Jak zbudować wędzarnię?

budowa wędzarni krok po kroku

Wiele osób wciąż poszukuje niepowtarzalnego sposobu na uzyskanie unikalnego smaku i aromatu przyrządzanych potraw.  Często szukają alternatywy dla tradycyjnych kiełbasek z grilla. Przydomowa wędzarnia pozwala na przyrządzanie swoich ulubionych potraw, które oferują wyjątkowy smak i zapewnią prawdziwą ucztę kulinarną. A w  jaki sposób zbudować przydomową wędzarnię i czy można wędzić na działce?

Wędzenie mięs i wszelkich innych potraw kulinarnych ma w Polsce długoletnią tradycję. Wędzenie potraw ma różnorakie zalety. Pozwala pozbyć się nadmiaru tłuszczu z mięsa a nadto eliminuje bakterie i grzyby. Uchodzi też za jedną z najstarszych metod konserwowania produktów.

Jak zbudować wędzarnię?

Wielu z nas zastanawia się jak zrobić wędzarnie na działce i z jakich materiałów ją wykonać. Przydomowa wędzarnia według prawa budowlanego jest traktowana jako tzw. obiekt małej architektury. Obiekty małej architektury nie wymagają uzyskania pozwolenia na budowę.

Wędzarnię należy ustawić na stabilnym gruncie i w ustronnym miejscu. Użycie materiałów do jej budowy zależy od naszych indywidualnych preferencji. Wędzarnia może powstać nawet  z  prostej beczki. Możemy ją także wykonać używając innych materiałów takich jak: cegła, kostka brukowa czy blacha. Wykonując wędzarnie z beczki należy pozbyć się deka i dna, a na wierzchu zamontować kije lub pręty, na których następnie zostaną umieszczone produkty. Całość trzeba przykryć lnianym workiem. Można również zamontować przewód dymowy, który przy tego typu wędzarni nie jest jednak konieczny.

Za najczęściej praktykowane uchodzi wykonanie murowanej wędzarni, która składa się z komory wędzarniczej, przewodu dymowego oraz  paleniska. Wymiary paleniska i komory wędzarniczej muszą być zbliżone, a o ich ewentualnej dysproporcji nie może być mowy gdyż wtedy nasza wędzarnia nie będzie prawidłowo funkcjonować. Komorę wędzarniczą należy tak skonstruować aby umieszczone w niej produkty podczas procesu wędzenia były nieprzerwanie poddawane odpowiedniej temperaturze. Warto też zamontować specjalny szyb, który umożliwi pełną kontrolę przepływu dymu jako, że dym musi przechodzić stopniowo od najrzadszego do najgęstszego. Wędzarnię murowaną można dodatkowo udekorować kamieniami ozdobnymi.

Budowa wędzarni z drewna

Budowa wędzarni z drewna nie powinna nastręczać trudności przy jej wykonaniu. Do jej budowy należy wybrać drewno buku lub dębu. Nie zaleca się drewna drzew iglastych z uwagi na ich wysoką żywiczność. Drewno należy dobrze wysuszyć i zaimpregnować z zewnątrz. Palenisko może być murowane lub żeliwne. Odległość paleniska od wędzarni powinna wynosić 150 cm, lecz długość może być zmieniana w zależności od sposobu wędzenia.

Wygląd wędzarni powinien mieć kształt małego „domku” ze szczelnymi drzwiczkami i spadzistym dachem.  Z tylu wędzarni należy zamocować  rurę odprowadzającą dym. W celu bieżącego kontrolowania temperatury wędzenia dodatkowo należy zamontować termometr.

Jak wędzić we własnym ogródku?

Smak potraw zależy przede wszystkim od gatunku użytego do wędzenia drewna. Chcąc uzyskać niepowtarzalny smak potraw drewno powinno być czyste i  pozbawione pleśni. Do wędzenia najczęściej wykorzystuje się drewno klonu, buku, dębu, jesiona, akacji, lipy, brzozy, jabłoni i olchy. Nie należy używać drewna z drzew i krzewów iglastych. Wyjątek stanowią dodawane w ciągu ostatnich 15 minut wędzenia gałązki jałowca. Wędzenie najczęściej polega na traktowaniu potraw dymem o wysokiej  temperaturze wynoszącej od 50 do 85 °C. Cały proces trwa zaledwie kilka godzin i pozwolą uzyskać niezwykle intensywny aromat potraw. Możliwe jest także wędzenie na zimno, które uchodzi za znacznie trudniejsze i trwa zwykle kilka dni. W tym wypadku należy schłodzić dym poprzez delikatne i stopniowe moczenie drewna tak, aby przez długi czas jego temperatura utrzymywała się na poziomie zaledwie od 15 do 25°C. W ten sposób uzyskamy produkty o znacznie lepszej jakości. Możliwe jest również wędzenie na ciepło lecz w dużo niższej temperaturze, która powinna wynosić  do 22 do 40 °C.

Czy można wędzić na działce?

W regulaminie rodzinnego ogrodu działkowego brak jest  jakiejkolwiek wzmianki na temat zakazu wędzenia na działce. Mimo tego muszą być bezwzględnie przestrzegane wszelkie wymogi przepisów przeciwpożarowych, bezpieczeństwa oraz zasad współżycia społecznego.