Jak tanio urządzić kuchnię?

Jak tanio urządzić kuchnię?

Kuchnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w każdym domu. Powinna być urządzona w sposób zapewniający dużą funkcjonalność tak, aby można było wygodnie przyrządzać różnego rodzaju potrawy dla całej rodziny. Ważna jest jakość wykonania poszczególnych elementów wyposażenia. Estetyka kuchni może być dostosowana do jednego z popularnych stylów aranżacji wnętrz, zarówno bardziej tradycyjnych, jak i nowoczesnych. Wbrew pozorom, aby kuchnia była funkcjonalnym pomieszczeniem, nie trzeba angażować ogromnych środków. Jak tanio urządzić kuchnię? Trzeba wykazać się odrobiną sprytu i pomysłowości.

Urządzanie taniej kuchni — porady

Kuchnia tania nie oznacza korzystania z niskiej jakości materiałów, które będą podlegać szybkiemu zużyciu. Należy je dobierać przy uwzględnieniu trwałości oraz kosztów użytkowania, szczególnie jeśli pomieszczenie nie będzie odnawiane przez kilka lat. Warto stosować typowe wzory dostępne w sklepach tak, aby ewentualne naprawy nie wymagały indywidualnego zamawiania małych elementów, co znacznie podnosi koszty. To samo dotyczy montażu mebli i urządzeń. Trzeba przewidzieć ich proste ustawienie bez konieczności tworzenia skomplikowanych konstrukcji i zabudowy. Dzięki temu większość prac będzie można wykonać samodzielnie.

Jak zaplanować tanie wnętrze w kuchni?

Kuchnia najtańszym kosztem musi być zaplanowana w taki sposób, aby wykorzystywała w optymalny sposób wnętrze. Projekt powinien uwzględniać jak najlepsze wykorzystanie przestrzeni dostępnej w pomieszczeniu oraz funkcjonalne ustawienie ważnych urządzeń. Jest to szczególnie istotne w kuchni o nietypowym układzie, gdzie układ mebli będzie miał bezpośredni wpływ na wygodę użytkowania. Należy z dużą precyzją zaplanować wystrój miejsc o utrudnionym dostępie. Trzeba również zwrócić uwagę na skuteczną wentylację oraz wysokie temperatury, które mogą mieć wpływ na szybkość zużycia frontów meblowych i innych elementów wykończenia wnętrza.

Jak wybrać tanie meble do kuchni?

Ładna kuchnia tanim kosztem nie musi być urządzona w mało ciekawy sposób. Na początek warto wybrać się do jednego z dużych sklepów oferujących elementy wyposażenia wnętrza. Zazwyczaj można w nim znaleźć estetyczną zabudowę w niskiej cenie, która jest dostępna w wielu wariantach kolorystycznych. Warto zdecydować się na wykonanie mebli na wymiar, które nie zawsze są droższe od gotowych produktów. Wiele zależy od materiałów i bardziej lub mniej typowego wykończenia.

Jak wykończyć tanio podłogi i ściany w kuchni?

Aby wystrój kuchni nie wymagał częstego odświeżania, warto zastanowić się nad użyciem płytek ceramicznych. Zarówno koszt zakupu, jak i montażu będzie niższy niż w przypadku stosowania naturalnego drewna. Płytki są w dużym stopniu odporne na wilgoć oraz uszkodzenia mechaniczne. Mogą imitować różne materiały, a dodatkowo można je łatwo utrzymać w czystości.

Dobrym rozwiązaniem jest także montaż płytek ściennych, które są dostępne w wielu wzorach i doskonale sprawdzają się w miejscach narażonych na duży poziom wilgoci. Tak zaplanowane wnętrze będzie tanie w montażu, a także w trakcie codziennej eksploatacji. Powstałe uszkodzenia będzie można szybko naprawić poprzez wymianę nawet pojedynczych płytek i nie będzie miało to negatywnego wpływu na estetykę wykończenia kuchni.

Energooszczędność w taniej kuchni

W każdej kuchni warto zaplanować także oszczędzanie energii. Podstawową kwestią jest dobieranie urządzeń pobierających małe ilości wody, gazu lub prądu. Parametry te należy znaleźć w instrukcji obsługi i porównać między sobą. Często urządzenia o niższej cenie charakteryzują się zwiększonym zużyciem energii, ale nie jest to regułą. Ponadto na oszczędzanie energii należy zwracać uwagę także podczas codziennej eksploatacji.

Dania powinny być gotowane pod przykryciem z dodatkiem małej ilości wody, dzięki temu ugotują się szybciej. To samo dotyczy wody, która nie powinna być solona przed gotowaniem, bo zwiększy się jej temperatura wrzenia. Podczas pieczenia należy jak najrzadziej otwierać drzwi piekarnika, natomiast używane garnki powinny mieć płaskie dno, aby równomiernie przylegało do powierzchni grzewczej. Dzięki takim zabiegom wiele często wykonywanych czynności będzie wymagać mniejszej ilości czasu, co spowoduje ograniczenie zużycia energii.

DIY, czyli sposoby na oszczędność w kuchni

Zabudowę kuchni można też wykonać samodzielnie lub dostosować wymiary gotowych elementów wyposażenia. Kuchnia DIY może wykorzystywać stare meble, które dostępne są na popularnych portalach aukcyjnych. W wielu przypadkach wystarczy je odnowić i pomalować farbą lub lakierem zabezpieczającym przed wilgocią. Całość można uzupełnić preszkleniami, nietypową okleiną lub charakterystycznymi uchwytami. W ten sposób możliwe jest uzyskanie unikalnej zabudowy bez ponoszenia dużych kosztów. Będzie to ładna kuchnia tanim kosztem, która przyciągnie uwagę zaproszonych gości.

Dodaj komentarz