Co sadzimy w maju?

Co sadzimy w maju?

Maj jest pięknym miesiącem, który z pewnością kojarzy się z kwiatami, słońcem i zbliżającymi się wakacjami. Po zimie i tygodniach, gdy na zmianę panował upał i chłód, zaczyna się powoli coraz bardziej ocieplać. Jakie rośliny sadzimy w maju? Choć wciąż mogą pojawić się chłodniejsze dni, to warto przygotować się na to, że raczej pogoda idzie już ku latu. Wiele osób w tym czasie weźmie się pewnie na sadzenie roślin na swoich rabatach czy balkonach, by w ten sposób powitać piękną porę roku. Poza tym takie rośliny na pewno staną się piękną ozdobą domu czy działki. Warto zatem odkryć, jakie kwiaty sadzimy w maju oraz w którym momencie się za to zabrać, by każdy nasz zielony zakątek mógł pięknie zakwitnąć w odpowiednim do tego czasie.

Jakie kwiaty sadzimy w maju?

Jest to bowiem miesiąc, gdy przede wszystkim do ziemi sadzi się rośliny, jakie kupiło się lub przygotowało jeszcze w lutym czy marcu. Najlepiej zatem wybrać takie kwiaty jak: aksamitkę, gipsówkę (łyszczec), lwią paszczę, czarnuszkę (która wspaniale nada się do przygotowywania posiłków), smaliczkę, astra chińskiego, tułajkę czy kocankę ogrodową. Są to rośliny, które zniosą jeszcze przybycie tzw. „zimnych ogrodników”, dlatego można je sadzić nawet z początkiem maja. Jednak, gdy ci „ogrodnicy” już odejdą, co wydarzy się mniej więcej w połowie miesiąca, można zabrać się za sadzenie roślin jednorocznych, które mają o wiele większe wymagania termiczne. W tym czasie zatem sadzi się: begonię stale kwitnąca, żeniszek meksykański, a także takie kwiaty jak: celozja, cynia, gazania lśniąca, rezeda, czy też szałwia, szarłat i słoneczniki.

Rośliny w maju

Każdy ogrodnik zna też parę zasad, którymi rządzi się sadzenie roślin jednorocznych właśnie w tym miesiącu. Na początek rozsady trzeba przecież zahartować. Polega to na wietrzeniu pomieszczenia, w którym znajdują się rośliny. Potem też warto wystawiać rośliny na kilka dzień na balkon, a chowaniu do domu na noc. To sprawia, że dane rośliny przyzwyczają się do warunków, jakie panują na zewnątrz i na pewno będą w stanie przetrwać, gdy zostaną zasadzone w gruncie. Poza tym przed samym sadzeniem, warto rozsadę obficie podlać, by ziemia nie rozsypywała się w rękach. A do tego trzeba pamiętać, że sadzi się jedynie zdrowe okazy.

Sadzenie roślin w maju

Z pewnością ogrodnicy wiedzą, że maj to dobry czas na sadzenie także tych roślin, które zakwitną dopiero latem lub jesienią. To oznacza, że zabierają się za sadzenie roślin wieloletnich, takich jak dzwonek ogrodowy, szarotka alpejska, krwawnik ogrodowy czy języczka.

Można także posadzić przegorzona, przywrotnika miękkiego, jastruna, agapanta afrykańskiego, dziwaczki, jukę karolińską, tyromę groniastą oraz parę innych roślin. Część z nich obecnie ma jedynie zastosowanie estetyczne. Pięknie wyglądają i nadają zielonemu zakątkowi nowego klimatu, który na pewno spodoba się niejednej osobie. Poza tym niektóre z nich wykorzystuje się także w sztuce kulinarnej czy medycznej. Trzeba jedynie wiedzieć, jak się nimi posługiwać tak, by nie zaszkodzić sobie oraz innym. Zanim ktoś postanowi przetestować działania konkretnej rośliny, lepiej poczytać na jej temat w sprawdzonych źródłach.

Na co uważać podczas sadzenia roślin w maju?

Jako że w maju mogą jeszcze wystąpić przymrozki, to sadzenie niektórych roślin można przesunąć na drugą połowę miesiąca. Dotyczy to takich roślin jak irezyna, złocień czy szczawik. A przez wszystkie dni warto posadzić funkie, tojady czy pysznogłówki.

Kwiaty balkonowe

Jeśli chodzi za to o sadzenie roślin w skrzynkach balkonowych, to najbardziej popularne są pelargonie. Można się nimi zająć już na początku miesiąca. Są to kwiat, które łatwo radzą sobie z chłodniejszymi dniami. Poza pelargoniami angielskimi. Te są o wiele bardziej wrażliwe na chłody, dlatego z nimi warto poczekać do drugiej połowy maja. Podobnie zresztą jak, z begoniamia, koleusami, niecierpkami, szałwiami, lwimi paszczami i lobeliami. Jednak nie trzeba ograniczać się jedynie do roślin jednorocznych. Równie dobrze można sięgnąć po kwiaty wieloletnie, jak choćby dzwonek, kocimiętka czy bluszczyk kurdybanek. Jest to spory wybór dla każdego, kto kocha rośliny i chciałby się nimi otaczać.