Zbieranie deszczówki – jak zbierać deszczówkę?

Jak zbierać deszczówkę

Niektórzy z nas doskonale wiedzą o tym, że w zbieraniu deszczówki może pomóc rynna, jeden ze spadów dachu i beczka ustawiona pod rynną. Kluczowe znaczenie w tym konkretnym systemie ma też jakieś odprowadzenie nadmiaru wody deszczowej, czyli to by zbierała się tylko do pewnego poziomu, a jej nadmiar ma za zadanie odprowadzić specjalna drena lub jakaś kratka powiązana z systemem studzienek. Tego typu system ma jedną zaletą, czyli niską ceną, ale minus tego rozwiązania tkwi w tym, że pod rynną stoi beczka, która nie zawsze prezentuje się dostatecznie dobrze, jeśli chodzi o kwestie powiązane bezpośrednio ze sferą estetyczną i dlatego po beczki sięgają zazwyczaj ludzie, którzy chcą tanio zbierać deszczówkę z własnego dachu.

Zbieranie deszczówki do podziemnego zbiornika

Znaczna część z nas doskonale wie o tym, że ten podziemny zbiornik na deszczówkę to opcja elegancka, bo znajduje się on pod estetycznie wyglądającym trawnikiem. Ważnym jest też i to, że taki właśnie zbiornik nie musi być sporym, czyli może on mieć pojemność tysiąca lub pięciu tysięcy litrów. Napełnić może go jedna konkretna ulewa lub kilka takowych.

Wiele znaczy też i to, że tego typu zbiornik może mieć wbudowaną pompę i co najciekawsze może być też połączonym z systemem specjalnych zraszaczy trawnika, czyli taki rozbudowany system działa nie tylko dzięki samej grawitacji, ale też dzięki elektryczności. Coś w tym stylu można aktywować manualnie, czyli po włożeniu wtyczki do gniazdka elektrycznego. Problem tkwi jedynie w tym, że instalacja takiego zbiornika wraz z systemem wężyków znajdujących się pod poziomem gruntu to cała masa kopania i ponownego zasiewania trawy w pewnych miejscach. Natomiast potem trzeba uważać na to by nie przejechać po konkretnej części trawnika kosiarką do trawy, czyli by nóż danej kosiarki nie uszkodził zraszacza. Właśnie dlatego warto go w jakiś sposób oznakować lub zamontować tak by zawsze znajdował się pod tym poziomem pracy noża danej kosiarki, bo dzięki temu każde koszenie trawy udaje się bezproblemowo.

Duży zbiornik na deszczówkę – wady

Nie od dziś pewnym jest to, że ten spory zbiornik na wodę deszczową jest też opcją masywną, czyli nawet pusty może sporo ważyć. Jego masa jest rzecz jasna powiązana z tym, że jeśli zakopie się go choćby te trzydzieści centymetrów pod poziomem gruntu, to grunt napierający na niego może go uszkodzić. Rzecz jasna gdy dany zbiornik jest pełnym lub niemal pełnym, to zjawisko to jest mniej niepokojącym, ale i tak jego konstrukcja musi być należycie trwałą.

W tym konkretnym przypadku trwałość oznacza też wyższą masę i konieczność zamontowania za pomocą koparki gąsienicowej, bo tylko za jej pomocą ta operacja się uda i co równie istotne raczej będzie też swoje kosztować. Istotnym jest też i to, że sama odporność danego zbiornika na uszkodzenia jest też ważną podczas samej próby zamontowania w wykopie. Mowa tu o tym, że to koparka umieści ten jeden konkretny zbiornik w wykopie, a podczas trwania zadania tego typu zbiornik może zostać w mniejszym lub w nieco większym stopniu uszkodzony.

Alternatywa dla fabrycznego, nie uzbrojonego zbiornika na deszczówkę?

Wiadomo nie od dziś, że zbiornik na deszczówkę można zakupić jako taką gołą opcję bez pompy lub z pompą, specjalnym zestawem wężyków i zraszaczy. Gotowy tego typu system jest opcją dość ciekawą, ale można go też zmontować samemu z elementów zdobytych w rozmaity sposób. Zbiornik na deszczówkę da się też odlać z betonu i zabezpieczyć przed przeciekaniem, czyli patentów na tego typu zbiornik wraz z systemem zraszającym jest dość wiele i co równie istotne nie zawsze potrzebna jest firma budowlana, choć jeśli dany zbiornik ma się znajdować pod poziomem gruntu, to niestety usługa operatora dostatecznie dużej koparki jest opcją niezbędną, bo tylko taki sprzęt wykopie odpowiedni dół i umieści w nim zbiornik. Wiele znaczy tez i to, że po zainstalowaniu trzeba dbać o taki zbiornik, czyli wypompowywać z niego wodę przed początkiem zimy, bo nie od dziś pewnym jest to, że zamarzająca woda zwiększa swoją objętość, a zjawisko to może niszczyć podziemne instalacje wodne.