Jak podłączyć zmywarkę krok po kroku

Jak podłączyć zmywarkę

Zmywarka jest niezwykle funkcjonalnym urządzeniem, a jej podłączenie daje wiele korzyści. Przekonała się o tym nie jedna pani domu, która nie musi już spędzać czasu nad zlewem, próbując domyć naczynia po rodzinnym posiłku. Niezwykle pomocny sprzęt potrafi uporać się z kompletami naczyń, bez naszej pomocy. Kiedy więc została już podjęta decyzja o zakupie, a następie została ona sfinalizowana, zmywarka trafia w końcu do naszego domu lub mieszkania. Urządzenie trzeba jedna odpowiednio umiejscowić, a także podłączyć. Jak zatem to zrobić?.

Podłączenie zmywarki, bez przebudowy instalacji wodnej

Okazuję się, że zmywarkę można bezpiecznie zamontować i podłączyć, nawet wtedy, kiedy instalacja wodno-kanalizacyjna, nie jest do tego odpowiednio przystosowana. Wbrew pozorom, nie musimy przebudowywać instalację czy wykonywać nowy punt wodny. Nie będzie także wymagane bezpośrednie podłączenie do kanalizacji. Rozwiązaniem staje się podłączenie zmywarki do baterii zlewozmywakowej, skąd będzie ona  mogła zaczerpnąć wodę. Następnie podłączyć ścieki do syfonu zlewozmywaka. W ten sposób instalacja zmywarki przebiegnie szybko i sprawnie, bez konieczności zmiany instalacji. Jedyne o czym musimy pamiętać, to względy estetyczne, wówczas zaleca się by wszelkiego typu połączenia, znalazły się najlepiej za kuchennymi szafkami, z uwagi również na wygodę i najlepszy dostęp, warto podłączyć elementy za szafką pod zlewem. Jak więc ma przebiegać montaż zmywarki? Otóż wystarczy zwykłe gniazdko wtykowe o mocy 230 V wraz z uziemieniem. Raczej zrezygnujmy z wszelkiego rodzaju przedłużaczy czy rozgałęziaczy. Najważniejsze, ze względów bezpieczeństwa jest to, by gniazdko nie znajdowało się w odległości mniejszej niż 60 centymetrów od punktu poboru wody.

Zmywarka bez przebudowy instalacji wodnej:

  1. Podłączenie zmywarki do baterii zlewozmywakowej,
  2. Podłączenie ścieków do syfonu zlewozmywaka,
  3. Wykorzystujemy gniazdko o mocy 230 V usytuowane minimum 60 cm od poboru wody.

Podłączenie zmywarki do wody

Jak wiadomo zmywarka do pracy potrzebuje wody. Jak podłączyć zmywarkę do wody? Doprowadzona powinna być jedynie woda zimna, w zależności od modelu, gdyż niektóre z nich są przystosowane również do wykorzystywania gorącej wody. Podłączenie zmywarki do wody rozpoczynamy od przystosowania instalacji, czyli wstawieniu trójnika w miejscu wężyka kuchennej baterii. Zaopatrzmy się także w specjalne zawory o dopasowanych średnicach, a także odpowiednie rodzaje przyłączy, byśmy mogli szybko i sprawnie połączyć baterię i zmywarkę. Rozejrzyjmy się również za bateriami zlewozmywakowymi, które okażą się kompatybilne wraz z łączem zmywarki i zaworem odcinającym. Jeśli instalacja jest nie przystosowana, wystarczy zmodyfikować syfon pod zlewem. Przeczytajmy także dokładnie instrukcję dołączoną do urządzenia. Znajdziemy tam niezbędne dane np. na jakiej wysokości powinna znajdować się końcówka węża odpływowego. Zwykle jest to od 30 do nawet 100 centymetrów. Zapewni to optymalne warunki pracy urządzenia.

