Jaki stop wybrać? Najtańszy stop do domu

strop do domu

Strop to pozioma przegroda, której zadaniem jest przenoszenie obciążeń. Umieszcza się go nad kolejnymi piętrami w danym budynku. Jak wybrać odpowiedni strop? Czy warto zakupić najtańszy? Warto pomyśleć o tym aby dobrać takiego rodzaju strop, który będzie w stanie przenosić jak największe obciążenia zapewniając w ten sposób bezpieczeństwo oraz wygodę użytkowania. Trzeba więc zwrócić uwagę na kilka ważnych funkcji tego materiału.

Funkcje stropu

Podstawowe ich zadanie to przenoszenie ciężaru na ściany nośne bądź słupy podporowe, ale dobrze wykonany strop zapewni nam większą wytrzymałość oraz żywotność konstrukcji budynku poprzez jej usztywnienie. Taki materiał ma jedną ważną zaletę szczególnie w bloku gdzie sąsiedzi mogą hałasować, a mianowicie bardzo dobrze tłumi hałas. Najlepsze właściwości akustyczne wykazują stropy ciężkie np. żelbetowe lub fabrykowane z płyt kanałowych.

Rodzaje stropów

Jakie rodzaje stropów wyróżniamy? Na rynku znajdziemy wiele różnych rodzajów stropów do domów parterowych i piętrowych. Różnią się one ceną, materiałami, z których są wykonane i innymi charakterystycznymi cechami, o których poniżej. Poznaj rodzaje stropów do domu. Dowiedz się, jaki będzie najlepszy a jaki najtańszy strop w 2021 roku.

Strop gęstożebrowy

Zaletami stropu gęstożebrowego są prosty montaż i mały ciężar poszczególnych elementów. Dzięki czemu układając go nie musimy wykorzystywać ciężkiego sprzętu co pozwala nam na obniżenie kosztów inwestycyjnych. Części przenosi się ręcznie, a sam proces montowania można przeprowadzić w zaledwie angażując do tego 3 osoby. Podstawami stropu gęstożebrowego są belki przenoszące obciążenie ze stropu na podpory. Posiadają najczęściej betonową stopkę z, której wypuszcza się kratownice. Pustaki natomiast służą do wypełniania przestrzeni między belkami, a nośność konstrukcji belek tworzy nadbeton razem ze zbrojeniem.

Strop żelbetowy

Stropy żelbetowe mogą być wykonane z prefabrykowanych płyt. Bardzo dobrze nadają się do pomieszczeń o wymiarach nie przekraczających 6m. Oczywiście można stosować go na większych powierzchniach ale wiąże się to wtedy z tym, że będziemy mieć mniejsze pomieszczenie poprzez zwiększoną grubość stropu. Tego typu materiały mają w miarę gładką powierzchnię dlatego da się je wykończyć cienką warstwą tynku lub gładzi. Budowa takiego stropu jest praco i czasochłonna ponieważ zazwyczaj wymaga użycia pełnego deskowania oraz precyzyjnego zbrojenia. Wyjątkiem są tak zwane filigrany, które nie wymagają tradycyjnego deskowania ani układania zbrojenia nośnego, ponieważ fabrycznie są już one zabetowane.

Strop Filigran

Składa się z płyt o wymiarach 5-7cm oraz z warstwy betonu. Często spotykana jego wielkość to 2,4m długość i 7,5 lub 12m szerokość, s ich średnia waga 125-200 kg/m2. Gotowe stropy typu filigran mają od 10 do 30cm grubości. Ze względu na ich wagę do płyt może być wymagane użycie ciężkiego sprzętu transportowego. Strop filigranowy zawiera podwójne zbrojenie co znacznie zwiększa odporność na obciążenia.

Strop drewniany inaczej belkowy

Stosowany jest najczęściej w domach murowanych lub drewnianych, które wznoszone są metodą tradycyjną. Elementami nośnymi tego typu materiału mogą być drewniane belki. Takie belki mają często wymiary 20-40cm. Natomiast wysokość 8-20 cm. Rozstaw belek jest duży i waha się w przedziale 60 do 150 cm dlatego poszycie stropu najczęściej wykonuje się z desek. Jeśli chcemy osłonić elementy konstrukcyjne stropu możemy pokusić się o zamontowanie sufitu podwieszanego. Jednak częściej ludzie wybierają opcję pozostawienia takiej konstrukcji ponieważ przez to pomieszczenie zyskuje tak zwany efekt rustykalny.

Strop belkowo – żebrowy

Jest to połączenie konstrukcji żebrowej z belkową. Elementy nośne to połączenie żeber oraz belek co przyczynia się do zwiększenia wytrzymałości. Tego typu materiał idealnie nadaje się do pomieszczeń o wielkości 15m2. Warto tutaj zwrócić uwagę na mniejsze zużycie materiałów jednak niestety oszczędności reguluje nam wysoka cena za kupno elementów.

Jaki strop najlepiej wybrać?

Wszystko zależne jest od specyfiki naszego domu, sporządzonego projektu oraz indywidualnych oczekiwań klienta. W domach drewnianych najczęściej stosuje się wyłącznie strop drewniany. Jednak taki strop nie jest tak odporny na ogień jak ten wykonany z kształtowników stalowych dlatego możemy też rozważyć jego montaż. Stropy drewniane są też wykorzystywane w domach murowanych jest to tańsza alternatywa stosowana na poddaszach.

Jaki strop do domu piętrowego?

W domu piętrowym, czyli takim, który ma minimum dwie kondygnacje lub więcej wykorzystywane są stropy. Mają one za zadanie podtrzymywać konstrukcję budynku i przenosić obciążenia. Jeśli dom posiada podpiwniczenie, pierwszy strop znajduje się tuż nad nim. W przypadku domu piętrowego strop pojawia się między każdym piętrem. Strop w domu jednorodzinnym pełni bardzo istotne funkcje, gdyż zapewnia bezpieczeństwo wszystkim domownikom. Jest to więc bardzo ważny element konstrukcji, dlatego należy przyłożyć odpowiednią wagę do wybory rodzaju stropu i odpowiedniego wykonania.