Przycinanie drzewek ogrodowych, takich jak grusze czy jabłonie to czynność, którą wykonuje się często w gospodarstwach rolnych oraz w przydomowych ogródkach. W niektórych gospodarstwach domowych cięcie drzew owocowych jest wymagane, ponieważ zajmują one dużą ilość miejsca w ogrodzie i wyglądają źle, a w najgorszym wypadku mogą się zawalić i uszkodzić część domu. Poprzez przycinanie drzew owocowych regulujemy ich wzrost ponieważ silne cięcie powoduje zahamowanie tempa rozwoju korzeni. Gdy tniemy uszkadzamy drzewo i dajemy możliwość grzybom na ich rozwój dlatego drzewa powinny być ścinane o odpowiedniej porze roku.
Spis treści:
Cięcie drzew owocowych – wpływ na rozwój drzew i owoców
Przerzedzając koronę ze starych lub chorych gałęzi poprawiamy zdrowotność drzewa. Tak samo jak w ściętej korze może zbierać się grzyb to podobnie jest gdy nie mamy ściętych gałęzi wśród gęstych liści zbiera się wilgoć, która sprzyja rozwojowi bakterii i grzybów, a opryski nie zawsze zwalczają wszystkie szkodniki. W momencie wycięcia gałęzi korona drzewa zostaje lepiej nasłoneczniona przez co owoce, które rosną są bardziej barwne i mają więcej cukrów.
Zobacz też: Ścieżka w ogrodzie – jak ją prawidłowo wykonać?
Przycinanie drzew owocowych od razu po posadzeniu
Nie ważne, czy zakupiliśmy drzewka owocowe na wiosnę, jesień czy zimę. Drzewa owocowe zawsze należy podcinać na wiosnę. Pierwsze cięcie polega na skróceniu systemu korzeniowego oraz korony. Ułatwia to przyjęcie się drzewka i poprawia warunki jego wzrostu. Jeśli drzewko nie posiada rozgałęzienia to wtedy ścinamy je na wysokość 70-90cm. Po roku drzewo wyraźnie urośnie i uformuje się pierwsze piętro korony. Gdy mamy do czynienia z drzewem rozgałęzionym to wycinamy wtedy wszystkie pędy boczne znajdujące się poniżej 50cm.
Metody przyginania pędów drzew owocowych
Jednym z zabiegów polegających na formowaniu kory drzewnej jest zapobieganie łamaniu się jej i zmuszenie do wcześniejszego owocowania. Jednym ze sposobów zapobiegających łamaniu się gałęzi jest przymocowanie ich linką do ziemi dzięki temu wiszące na nich owoce nie spowodują że będą się one łamać. Pędy młode mają przyrost na poziomie 7-10 cm. Jednym z prostych sposobów na zmuszenie ich by rosły w pionie to zaczepienie tuż nad nimi klamerek. Po 3,4 tygodniach pęd staje się na tyle zdrewniały że możemy usunąć klamerki. Zamiast klamerek można też użyć wykałaczek. Gdy gałęzie są nieco większe pędy możemy przygiąć ciężarami. Za ciężary mogą nam posłużyć woreczki z piaskiem, kamykami lub innym drobnym materiałem. Pamiętajmy aby nie obciążać za bardzo młode pędy bo gałęzie mogą się połamać.
Narzędzia do przycinania drzew owocowych.
Do cięcia drzew owocowych używa się najczęściej pił ogrodowych i sekatorów ręcznych. W celu prawidłowego cięcia ważne jest aby nasze narzędzie było czyste i naostrzone tak aby powierzchnia cięcia była gładka a nie poszarpana. Do mniejszych drzewek często stosujemy małe sekatory, a do grubszych lub znajdujących się wyżej gałęzi należy stosować tak zwanych sekatorów obu ręcznych.
Jeśli szukasz najlepszych narzędzi do prac ogrodowych sprawdź najnowsze gazetki marketów budowlanych.
Jakich roślin nie przycina się zimą?
Gatunków, które są wrażliwe na mróz nie przycinamy zimą, gdyż spowoduje to problemy z odrastaniem. Należą do nich np. berberys, Julianny, budleja dawida, cyprysik, lawsona, hortensja ogrodowa, pięknotka, klon palmowy, laurowiśnia, róża oraz sośnica.
Podobnie jest z gatunkami, które zakwitają wiosną na zeszłorocznych pędach np. forsycja, lilak, migdałek trójklapowy.
Błędy podczas cięcia drzewek owocowych
Jeśli mamy tak zwane dwie lewe ręce a na temat pielęgnacji roślin niską wiedzę to możemy w sadzie wywołać wiele szkód. Nie tylko mogą źle się rozwijać ale dziczeć i rosnąć w formie chwastów.
Zbyt silne cięcie drzewek
Jednorazowe usunięcie zbyt dużej ilości pędów może mieć niekorzystny wpływ na naszą roślinę. Jeśli jest taka potrzeba zabieg obcinania rozkłada się na kilka sezonów.
Stosowanie niewłaściwych narzędzi
Istnieje kilka rodzajów sekatorów np. nożycowe służą do cięcia żywych pędów. Pamiętajmy aby sprzęt był naostrzony a nożyce nie były stępione, połamane, ponieważ na korze drzewa możemy wywołać duże i liczne rany, które źle wpłyną na rozwój naszej rośliny.
Złe cięcie pędów
Pędów nigdy nie wolno przycinać przy samym pąku, ponieważ rozwijający się nowy pęd może być słaby i podatny na uszkodzenia. Rany powstałe w wyniku cięcia powinniśmy zabezpieczać odpowiednimi preparatami np. Funaben czyli maść ogrodnicza.
Jak widać, przycinanie drzew ogrodowych nie jest tak prosta sprawą, jak mogłoby się wydawać. Ważne jest, aby przycinać je o odpowiedniej porze roku, a także przy użyciu właściwych narzędzi.