Słabe ciśnienie wody w kranie? Pora poznać przyczyny i zastosować metody zapobiegawcze!

Bywają takie dni, w których słabe ciśnienie wody w kranie może doprowadzić człowieka do złości. W gruncie rzeczy taka sytuacja uniemożliwia wiele podstawowych czynności – podlewanie roślin, kąpiel dziecka czy choćby przygotowanie porannej kawy. Tak, problemy instalacji wodociągowej to uciążliwa sprawa. Poniżej omówimy przyczyny tego zjawiska. Podpowiemy też, co zrobić, gdy ciśnienie wody w domu jest za niskie.

Dlaczego ciśnienie wody jest niskie?

Jeśli ciśnienie wody w kranie jest krótkotrwałe, jego źródłem mogą być prace związane z remontem lokalnej sieci wodociągowej. Wówczas jednak należy się spodziewać informacji, że takowe prace będą wykonywane, w związku z czym może wystąpić okresowo niedostateczne ciśnienie wody. W takim wypadku najzwyczajniej w świecie trzeba uzbroić się w cierpliwość.

Zupełnie inna sytuacja ma miejsce, gdy problemy z ciśnieniem w instalacji wodnej mają charakter przewlekły. Strumień jest „leniwy” przez cały tydzień, wypełnienie wanny po raz kolejny trwa godzinę lub nagle pobór całkiem ustaje. To są oznaki wskazujące na to, że może być coś nie tak z rurociągiem w naszym domu. Zwłaszcza w obliczu twardej wody użytkowej systemy mogą się zatkać. Nadmiar kamienia tworzy zator, który siłą rzeczy oznacza słaby strumień wody.

Przeciek w domowej instalacji również jest jednym z częstych powodów osłabienia strumienia. Słabe ciśnienie wody w kranie może być spowodowane nieszczelnością w obrębie licznika. Warto to sprawdzić w pierwszej kolejności, wyciek może bowiem doprowadzić do zawilgocenia pomieszczeń gospodarczych. Nie bez znaczenia jest także stan zaworów oraz sposób, w jaki zostały zakręcone. Zardzewiałe złączki również mogą być źródłem problemów. Do tego jeszcze dochodzi ewentualna awaria regulatora ciśnienia wody lub zapchane filtry mechaniczne. To prawda – sytuacja nie zawsze jest klarowna.

Jak poprawić ciśnienie wody w kranie?

Skoro znasz już najczęstsze przyczyny niskiego ciśnienia wody, skupmy się teraz na sposobach walki z tym problemem. Na początku warto się upewnić, jaka jest rzeczywista skala sytuacji. Wystarczy zapytać sąsiada. Jeśli i on ma kłopot ze słabym ciśnieniem wody, coś poważnego jest na rzeczy. Wtedy konieczny będzie telefon do firmy wodociągowej. Dobrze jest także wyposażyć się w manometr (znajdziesz go tutaj: https://ogrody24.pl/akcesoria/manometr-10-bar.html). To proste urządzenie, które pozwoli zmierzyć ciśnienie wody w domowej instalacji. Za jego pomocą można zawczasu dostrzec pogarszający się stan strumienia i w porę zareagować.

Gdy u sąsiada wszystko w porządku, reakcja na zbyt niskie ciśnienie wody powinna zacząć się od oględzin własnego systemu. Jak wspomnieliśmy wcześniej, mechanicznych przyczyn słabego strumienia może być całkiem sporo. Niekiedy łatwo je znaleźć, innym razem nie. Wówczas naprawdę warto wezwać hydraulika. Tym bardziej, jeśli doszło do wycieku wody i trzeba dokonać napraw. Rozszczelnienie elementów w systemie wodociągowym może mieć długofalowe konsekwencje. Profesjonalny hydraulik zweryfikuje sytuację, sprawdzi rurociąg i dokona fachowej diagnozy. Więcej porad na ten temat znajdziesz tutaj: https://ogrody24.pl/blog/post/jak-zwiekszyc-cisnienie-wody-w-kranie.

Pompa do podnoszenia ciśnienia wody

W domu jednorodzinnym pompa wodna może znacząco poprawić ciśnienie cieczy w całym systemie. To urządzenie bardzo praktyczne, które da się zainstalować choćby w studni głębinowej. Dzięki takim rozwiązaniom możliwe jest wzmocnienie strumienia wedle potrzeby. Profesjonalne pompy wodne są dostępne na stronie ogrody24.pl.

Dodaj komentarz