Starzec popielny – charakterystyka rośliny

starzec popielny

Starzec popielny ro roślina nazywana inaczej starcem srebrzystym. Jej duże, mocno powycinane pierzaste liście i pędy są delikatnie pokryte białoszarym, filcowatym meszkiem, co odrobinę przypomina zimowy szron lub siwe włosy – stąd jej nazwa. Ów meszek nie spełnia wyłącznie funkcji wizualnej, jego głównym zadaniem jest ochrona rośliny przed chłodem i nadmiernym parowaniem wody z tkanek. Potocznie używa się również nazwy mrozy, ponieważ bardzo dobrze znosi przymrozki.

Starzec popielny – wymiary

To niewielki, szaro-srebrzysty półkrzew, który osiąga od 70 do 80 cm wysokości. W drugim roku uprawy (w lipcu i sierpniu) tworzy małe, żółte, bezwonne kwiaty, kształtem przypominające stokrotki. Są zgromadzone w szczytowe baldachogrona. Nie dodają one starcom atrakcyjności, dlatego można je usunąć, by zamiast odżywiania kwiatów i tworzeniu nasion, roślina skupiła się na efektowniejszym rozwoju liści.

Rozmnażanie starca popielnego

Starzec srebrzysty jest łatwy do rozmnożenia. Jeżeli chodzi o nasiona, to można je wysiać do doniczek, skrzynek lub na rozsadnik pod koniec lutego lub w marcu. Potrzebują światła by wzejść, dlatego nie przykrywa się ich ziemią, wystarczy je lekko przyklepać dłonią. Są gotowe do posadzenia w miejsce stałe, gdy osiągną około 7 cm wysokości.

Natomiast sadzonki pobiera się ze starszych roślin, przechowywanych przez zimę. Najlepiej ukorzenią się od końca lutego do końca kwietnia. Gotowe sadzonki są dostępne wiosną i latem niemal w każdym sklepie ogrodniczym.

Starzec popielny cena

Ich niewątpliwą zaletą jest niewielka cena. Jedną sadzonkę starca popielnego można kupić za 1-2 zł. Starzec popielny jest zupełnie niekłopotliwy i mało wymagający. Jednak by jego obserwacja sprawiała właścicielowi prawdziwą przyjemność, powinien mieć zapewnione odpowiednie warunki uprawy.

Warunki uprawy, gleba

Roślina urośnie na każdej glebie ogrodowej, zarówno przeciętnej, jak i żyznej, niezależnie od jej odczynu. Istotne jest, by miała dużo promieni słonecznych, ponieważ nie toleruje cienia, ani nawet półcienia. W przeciwnym razie liście tracą urodę i stają się całkowicie zielone. Dodatkowo, jej  filcowata faktura na liściach najładniej prezentuje się w słoneczny dzień, wtedy liście wyglądają bardziej srebrzyście niż gdy pojawi się zachmurzenie. Co ciekawe, lepiej znoszą przesuszenie niż nadmiar wody. Mrozy bardzo źle reagują na wilgoć i częste deszcze.

Podczas bardzo deszczowego lata, w zimnej i mokrej glebie mogą zostać zaatakowane chorobami grzybowymi, gnić, a nawet zamierać. Jeżeli jednak posiadają odpowiednie stanowisko i dobre warunki uprawy, nie będą stwarzać żadnych problemów, nie zniszczą ich również szkodniki. W naszym klimacie powinniśmy je traktować jako rośliny jednoroczne. Jednak w osłoniętym, ciepłym miejscu, lekko okryte, są w stanie przetrwać nawet całą zimę (znoszą temperaturę nawet do -12 st. C). Możemy je przechować w nieogrzewanym pokoju lub garażu, koniecznie z oknem. Jest to jednak kłopotliwe i wielu ogrodników decyduję się co roku siać nasiona mrozów lub kupować rozsadę. Można go nawozić co dwa tygodnie od maja do lipca. Najlepiej wtedy użyć nawozów do roślin ozdobnych z liści.

Kompozycje ze starcem popielnym

Uprawiając starca popielatego można stworzyć przepiękne kompozycje dzięki jego uniwersalności i estetyce. Znakomicie sprawdzi się na obwódkach rabat i trawników. Może też stanowić doskonałe tło dla kwiatów sezonowych, takich jak aksamitki, begonie, petunie czy pelargonie. Z pewnością pięknie podkreśli ich barwy. Mrozy mogą być także wykorzystywane do wielogatunkowych kompozycji rabatowych, ponieważ ich liście idealnie komponują się z kolorami innych roślin. Będą prezentowały się znakomicie posadzone wzdłuż ścieżek i chodników. Połączenie starca popielatego z roślinami śródziemnomorskimi, takimi jak lawenda czy szałwia, również da fenomenalny efekt. Można tworzyć ciekawe dywany i kompozycje kwiatowe, gdyż jasne liście mrozów znakomicie oddzielą od siebie gatunki o różnych barwach kwiatów. Są one często uprawiane na cmentarzach, ze względu na ich wytrzymałość i brak konieczności częstego podlewania, a ich korzenie nie niszczą nagrobków. Rośliny te bardzo dobrze wyglądają w doniczkach i pojemnikach, dlatego mogą przez cały sezon służyć jako ozdoba balkonów i tarasów. Wysuszone pędy starców mogą posłużyć do wykonania pięknych, suchych bukietów, które ozdobią każde wnętrze.