Ogrzewanie w łazience powinno być zaprojektowane tak, by zapewniać komfort cieplny w każdych warunkach. Musi być ono znacznie skuteczniejsze niż w innych częściach domu. Dlatego też często oprócz standardowej instalacji wprowadza się do wnętrza również dodatkowe grzejniki.
Czy taki model ogrzewania może się sprawdzić i czy warto się na niego zdecydować? Więcej na ten temat przeczytacie w dalszej części artykułu.
Spis treści:
Temperatura w łazience – jak uzyskać komfort cieplny?
Łazienka to wyjątkowe miejsce pod względem grzewczym. Powinna bowiem panować w niej nieco wyższa temperatura niż w pozostałych przestrzeniach mieszkalnych.
Ile stopni zatem ma wskazywać termometr łazienkowy, by użytkownicy zachowali komfort cieplny, nawet w niepełnym stroju lub tuż po wyjściu spod prysznica? Według ogólnych zasad najczęściej ustawia się wszystko tak, by temperatura nie spadała poniżej 24-22 stopni Celsjusza. Parametry te mogą się jednak różnić ze względu na indywidualne preferencje domowników. Na przykład w domach, w których mieszkają dzieci zazwyczaj dba się o to, by w łazienkach było nieco cieplej, by ograniczyć szok termiczny u maluchów podczas kąpieli.
Najpopularniejsze rodzaje ogrzewania do łazienek
W łazienkach stosuje się zbliżone typy ogrzewania, co w pozostałych domowych wnętrzach. Wciąż największą popularnością cieszą się systemy z centralnym piecem i kaloryferami drabinkowymi na ścianach. Można jednak zdecydować się też na opcję powierzchniową, czyli na przykład ogrzewanie podłogowe – wodne lub elektryczne (jak folia od Econovli) – a także rozwiązania ścienne.
Wybór odpowiednich grzejników zależy od samych domowników oraz od jakości termoizolacji budynku. Przyjmuje się bowiem, że dla zabudowań z dobrym ociepleniem zapotrzebowanie na ciepło wynosi 100 W na każdy metr kwadratowy. Jeśli zatem nasza łazienka ma 8 metrów kwadratowych powierzchni, wówczas trzeba wykorzystać grzejnik o mocy ok. 800 W. Dla dużych wnętrz niezbędne może się okazać zamontowanie kilku urządzeń grzewczych lub postawienie na dodatkowe rozwiązania, stosowane okazjonalnie, w tym choćby na praktyczne grzejniki przenośne.
Dodatkowe ogrzewanie do łazienki – co wybrać?
Jakich produktów używać jako ogrzewania dodatkowego? Niekiedy łączy się po prostu dwa standardowe systemy, czyli ogrzewanie konwektorowe z podłogowym. Zyskuje się w ten sposób komfort ciepłej podłogi i optymalne warunki termiczne we wnętrzu.
Wiele osób decyduje się również na praktyczne grzejniki mobilne, które w razie potrzeb można uruchomić, by podnieść temperaturę do optymalnego poziomu, na przykład tuż przed kąpielą niemowlaka.
Grzejniki przenośne przyjmują rozmaite formy. Najczęściej stawia się na urządzenia elektryczne, w tym: termowentylatory, promienniki podczerwieni lub grzejniki olejowe. Nowoczesne produkty są naprawdę energooszczędne, łatwe w obsłudze i bez trudu da się je przestawić w odpowiednie miejsce, by skuteczniej utrzymać optymalną temperaturę w danej przestrzeni, na przykład w ramach strefy lustra.
Szczególnie ciekawe pod tym względem wydają się promienniki. Nie ogrzewają bowiem powietrza wokół, a tylko ciała stałe znajdujące się na drodze fal. W efekcie szybciej uzyskuje się odpowiednie warunki, łatwiej da się wysuszyć ręczniki lub minimalizuje się ryzyko zawilgocenia ścian. Jest to zatem rozwiązanie nie tylko praktyczne, ale też poprawiające bezpieczeństwo korzystania z wnętrza.
Warto przyjrzeć się rozmaitym konstrukcjom dostępnym na rynku, które wyróżniają się nie tylko dobrymi parametrami technicznymi, ale też oryginalnym designem, wpisującym się we wszystkie modne współcześnie nurty wnętrzarskie. Grzejnik może być bowiem naprawdę praktyczny i estetyczny równocześnie.
Ciepła i przytulna łazienka w każdym domu
Zapewnienie ciepła w łazience to jeden z kluczowych aspektów, na które trzeba zwracać uwagę, gdy aranżuje się wnętrze kąpielowe. Należy postawić na odpowiednie urządzenia grzewcze (główną instalację konwektorową lub podłogową oraz grzejniki dodatkowe), dzięki którym w łazience zapanują właściwe warunki w każdych okolicznościach.