Jak zaaranżować nowoczesną jadalnię?

jadalnia

Miejsce wyjątkowe w każdym domu, centrum życia rodzinnego – jadalnia. Zaaranżowana schludnie i praktycznie. Domownicy i goście chcą tu czuć się bezpiecznie, przytulnie. Panuje rodzinny, ciepły klimat. Jak to osiągnąć?

Po pierwsze – stół

Centralny mebel jadalni, wokół niego gromadzą się na posiłku i wspólnych rozmowach domownicy. Stół do jadalni wymaga zadbania o nawet najdrobniejszy szczegół. Jaki surowiec wybrać? Najlepiej, żeby był to stół z litego drewna. Widać na nim naturę: mocno zarysowane usłojenie, skazy, przebarwienia i niejednolitą barwę. Przy stole drewnianym wystarczy, aby blat został pociągnięty woskiem lub lakierem. To wszystko naddaje niepowtarzalnego uroku, wnosi do wnętrza wiele ciepła i wyrazistości.

Komoda do jadalni – ponadczasowa elegancja

Tradycyjna była bogato zdobiona i jako element sypialni, służyła głównie do przechowywania bielizny. Obecnie komody pojawiają się także w salonach jak i jadalniach. Dla tradycjonalistów odpowiedzią są modele z postarzanymi okuciami i filunkami. Aktualnie komody to jednak przede wszystkim klasyka i prost forma z nastawieniem na funkcjonalność. Nie brakuje półek oraz podręcznych szuflad. Pomimo swojej oszczędności w zdobieniach, takie meble nie tracą na wyglądzie – choćby poprzez liczne przeszklenia mogą być również atrakcyjne wizualnie.

Blat skąpany w ciepłym kręgu światła

Oprócz stołu i komody bardzo ważne jest oświetlenie jadalni. Na początek ilość, taka aby oświetlić w pełni pomieszczenie. Najważniejsze jest wybranie tego centralnego. Jeśli kubatura jadalni jest dosyć duża i wnętrze ma wysoki sufit, warto postawić na lampy wiszące. Nowoczesne tuby zawieszone na delikatnych linkach? A może odkryte dekoracyjne żarówki za kratkowaną metalową osłonką? Lampy można umieścić na jednej wysokości lub schodkowo. Otoczą kręgiem ciepłego światła blat, skupionych przy nim domowników i oraz potrawy.

Czas na doświetlenie. Tu rozwiązaniem są choćby kinkiety, które doświetlają wnętrze punktowo. Ich głowice można skierować choćby na ramkę ze zdjęciem, obraz na ścianie czy inną strefę jadalni, którą chce się wyróżnić. Wiązka światła z kinkietów skierowana w górę jeszcze mocniej rozświetli wnętrze jadalni.

Lustro – atrakcyjny gadżet modnej jadalni

Jeżeli mowa o akcesoriach do jadalni, można postawić na uniwersalne rozwiązanie dekoracyjne: duże lustro w grubej drewnianej ramie Gdy lustro oparte jest o ścianę, wygląda atrakcyjnie i wprowadza do wnętrza elementy stylu retro. Innym rozwiązaniem jest lustro okrągłe umieszczone np. nad komodą lub naprzeciwko stołu. Wizualnie poszerza przestrzeń, a odbijające się w szkle światło tworzy zjawiskowy efekt. W aranżacji nowoczesnej można postawić na cieniutkie, ledwie widoczne ramki. Natomiast grube drewniane ramy mogą wnosić ciekawy aranżacyjny kontrast w nowoczesnym wnętrzu.

Designerskie i praktyczne dodatki

Dekoracja zawsze ma sens, jeżeli idzie w parze z funkcjonalnością. Ważne zadanie spełniają tu praktyczne dodatki. Są to m.in. kosze, pudełka i organizery, które służą do segregowania podręcznych rzeczy. Kosze mogą spełniać zadanie pojemnika na przyprawy lub pudełka na herbatę. Małe i zgrabne organizery spełniają się w jadalni idealnie.

Może to być również kosz wiklinowy na owoce lub kosz na gazety czy książki. Wbrew pozorom jadalnia to idealne miejsce, które służy także do odpoczynku przy książce i filiżance kawy. Zamykane lub otwarte kosze czy koszyki będą przy okazji zdobić. Na pewno uatrakcyjnią przestrzeń jadalnianą niebanalnym kształtem i kolorem, np. bielą, szarością czy delikatnym fioletem.

Nowoczesna jadalnia, czyli jaka?

To miejsce, w którym chętnie się przebywa. Pełna światła i ciepła, dostosowana do potrzeb wszystkich mieszkańców. Każda rzecz ma w niej swoje miejsce i dopełnia na swój sposób aranżacyjny wystrój.

Dodaj komentarz