Jak zrobić skalniak w ogrodzie?

Skalniak w ogrodzie

Skalniak może okazać się efektownym i przyciągającym wzrok elementem ogrodu, ale by rzeczywiście tak się stało, jego budowy musi się podjąć osoba ze zmysłem estetycznym, cierpliwa, a także taka, która nie unika wysiłku fizycznego. Wskazana jest również znajomość roślin. Najlepszą porą na wykonanie zadania jest wiosna, ponieważ podczas niej sklepy ogrodnicze mają najbogatszą ofertę. Jeśli skalniak nie zostanie zbudowany w trakcie wiosny, najlepiej poczekać z realizacją wizji do późnego lata. Dzięki temu nie spotkamy się z dokuczliwymi upałami.

Skalniak w ogrodzie – budowa

Zanim przystąpimy do działania, warto zastanowić się jaki efekt chcemy osiągnąć, wybrać odpowiednią lokalizację, naszkicować prowizoryczny plan oraz sporządzić listę roślin i niezbędnych narzędzi. Najlepszymi miejscami na skalniak są boki ogródka, ponieważ ulokowanie go w centrum trawnika, sprawi iż nie będzie wyglądał on naturalnie. Pozory naturalnego nie sprawi także skalniak, uformowany w regularny kształt, np. koło. Kolejną kwestią, którą należy rozpatrzeć jest dobór kamieni. Dobrym wyborem jest granit, ponieważ należy on do najbardziej trwałych skał. Właściciele ogródków sięgają również po bazalt, dolomit i piaskowiec. Natomiast do najczęściej wybieranych roślin na skalniak należą m.in. żurawka, tojeść i rojnik. Zanim zakupimy jednak poszczególne gatunki, zalecane jest by zwrócić uwagę w jakim stopniu nasłonecznione jest potencjalne miejsce ich zasadzenia.

Z czego zrobić skalniak?

  1. Granit,
  2. Bazalt,
  3. Dolomit,
  4. Piaskowiec.

Najpopularniejsze rośliny w skalniaku ogrodowym

  1. Żurawka,
  2. Tojeść,
  3. Rojnik,
  4. Jałowce,
  5. Dzikie róże,
  6. Trawa pampasowa.

Jak założyć skalniak?

Wielu posiadaczy ogródka marzy o pięknie zagospodarowanej przestrzeni, jednak część z nich, nie posiada wiedzy jak zrobić skalniak ogrodowy. Skalniaki ogrodowe powinny być budowane według pewnego schematu. Najpierw należy oczyścić wybrany teren z chwastów, przy czym nie można zapominać o ich korzeniach. Następnie powinno się przekopać ziemię oraz wzbogacić ją o piasek. Kolejny krok jest kluczowy, ponieważ ze żwiru i gleby o gorszej jakości formujemy taki kształt skalniaka, jaki chcemy osiągnąć.

Uformowany kształt przykryć należy natomiast urodzajną glebą. Całość podlewamy i czekamy dwa tygodnie, by rozpocząć układanie kamieni. Powinny one zostać osadzone na głębokości około 20 cm oraz solidnie obsypane ziemią. Po wykonaniu wszystkich czynności, możemy przejść do sadzania roślin, które nadadzą skalniakowi ostatecznego kształtu.

Jak zrobić skalniak z kwiatami?

Decydując się na skalniak z kwiatami, warto przemyśleć ich dobór. Powinny one nie tylko pięknie się prezentować, ale i komponować się ze sobą nawzajem. Dlatego można zdecydować się na współgrające kolory. Do najbardziej efektownych kwiatów, które idealnie nadają się na skalniak należą janowiec skrzydlaty, szarotka alpejska, barwinek pospolity, floks skrzydlaty, rozchodnik i miłek letni.

Kwiaty do skalniaka

  1. Janowiec skrzydlaty,
  2. Szarotka alpejska,
  3. Barwinek pospolity,
  4. Floks skrzydlaty,
  5. Rozchodnik,
  6. Miłek letni.

Skalniak na skarpie

Dobrym pomysłem będzie również wykonanie skalniaka ogrodowego na skarpie. Osadzenie roślin na skarpie może sprawiać trudności, ponieważ specyficzna powierzchnia wyklucza niektóre gatunki. Należy wybrać dość wytrzymałe rośliny, gdyż ich pielęgnacja ze względu na zlokalizowanie będzie utrudniona. Najlepiej sprawdzą się szczodrzeniec, smagliczka skalna, pięciornik krzewiasty, karmnik ościsty i berberys. Warto również pamiętać, że kamienie, które nie zostaną ułożone wystarczająco stabilnie, mogą się osuwać pod wpływem wody opadowej. Skarpy doskonale komponują się z małymi wodospadami, ciekawie wyglądają także w połączeniu ze schodkami.