznych czy gresowych). Wylewka pod garaż musi jednak spełniać określone wymogi, które pozwolą na zachowanie trwałości takiej powierzchni (odporność na warunki atmosferyczne, na ścieranie, na pęknięcia), jak również obciążenie, któremu może zostać poddana. Grubość wylewki betonowej pod garaż powinna być więc dostosowana do rodzaju konstrukcji i nośności elementów, które będą na nią oddziaływać. Wylewka betonowa to bardzo uniwersalny materiał, który jednak wymaga odpowiedniej wiedzy i doświadczenia w jego obróbce.

Wylewka betonowa: przygotowanie i parametry nośne

Wylewka betonowa pod garaż powinna spełniać kilka podstawowych funkcji, określonych w projekcie budowlanym czy ogólnie przyjętym normom. Przede wszystkim inwestor powinien wiedzieć o dwóch podstawowych rzeczach:

  • grubość wylewki betonowej powinna wynosić około 10-15 cm grubości
  • najlepiej używać betonu o określonych parametrach technicznych – beton B20 lub B25

Należy pamiętać, że wylewka to jeden z kolejnych etapów tzw. prac ziemnych. Najważniejsze jest, aby odpowiednio przygotować podłoże.

Podłoże, np. pod garaż blaszany, powinno być utwardzone. Utwardzenie terenu pod garaż blaszany można wykonać za pomocą prac ziemnych, które związane są z wykonaniem:

  • usunięcie warstwy ziemi urodzajnej, tzw. humus,
  • wykopaniem fundamentu pod garaż blaszany,
  • zasypaniem fundamentów,
  • utwardzeniem za pomocą zagęszczarki terenu, który uprzednio powinien być zasypany odpowiednim rodzajem piasku.

Dokładnie przygotowany teren pozwoli na prawidłowe przeprowadzenie dalszych prac. Wylewka betonowa może niwelować różnice w terenie. Odpowiednie przygotowanie poziomów pozwoli na dokładne określenie ilości zaprawy, jaka będzie potrzebna do wykonania posadzki.

Dokładnie przygotowany teren pozwoli na prawidłowe przeprowadzenie dalszych prac. Wylewka betonowa może niwelować różnice w terenie.

Wylewka betonowa pod garaż: kosztorys

Cena wylewki pod garaż zależy więc od kilku czynników, które wiążą się zarówno z powierzchnią wylewki, grubością warstwy betonowej czy użytym materiale. Dzięki temu można łatwo wyliczyć ilość potrzebnego betonu na wylewkę. Beton można uzyskać w warunkach domowych, jednak chcąc mieć pewność, że użyty materiał będzie zgodny z normami, najlepiej zamówić gotową zaprawę w betoniarni.

Koszt usługi gotowej zaprawy betonowej zależy od tego, jakiej klasy beton będzie przygotowywany. Średnia cena 1 metra sześciennego zaprawy w betoniarni, która da gwarancję jakości, będzie wahać się od około 230 zł do 300 zł brutto. W tej cenie na ogół liczony jest już transport i niekiedy pompa, jaką będzie podawany beton. Prace powinny być wykonywane z uwzględnieniem prac poziomujących, które pozwolą na dokładne wyrównanie terenu i ograniczenie kosztów.