To musisz wiedzieć, gdy remontujesz łazienkę

Przeprowadzenie remontu łazienki w dobie drastycznych podwyżek cen materiałów budowlanych stanowi nie lada wyzwanie. Największą trudnością jest wybór takich artykułów budowlanych i armatury, które zmieszczą się w budżecie przeznaczonym na ten cel. Obecnie wielu inwestorów decyduje się na skorzystanie ze specjalistycznych usług architektów wnętrz oferujących stworzenie projektu wraz z kosztorysem od podstaw, a to wszystko zgodnie ze wskazaniami klienta. Co jednak zrobić, gdy planujemy remont łazienki i nie stać nas na oddelegowanie części prac zewnętrznej firmie?

Wybór elementów wykończeniowych

Wydawać by się mogło, że po zamknięciu budowlanego etapu remontu, skoncentrowanie się na tzw. kosmetyce przyniesie nieco wytchnienia naszemu budżetowi. Niejednokrotnie okazuje się jednak, że akcesoria łazienkowe i inne elementy wykończeniowe kosztują nas więcej niż moglibyśmy przypuszczać. To mylne przekonanie wynika z faktu, że będąc na końcowym etapie prac, często zapominamy o kalkulowaniu wydatków. Zakupy robimy „przy okazji”, a w ten sposób wydajemy małe sumy z większą częstotliwością.

Remont zgodnie z planem

Najprostszym sposobem na poradzenie sobie z problemem wymykającego się spod kontroli budżetu, jest wykonanie własnego kosztorysu i restrykcyjna realizacja jego założeń. Prosty kosztorys można stworzyć samodzielnie korzystając z arkusza kalkulacyjnego lub pobrać jeden z gotowych darmowych wzorów. Sporządzając taki dokument, warto podzielić zakupy na kategorie zgodne z przeznaczeniem wyposażenia, co znacznie usprawni nie tylko proces sporządzania kosztorysu, ale także poruszanie się po marketach budowlanych. O ile szybciej można zrobić zakupy na podstawie listy zatytułowanej „armatura”, w której znajdziemy baterie łazienkowe, umywalki i zawory, niż według niesprecyzowanego planu realizowanego podczas okazjonalnych zakupów.

Oszczędności z researchem

Innym sposobem na zaoszczędzenie jest skorzystanie z oferty sklepów internetowych. Coraz większa liczba marketów budowlanych przenosi sprzedaż do sieci. Jest to rozwiązanie niezwykle wygodne i korzystne dla obu stron. Klientowi daje ono możliwość weryfikacji cen produktów na stronach wielu dystrybutorów i wybranie dostawcy, który jest w stanie zaoferować najlepszą cenę. Robienie zakupów nigdy nie było prostsze – w wyszukiwarce wystarczy wpisać frazę, która nas interesuje i niezależnie od tego, czy będzie to deszczownica, bateria prysznicowa czy wieszak na ręczniki, zostaniemy przekierowani do miejsca, w którym możemy kupić to, czego potrzebujemy. Poszukiwaniem najtańszych produktów możemy zając się samodzielnie, wertując oferty sklepów internetowych lub też wykorzystać jedną z porównywarek cenowych dostępnych w Internecie. W obu przypadkach gwarantuje nam to oszczędność.

Bezwzględne przestrzeganie zasad

Niezależnie od tego, na jaką metodę się zdecydujemy, przy wdrażaniu jej zasad musimy być bezkompromisowi. Wszelkie ustępstwa z naszej strony mogą zakończyć się nadwyrężeniem lub nawet znacznym przekroczeniem budżetu. Biorąc pod uwagę dynamicznie zmieniający się rynek materiałów budowlanych, należy spodziewać się dalszych wzrostów cen. Z tego powodu, jeszcze przed rozpoczęciem remontu, warto określić budżet, uporządkować listę zakupów i zrezygnować ze spontanicznych wypadów do marketów budowlanych.

Dodaj komentarz