Etapy podłączania do wody:

  1. Rozpoczynamy od przystosowania instalacji, czyli wstawieniu trójnika w miejscu wężyka kuchennej baterii,
  2. Zaopatrzmy się także w specjalne zawory o dopasowanych średnicach, a także odpowiednie rodzaje przyłączy,
  3. Jeśli instalacja jest nie przystosowana, wystarczy zmodyfikować syfon pod zlewem.

podłączenie zmywarki

Podłączenie zmywarki do prądu

Po przyłączeniu zmywarki do wody, kolejnym krokiem w instalacji tego urządzenia w domu będzie podłączenie jej do prądu. Instalacja zmywarki wymaga również podłączenia do niej prądu. Bez tego, żadne urządzenie elektryczne, nie będzie wstanie pracować. Zmywarkę zwykle zasila się napięciem o mocy 220 V, pamiętajmy, że gniazdka, do których chcemy je przyłączyć muszą posiadać uziemienie.

Zobacz też: Gazetki marketów budowlanych

Jak podłączyć zmywarkę do prądu? Podłączymy zmywarkę tylko i wyłącznie do gniazdka z ochronnym bolcem i najlepiej by było ono zabezpieczone przed kroplami wody. W zależności od modelu obwód zasilania wymaga także dodatkowego bezpiecznika, najlepiej 10 lub 16 amperowego. Gniazdo musi być umieszczone co najmniej 60 centymetrów od punktu poboru wody. Najlepiej umieścić je pod kuchennym blatem. Chodzi o to, aby możliwie jak najbardziej zabezpieczyć je przed dostępem do wody, w razie awarii zmywarki i niedopuszczenie do dostania się wody ze zmywarki do gniazdka z prądem.

Jakie narzędzia będą nam potrzebne do podłączenia zmywarki?

Mimo że podłączenie zmywarki nie jest czynnością nad wyraz skomplikowaną, wymagane jest kilka podstawowych narzędzi, by jej montaż przebiegł szybko i sprawnie. Istotny jest fakt, że wszystkie niezbędne akcesoria, bez problemu dostaniemy w sklepie z instalacyjnymi artykułami. Ważne jest także to, że ich zakup, tak naprawdę nie nadweręży mocno naszego domowego budżetu. Tak więc, do podłączenia i zainstalowania zmywarki, potrzebne nam będą:

  • zawór – trójdrogowy czerpalny
  • jedna przedłużka
  • odpowiednio dopasowane uszczelki, dla bezpieczeństwa warto kupić więcej niż jeden komplet
  • element syfonu, umożliwiający podłączenie boczne

Gdzie podłączyć zmywarkę w domu?

Wiemy już jak wykonać to zadanie, ale warto zastanowić się również nad tym, gdzie w domu ulokować naszą zmywarkę. Oczywistą odpowiedzią nasuwa się: w kuchni. Pamiętajmy, jednak, żeby była ona zlokalizowana niedaleko zlewu, tak aby można było po obiedzie przemyć naczynia czy garnki, a później umieścić bezpośrednio w zmywarce, bez konieczności przenoszenia mokrych naczyń przez całą kuchnię, roznosząc przy okazji wodę po całym pomieszczeniu.

Podłączenie zmywarki – na co uważać?

Podczas podłączania zmywarki należy pamiętać, o kilku aspektach, które mogą mieć niekorzystny wpływ na jej działanie. O niektórych powiedzieliśmy już wcześniej. Najważniejsze z nich to:

  • Odległość gniazdka z prądem od dojścia wody,
  • Nie umieszczanie na zmywarce mniejszych sprzętów elektronicznych np. mikrofalówki,
  • Podczas połączania do prądu wykorzystanie bezpiecznika, najlepiej 10 lub 16 amperowego,
  • Gniazdka, do których podłączamy zmywarkę powinny mieć uziemienie,
  • Zmywarkę zasila się napięciem o mocy 220 V.

Po podłączeniu zmywarki sprawdź twardość wody!

Na koniec, po podłączeniu zmywarki zarówno do wody jak i prądu, warto przetestować jakość wody, jaką pobiera zmywarka. Chodzi o to, aby woda miała odpowiedni stopień twardości. Aby wykonać taki test twardości wody należy wykorzystać pasek testowy, na który nalewamy wodę z kranu i po około minucie możemy odczytać wynik. Nowsze modele zmywarek mają specjalne regulatory, które pozwalają im dostosować sposób pracy do poziomu twardości wody.

Jak widać, podłączenie zmywarki, mimo iż na pewno kojarzy się nam z dużą ilością pracy, nie jest aż tak skomplikowane i można tę pracę wykonać samemu w domowym zaciszu.

Dodaj komentarz