Drzewko cytrynowe w domu i mieszkaniu

drzewko cytrynowe

Drzewko cytrynowe jest bardzo wdzięczną, oryginalną rośliną, którą na naszej szerokości geograficznej można uprawiać również w domu. Wystarczy pamiętać o poprawnej aklimatyzacji oraz o regularnej, aczkolwiek mało wymagającej pielęgnacji. Jak pielęgnować cytrynę, by wytrzymała w naszym mieszkaniu lata i dawała nam co rok soczyste owoce?

Drzewko cytrynowe – jak wyhodować roślinę z pestki?

Najodpowiedniejszym okresem, by cytryna w domu mogła wykiełkować, jest wiosna. Kiełkująca roślina dostaje wtedy odpowiednią ilość światła.

Należy najpierw przygotować kilka pestek z cytryn. Im więcej, tym większe prawdopodobieństwo, że któraś z nich wykiełkuje. Następnie pestki trzeba oczyścić, czyli opłukać je w wodzie, pozbyć się miąższu i pozbyć się wierzchniej warstwy, przez nacięcie lub przez moczenie przez noc. Tak naszykowane pestki można przesadzić do ziemi w doniczce lub w małych pojemnikach. Całość podlewa się i owija przezroczystą folią. Można sadzonkę owinąć luźno lub zrobić w folii kilka dziurek, by umożliwić wymianę gazową z otoczeniem. Po kilku tygodniach kiełki powinny zacząć być widoczne. Jednak na owoce trzeba będzie poczekać zdecydowanie dłużej, bo aż od parunastu do dwudziestu lat.

drzewko cytrusowe

Drzewko cytrynowe z sadzonki – dlaczego warto?

Ukorzenienie sadzonki z drzewka jest o tyle lepsze od kiełkowania rośliny pestki, że na owoce nie trzeba czekać kilku lat (pod warunkiem, że drzewko – matka już kiedyś owocowało).
Do ukorzenienia rośliny należy odciąć boczny pęd rośliny, pozbyć się zdrewniałej części oraz kilku dolnych liści. Tak przygotowaną sadzonkę trzeba wsadzić do ziemi, zapewniając jej podparcie, podlać, i opcjonalnie zakryć ziemię folią. Teraz roślina powinna stać w ciepłym, słonecznym miejscu do czasu, aż nie zacznie puszczać liści. Będzie to oznaczało, że szczep przyjął się.

Krzew cytrusowy – charakterystyka

Krzew cytrusowy ma to do siebie, że jest delikatny, nie lubi być specjalnie dotykany, przestawiany ani obracany. Jednak szczególnie źle może reagować na takie czynniki w okresie aklimatyzacji. Może wtedy gubić liście. Wynika to ze zmiany warunków z uprawnych na domowe. Proces przystosowywania się trwa do zazwyczaj do dwóch tygodni.

Latem roślina czuje się najlepiej na stanowisku jasnym, aczkolwiek zbyt długa ekspozycja na promienie słoneczne może uszkodzić delikatne liście krzewu. Cytrusy dobrze się czują na parapecie południowym, ale jeżeli istnieje taka możliwość, warto postawić drzewko na balkonie.
W okresie jesienno-zimowym cytrusom warto zapewnić temperaturę ok. 10-15 stopni. Daje to cytrynie warunki zbliżone do naturalnych, dzięki czemu latem daje owoce zdecydowanie ładniejsze i bardziej soczyste.

Podłoże do cytrusów

Podłoże, jakie powinna mieć cytryna w doniczce, powinno być lekko kwaśne. Nada się więc każda, lekko zakwaszona gleba, aczkolwiek najlepsza będzie ta specjalna do cytrusów. Nie jest ona dostępna w każdym sklepie, jednak pomoże ona na pewno w utrzymaniu rośliny w dobrym stanie i ułatwi nam pielęgnację w przyszłości.

krzew cytrynowy

Podlewanie i zraszanie rośliny

Cytrusy, podobnie jak większość roślin, należy podlewać niewielką ilością wody tylko wtedy, gdy wierzchnia warstwa ziemi przeschnie. Liście przelanej rośliny zaczynają żółknąć, a z czasem również wypadać. Na takie symptomy należy reagować od razu. Trzeba dać glebie porządnie przeschnąć, aż podłoże nie zmieni wyraźnie koloru. W przeciwnym razie, krzew może zacząć gnić od środka, czego najprawdopodobniej nie przeżyje.

Liście cytrusów

Liście cytrusów bardzo lubią być zraszane, najlepiej dwa do trzech razy dziennie. Liściom dobrze też zrobi przetarcie ich od czasu do czasu miękką, wilgotną szmatką. Należy to jednak robić jak najdelikatniej, by nie uszkodzić delikatnego krzewu.

Podlewanie cytrusa

Do podlewania jak i zraszania najlepiej używać wody miękkiej, np. deszczówki lub pochodzącej z naturalnego i czystego zbiornika wodnego. Dzięki temu nie będzie powstawał biały nalot, w którym mogą się rozwijać bakterie, grzyby czy pasożyty. Jeżeli nie ma się dostępu do takiej wody, spokojnie można ją zastąpić odstaną i przegotowaną wodą. Nie będzie ona całkiem miękką, jednak w warunkach domowych jest to najlepsza alternatywa.