Cennik usług budowlanych w Polsce

Cennik usług budowlanych

Ile kosztują usługi budowlane w Polsce w 2021 roku? Nie tajemnicą jest to, że ceny usług remontowych zależą od regionu Polski i od firmy, czyli cennik remontowy inaczej wygląda u specjalisty z wzorową reputacją, ze względu na to, że takiego fachowca ludzie polecają. Nie polecają natomiast kogoś, kto kiepsko maluje i kiepsko stawia ścianki działowe z płyty kartonowo-gipsowej. Taki kiepski fachowiec od pracy wykończeniowych to także problem związany z piwem, czyli kiepska jakość usług zazwyczaj jest powiązana z jakimś dodatkowym życiowym problemem takiej osoby. Kluczowe znaczenie ma też i to, że niski cennik prac remontowych, to dla dość wielu fachowców także niska jakość wykonania, bo słaba zapłata często bywa tym pretekstem do średniego lub kiepskiego wykańczania wnętrz.

Cennik usług remontowo-budowlanych 2021 rok

Można śmiało powiedzieć to, że z roku na rok koszty pracy rosną, czyli jej opodatkowanie także. Ten parametr wpływa też na cenniki robót wykończeniowych. Na cenniki te wpływa także koszt paliwa do auta firmowego, bo do klienta zazwyczaj się dojeżdża i jeśli mieszka on blisko fachowca to dojazd wraz z narzędziami zazwyczaj nie jest problemem, ale jeśli na dojazd do klienta dany specjalista traci ponad godzinę, to także musi jakoś sobie zrekompensować ten dłużej trwający dojazd, bo wtedy nie pracował i co równie ważne auto danego przedsiębiorcy spaliło cenne paliwo.

Jednym słowem w każdym mieście w kraju te akuratne cenniki usług budowlanych 2021 wyglądają inaczej, bo w każdym mieście koszty związane s prowadzeniem biznesu są inne. Inne są też koszty życia w danym mieście. Mowa tu o innych opłatach za wodę i o innych opłatach wliczonych w koszty życia. Te konkretne koszty są zazwyczaj niższymi w małych miastach i dlatego też tam te cenniki usług remontowych są niższymi, choć wiele znaczy też i to, że w mniejszych miastach kontrole nadzoru budowlanego nie są zbyt częstymi, czyli konkretny remont może wykonywać przedsiębiorca, który w danej chwili ma zawieszoną działalność. Takie postępowanie jest ryzykownym, ale czasami przedsiębiorca nie ma wyboru.

Cennik usług remontowych – trend

Obecnie pewnym jest też i to, że ceny materiałów wykończeniowych podskakują do góry. Mowa tu dokładnie o tym, że płyta kartonowo-gipsowa zakupiona w roku 2012 nie kosztuje tyle samo, co ta zakupiona w roku 2021. Dlatego też cennik usług budowlanych 2021 wygląda inaczej, choć jednym z ważniejszych parametrów jest też zmiana bezpośrednio powiązana z wysokością składek ZUS. One rosną co roku i wraz z nimi rosną cenniki usług, bo przedsiębiorcy płacą wyższe składki za siebie i za swoich pracowników.

Także rosnący koszt energii elektrycznej ma wpływ na cenniki usług, bo płyty kartonowo-gipsowe przykręca się elektronarzędziami, a one zużywają energię elektryczną. Na dokładkę dochodzą też problemy związane z pracownikami, czyli to że konkretny pracownik chce zarabiać więcej, ze względu na to, że wydatki podskoczyły mu do góry, a konkretniej więcej zaczął wydawać na własne mieszkanie i w związku z tym zaczął się starać o podwyżkę, której może nie dostać. Może też zmienić firmę i to z dnia na dzień tylko ze względu na to, że w tej drugiej zarobi większe pieniądze.

Średnie ceny remontów w Polsce w 2021

Istnieje coś takiego jak cennik remontowy o którym się mówi, czyli cena położenia tynku za każdy metr kwadratowy. Rzecz jasna ta cena jest średnią, bo w starym budownictwie spotyka się strasznie nie równe ściany i w ich przypadku cena związana z tą konkretną usługą powinna być wyższą. Różnie bywa też jeśli chodzi o cenę stawiania ścianek działowych z płyt kartonowo gipsowych, bo jedni klienci chcą tego, by taką ściankę tworzyła jedna warstwa płyt po jednej stronie stelaża, czyli by ten drugi pokój wyglądał nieciekawie, a inni klienci z bardziej zasobnym portfelem chcą tego by każdą stronę stelaża kryć dwiema warstwami płyt, a potem szpachlować i malować. Wymogi te nie mają wpływu na cennik, ale na rzeczywisty koszt, choć też i ten bywa różnym, bo inaczej wygląda remont wnętrza w nowoczesnym mieszkaniu, a inaczej w tym, które ma już swoje lata i tynki bazujące na zaprawie wapiennej.