Stan surowy zamknięty – co oznacza, ile kosztuje?

stan surowy zamkniety

Coraz częściej można słyszeć o deweloperach sprzedających swoje realizacje w stanie surowym zamkniętym. Co to jest stan surowy zamknięty i jak go osiągnąć budując własny, wymarzony dom? Ile czasu trzeba czekać na ten efekt? Jaką część środków przeznaczonych na inwestycję on pochłania?

Stan surowy zamknięty według prawa budowlanego

W Prawie Budowlanym na próżno szukać definicji tego pojęcia. Zakres jaki obejmuje stan surowy zamknięty domu najczęściej ustala się jeszcze przy umowie z wykonawcą. Najprościej rzecz ujmując, dom w stanie surowym zamkniętym to obiekt, który jest całkowicie odporny na warunki otoczenia zewnętrznego. Ukończono w nim wszelkie prace konstrukcyjne, zadbano o izolację przegród poziomych i zamontowano stolarkę okienną wraz z drzwiami zewnętrznymi.

Co wchodzi w etap budowy w stanie surowym zamkniętym?

W skład obiektu, który można zakwalifikować do etapu surowego zamkniętego wchodzi konstrukcja nośna, dach, stropy, okna i drzwi zewnętrzne. Pomieszczenia wewnętrzne, jak i elewacja budynku, nie są za to wykończone w żaden sposób. Jest to kolejny etap po stanie surowym otwartym. Podstawowa różnica między nimi to brak okien i drzwi, które zabezpieczane są zwykle folią czy deskami. Następnym etapem jest osiągnięcie stanu deweloperskiego, czyli obiektu z wykończeniem.

budowa domu

Czas budowy zależy od wielu czynników. Największe znaczenie mają warunki atmosferyczne i technologia wykonania. Najszybszą metodą stawiania domu jest technologia szkieletowa, która pozwala uzyskać efekt już w kilka tygodni. Najpopularniejszą w naszym kraju jest metoda murowana. Wykorzystując ją można postawić budynek w stanie surowym zamkniętym już od 3 do 6 miesięcy.

Kiedy najlepiej ukończyć stan surowy zamknięty?

Stan surowy zamknięty jest to etap, który najlepiej ukończyć przed okresem zimowym. Warunki atmosferyczne w przypadku obiektu, który nie jest szczelny mogą przynieść opłakane skutki. Ten etap budowy pozwala na uchronienie budynku przed zniszczeniem. W czasie zimy budowę można uśpić, by poczekać z kontynuacją na wiosnę lub od razu rozpocząć prace wykończeniowe. W tym drugim wypadku należy zwrócić jednak uwagę na fakt, że niektóre materiały można wykorzystywać tylko w określonych temperaturach czy warunkach pogodowych. Szczególne znaczenie ma to w przypadku zewnętrznego wykończenia budynku m.in tynkami, które w temperaturach poniżej 5 stopni Celsjusza mogą do budynku po prostu przymarznąć, a następnie odpaść generując kolejne koszty. W kwestii wykończenia wewnętrznego występuje większa dowolność, jednak warto zwrócić uwagę na to w jakich warunkach pracować będzie nasza ekipa budowlana. Dom w stanie surowym jest to w dalszym ciągu dom nieocieplony, z którego dodatnie temperatury mogą uciekać bardzo szybko.

Stan surowy zamknięty – koszty

Cena osiągnięcia stanu surowego zamkniętego zależy od wielu czynników takich jak metraż domu, region czy jakość i rodzaj dobranych materiałów, zwykle wynosi od 35 do 50% kosztów całej inwestycji. Warto się kilka razy zastanowić czy na pewno cena powinna być głównym wyznacznikiem tego jakie materiały wybierzemy w wykończeniu naszej budowli. Solidne wykonanie obiektu i szczelna stolarka to gwarancja bezpieczeństwa i komfortu użytkowników na lata, a konieczność naprawiania błędów już z etapów surowych może negatywnie odbić się na przyszłych finansach.

Zobacz też: Kalkulator budowy domu

Niestaranne wykończenie stropów może skutkować problemami z akustyką całego domu, trwałością posadzek. problemami z mikroklimatem wnętrz czy z problemami natury cieplnej. Tańsze zamienniki stolarki okiennej mogą doprowadzić do szybszej utraty ciepła czy problemów z wilgocią niszczącą materiały budowlane. Samo zadbanie o elementy i materiały najwyżej jakości niekoniecznie może przynieść oczekiwane skutki – istotny jest również montaż. Ceny za montaż różnią się znacznie w poszczególnych regionach i województwach, jednak nie jest to aspekt, na którym warto oszczędzać.

Zobacz też: Zlecenia budowlane

W przypadku budowy domu etap stanu surowego zamkniętego jest jednym z bardziej kluczowych. Warto zaplanować i przemyśleć dokładnie rozmieszczenie pomieszczeń, zadbać o wentylacje, dobór odpowiednich materiałów oraz wykwalifikowanej ekipy budowlanej, by w przyszłości nie musieć ponosić dodatkowych kosztów.