Jak przebiega renowacja drewnianej elewacji domu, kościoła czy karczmy góralskiej?

chata

Renowacja drewnianej elewacji – niezależnie czy jest to kościół, dom czy góralska karczma, podzielona jest na etapy. Sodowanie elewacji z drewna, piaskowanie elewacji drewnianej czy kitowanie bali to procesy, zapewniające powodzenie takiej operacji.

Na czym polega sodowanie elewacji z drewna?

Pierwszym z etapów renowacji drewnianej konstrukcji jest sodowanie. Mało kto wie, ale jest to jedna z najmniej inwazyjnych, a jednocześnie najskuteczniejszych metod czyszczenia drewna. Sodowanie elewacji z drewna – szczególnie w przypadku wiekowych kościołów czy zabytkowych karczm jest najlepszą metodą przywracania im blasku i dawnej świetności.

Jeśli zauważysz czarne plamki na drewnie, które są znakiem powstawania grzybów, pleśni oraz sinic – jednym rozwiązaniem może okazać się właśnie sodowanie wykonane przez firmę, która zajmuje się takim procesem od lat. Do takich firm należy KMI PRO SYSTEM , która przede wszystkim może pochwalić się ogromnym doświadczeniem.

Co to piaskowanie elewacji drewnianej?

Piaskowanie elewacji drewnianej to proces, którego nie powinno się zlecać kontrahentom bez doświadczenia. Dlaczego? Piasek, który z dużą siłą jest kierowany na poszczególne elementy, szczególnie te wykonane z drewna ma bardzo dużą siłę. Nieumiejętne stosowanie tej metody może po prostu zniszczyć drewniane elementy.

Jak temu zapobiec? Rozwiązaniem wydaje się inwestycja w doświadczenie operatorów takich firm jak chociażby KMI Pro System. Wielokrotnie przeprowadzany proces piaskowania, szczególnie na domach z bali czy kościołów oraz innych drewnianych konstrukcji, daje gwarancję dobrze wykonanej roboty.

Na czym polega kitowanie bali?

Wyczyszczone konstrukcje drewniane w wyniku procesu piaskowania robią niesamowite wrażenie. Czasem jednak, szczególnie, gdy jesteś właścicielem domu z bali, wiesz, że z czasem tracą one szczelność. Jak temu zaradzić? Firma KMI Pro System ma w swojej bogatej ofercie usługę, która nazywa się kitowanie bali. Stosując specjalne preparaty, pracownicy KMI Pro System uszczelniają powstałe szczeliny gwarantując, że ciepło nie będzie już uciekać. To szczególnie ważne w dobie wysokich cen za opał oraz ochronie przed wilgocią, która niszczy elementy drewniane. Kitowanie bali to także sposób na pozbycie się mało estetycznych pęknięć w balach. Dobre wykonanie takiej usługi zależy przede wszystkim od użycia dobrej jakości materiałów. Choć na rynku jest wielu producentów wysokiej jakości kitów do bali to przeprowadzenie tej operacji wymaga odpowiednich umiejętności. Jeśli nie masz pewności, że wykonasz pracę dobrze – zleć to firmie, która zajmuje się kitowaniem bali od lat.

Impregnacja ważnym elementem kończącym proces renowacji

Powyższe procesy są ważne, stanowią jednak preludium do najważniejszego etapu, jakim jest impregnacja danego obiektu.   To właśnie ten proces  ma za zadanie zabezpieczyć drewno przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi – śniegiem, deszczem, mrozem oraz promieniami słońca, a także szkodliwym działaniem szkodników. Warto dodać, że drewno jest bardzo trudne do ochrony przed szkodnikami, a warunki atmosferyczne w naszym kraju wcale nie są przyjazne. Dlatego dużą popularnością cieszą się impregnaty, które oferują ochronę konstrukcji drewnianej.

Jakie środki chemiczne stosuje się do impregnacji drewna? Istnieje wiele metod impregnacji, a każda z nich ma swoje wady i zalety. Można jednak impregnować drewno samodzielnie w domu. Techniki impregnacji różnią się między sobą nie tylko składem i czynnikami chroniącymi drewno przed szkodliwymi czynnikami, ale także sposobem ich stosowania.

Firma KMI Pro System prowadzi impregnację metodą natrysku hydrodynamicznego. W metodzie tej stosuje się wysokie ciśnienie, dzięki któremu wybrany impregnat wnika głęboko w strukturę drewna, chroniąc je na dłuższy czas.  Firma KMI Pro System używa sprawdzonej od lat mieszanki żywic i naturalnych olejów do impregnacji, robiąc wcześniej wywiad i sprawdzając, jaka substancja sprawdzi się w danym przypadku.  W przypadku chęci wykonania jakiejkolwiek z wymienionych usług warto odpowiednio wcześniej skontaktować się z firmą, by wycenić daną usługę. Firma działa na terenie Polski oraz Europy więc opisane wyżej sposoby są sprawdzone w różnych warunkach i klimatach.

Dodaj komentarz