Modne abażury – jakie lampy wybrać do stylowych wnętrz

abażury

Efektowne lampy to nie tylko praktyczny element wyposażenia wnętrza, który zapewnia światło. To także piękne zwieńczenie aranżacji i ważny dodatek, budujący klimat pomieszczenia, urządzonego w konkretnym stylu. Oprawy przybierają mocno zróżnicowane formy. W ostatnim czasie wielką popularnością cieszą się choćby lampy z abażurami.

Jakie produkty wybrać i w jakich przestrzeniach sprawdzają się lampy z abażurami? Czym wyróżniają się najmodniejsze abażury? O tym wszystkim napiszemy poniżej.

Abażury – powrót do klasycznych form i nowoczesne rozwiązania

Przez długie lata abażury przywodziły na myśl wnętrza urządzone w dawnym stylu, kojarzącym się z minioną epoką. Z czasem zyskały jednak nową odsłonę. Ich powrót w ostatnim czasie wiąże się z rozwojem mody na nurty retro, łączące elementy vintage z nowoczesną funkcjonalnością. W takich miejscach oprawa z abażurem sprawdza się wręcz idealnie.

Coraz częściej materiałowe osłony źródeł światła przybierają też bardziej urozmaicone formy. Designerzy sięgają po nietypowe rozwiązania, by tego typu lampy można było wpisać w inne przestrzenie, urządzone w nowoczesnych stylach. Sporo takich produktów pojawia się choćby na stronie Azzardo.

Lampy z abażurami – z jakich materiałów bywają zrobione?

Abażury produkuje się z różnych rodzajów tkanin. Wybór materiału zależy oczywiście od tego, jaki efekt pragnie się uzyskać. Najczęściej tego typu oprawy mają dawać przyjemnie rozproszone światło. Im delikatniejszy ma być jego strumień, tym gęstszy i mniej przepuszczający materiał powinno się zastosować.

Do wytwarzania abażurów używa się materiałów naturalnych, jak:

  • len,
  • bawełnę,
  • jedwab,
  • aksamit.

W niektórych produktach pojawiają się także tkaniny syntetyczne:

  • akryl,
  • poliester.

Zdarza się, że abażury bywają zrobione z zupełnie innych materiałów. Można spotkać oprawy oświetleniowe z abażurem skórzanym (pergaminowym) – popularne zwłaszcza przy lampach retro, a także oryginalne lampy z osłonami z papieru, które kojarzą się z wnętrzami orientalnymi.

Lampa z abażurem a styl wnętrza – gdzie je umieścić?

Lampy z abażurami to idealne rozwiązanie oświetleniowe do rozmaitych wnętrz. W zależności od potrzeb można wprowadzić do domowych przestrzeni różne typy opraw. Tekstylne osłony łączą się bowiem z większością przydatnych typów.

Abażur mogą mieć zatem:

  • lampy wiszące i sufitowe,
  • lampy stojące (podłogowe, stołowe),
  • kinkiety.

Z ich pomocą da się stworzyć kompleksowy system oświetleniowy, zapewniający oświetlenie główne, zadaniowe i dekoracyjne. Nieco inspiracji i pomysłów na to, z czym je połączyć, można znaleźć na stronie: dom-mieszkanie.pl.

Kolejną kwestią jest styl oprawy. Abażury wpisują się w zasadzie we wszystkie nurty wnętrzarskie. Jak już wspomnieliśmy, idealnie sprawdzają się w różnych odsłonach aranżacji retro. W pokojach w stylu angielskim pięknie prezentują się lampy z mięsistymi aksamitnymi abażurami lub modele zdobione printami lub haftami kwiatowymi. We wnętrzach rustykalnych stawia się na proste płócienne osłony, niejednokrotnie wykonane z surowego lnu.

Abażury kojarzą się także powszechnie ze stylem skandynawskim. Stawia się najczęściej na lampy z minimalistycznymi osłonami (cylindryczne, prostopadłościenne formy) z bawełny lub lnu, utrzymane w jednolitym kolorze. Tego typu proste modele stosuje się również w przestrzeniach marynistycznych. W tym wydaniu najczęściej występują w wersji w niebiesko-białe pasy.

Zwolennicy bardziej dekoracyjnych wnętrz mogą zdecydować się na efektowne lampy z abażurami w stylu glamour. Produkuje się je z połyskującego tiulu lub aksamitu w intensywnych kolorach (fiolet, zieleń, bordo) i dodatkowo ozdabia elementami w odcieniach złota i srebra.

Nowoczesne lampy do domowych przestrzeni – stylowe rozwiązania a funkcjonalność oświetlenia

Lampy z abażurami to produkty uniwersalne. Można wykorzystać je w większości modnych przestrzeni mieszkalnych. Zapewniają optymalny poziom oświetlenia, a przy tym dekorują i dodają wnętrzom oryginalnego klimatu i przytulności. Czy trzeba czegoś więcej w kwestii oświetlenia, by stworzyć miejsce do życia w pełni przyjazne dla domowników?

Dodaj komentarz