Kuchnia na wymiar – ile kosztuje, co wchodzi w cenę?

Cena kuchni na wymiar

Czym jest kuchnia na wymiar?

Kuchnia stanowi serce każdego domu – to w końcu w tym pomieszczeniu spożywamy posiłki oraz nierzadko przesiadują goście. Jak wiadomo, o serce trzeba dbać, dlatego wielu właścicieli mieszkań przed zakupem lub budową mieszkania decyduje się na rozpoczęcie prac od kuchni. Przecież od wymiarów kuchni zależy wygoda, możliwość swobodnej aranżacji i funkcjonalność w użytkowaniu. No właśnie – wymiarów, a te bardzo ciężko zmienić przy gotowym wnętrzu. Dlatego kuchnia na wymiar pozwala to zmienić, dopasowując meble i ich wykończenie do rzeczywistych wymiarów pomieszczenia.

Zalety posiadania kuchni na wymiar

Niepodzielną zaletą kuchni na wymiar jest możliwość wręcz idealnego dopasowania wyposażenia do wnętrza. Dlaczego warto zdecydować się na tego rodzaju kuchnię? Jeśli cenisz sobie indywidualizm, to odpowiedzią będą meble kuchenne na wymiar. Cena “na miarę” może być trochę wyższa od gotowego wyposażenia, no ale warto!

Na co jeszcze możesz liczyć? Spójrz:

 • Funkcjonalną zabudowę niestandardowych pomieszczeń,
 • Zręczne wypełnienie nawet małych przestrzeni,
 • Oświetlenie dopasowane do Twoich potrzeb,
 • Wybór systemów szuflad,
 • Swobodny dobór dodatkowego wyposażenia,
 • Zabudowa sprzętu AGD,

Materiały wykorzystywane w kuchniach na wymiar

Nie od dzisiaj wiadomo, że meble kuchenne muszą być wykonane z solidnych, a przy tym ładnie prezentujących się materiałów. Warunki w kuchni bywają różne – niejednokrotnie wyposażenie narażone jest na działanie kwasów, tłuszczy, wody lub wahań temperatur. Do najczęściej spotykanych komponentów możemy zaliczyć:

 • Lite drewno,
 • Płyty MDF,
 • Sklejki.

Wybór oczywiście należy do Ciebie. Różnice są widoczne w wyglądzie i wytrzymałości – jednak ze względu na swoje przeznaczenie – można powiedzieć, że będą to odmienne wartości na zasadzie “błędu pomiarowego”.

Cena projektu

Obecnie tego rodzaju pomieszczenia stają się coraz bardziej popularne. W związku z tym cena samodzielnej kuchni stale się zmienia. Przykładowy koszt kuchni na wymiar wynosi ok.  1300 – 1800 zł. Pamiętaj, że im bardziej skomplikowany system kuchni wybierzesz, tym cena będzie wyższa.

Cena materiałów

A co z kosztem samych materiałów? Weźmy tutaj za przykład wyżej wspomniane lite drewno. Drewniane meble kuchenne (w zależności od gatunku) to koszt mniej więcej 1000 do 3000 zł. Co zatem z nieco tańszą alternatywą? Za płytkę MDF będziemy musieli zapłacić już od 500 do 2000 zł, więc będzie to niemała gratka dla osób, które chcą nieco zaoszczędzić, a przy tym szybko wyposażyć kuchnię. Pomocne to może być świeżo po remoncie lub dopiero co wybudowanym mieszkaniu, kiedy domowy budżet nieco ucierpiał.

Drewniane meble kuchenne (w zależności od gatunku) to koszt mniej więcej 1000 do 3000 zł. Co zatem z nieco tańszą alternatywą? Za płytkę MDF będziemy musieli zapłacić już od 500 do 2000 zł

Cena mebli kuchennych

O czym jeszcze powinieneś wiedzieć, decydując się na meble kuchenne? Cena zależna jest również od regionu Polski i wielkości kuchni. Pamiętaj też, że podanie dokładnej ceny będzie możliwe dopiero po otrzymaniu wyceny od producenta.

Cena sprzętów AGD

O komforcie w kuchni decydują sprzęty AGD. Tego rodzaju nowoczesne udogodnienia stały się obecnym standardem w każdym gospodarstwie domowym. Obecny rynek daje nam ogromny wybór – tym samym ceny, mogą się od siebie znacząco różnić. Zacznijmy od najważniejszego… czyli:

 • kuchenki gazowej – cena za dobrą kuchenkę zamyka się w obrębie 800 – 1200 zł. Chyba że zdecydujesz się na elektryczne modele – dobre jakościowo mogą kosztować blisko 3000 zł!
 • A co z okapem? To wydatek średnio 800 zł,
 • Lodówki dobrej jakości pod zabudowę kosztują od 1.000 do 2.500 zł.

Nie warto oszczędzać na wyposażeniu w przypadku projektu, jakim jest kuchnia na wymiar. Cena z roku na rok staje się coraz bardziej atrakcyjna. Skłania to też do samodzielnego eksperymentowania z wnętrzem, co może być kuszące zwłaszcza dla osób kreatywnych.

Cena robocizny

W przypadku kuchni, które chcemy samodzielnie zaprojektować, ich cena zaczyna się mniej więcej od 800 zł za metr bieżący przestrzeni. Warto dodać, że kuchnia z, np.  płyt lakierowanych i z dobrym wyposażeniem w postaci zaprawy i samozamykaczy przy szafkach kosztuje nie mniej niż 2 000 za metr! Koszt robocizny takiej usługi to około 10% wartości całego wyposażenia. Pamiętaj, że podano jedynie przykładowe ceny kuchni na wymiar – ich cena może być w rzeczywistości o wiele niższa.