Oczko wodne w ogrodzie to element ożywiający i uatrakcyjniający otoczenie domu. Stanowi doskonałe miejsce na odpoczynek czy zadumę. Choć może się wydawać, że założenie go w ogrodzie jest skomplikowane i wymaga skorzystania z fachowej pomocy, możemy poradzić sobie z tym sami. Wykonanie oczka wodnego nie jest trudne, a przede wszystkim nie wymaga sporych nakładów finansowych. Jak zrobić oczko wodne samodzielnie?
Spis treści:
Oczko wodne – wybór połączenia
Zanim rozpoczniemy prace, musimy sobie odpowiedzieć na kilka pytań, które pomogą nam w przemyślany sposób zaplanować nasze oczko. Jedną z najważniejszych kwestii jest miejsce, w którym je założymy. Na wybranym przez nas terenie nie powinny znajdować się instalacje. Warto także ograniczyć sąsiedztwo drzew liściastych. Ich liście opadające do wody będą się rozkładać, co szczególnie da się nam we znaki jesienią, gdy niezwykle trudno będzie utrzymać czystość. Także ich korzenie są kłopotliwe – mogą utrudniać wykopanie niecki, a w przyszłości rozrastając się, naruszać dno.
Nasłonecznienie w oczku wodnym w ogrodzie
Ważny jest również stopień nasłonecznienia tafli wody. Zbyt duże nagrzewanie przyczyni się do silnego rozwoju glonów i parowania wody, a także jest niekorzystne dla ryb i roślin. Przyjmuje się, że ekspozycja na słońce w ciągu doby powinna wynosić maksymalnie sześć godzin.
Odległość od domu
Planując oczko wodne w ogrodzie, warto wziąć także pod uwagę odległość od domu. Utrzymująca czystość pompa wymaga prądu, dlatego nie warto decydować się na odległe zakątki ogrodu, do których dodatkowo będziemy musieli doprowadzić instalację elektryczną. Do pielęgnacji akwenu przyda się także dostęp do bieżącej wody.
Wielkość oczka wodnego – aspekty praktyczne oraz prawne
Jeśli oczko wodne ma jedynie urozmaicać przestrzeń i nie planujemy sadzić w nim roślin strefy głębokiej ani hodować ryb, może mieć powierzchnię mniejszą niż 10 m2 i głębokość około 50 cm. Musimy jednak pamiętać, że im mniejszy i płytszy zbiornik, tym trudnej jest utrzymać w nim czystość. Najbardziej poleca się powierzchnię co najmniej 10m2 oraz głębokość 100 cm. Jeśli chcemy, by w naszym oczku żyły ryby, jest to minimalna głębokość, jaka na to pozwoli.
Decyzja o wielkości akwenu wodnego ma również swoje odbicie w prawie. Jeśli jego powierzchnia nie przekracza 50m2 naszym obowiązkiem jest zgłoszenie planowanych prac. Powinno ono zawierać opis rodzaju inwestycji, termin realizacji, a także oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością. Jeśli 30 dni od złożenia zgłoszenia nie otrzymamy odpowiedzi, możemy mieć pewność, że nie ma żadnych przeciwwskazań, byśmy przystąpili do pracy. Natomiast w przypadku powierzchni przekraczającej 50m2 budowa oczka wodnego wymaga uzyskania pozwolenia.
Jak zrobić oczko wodne?
Przygotowanie do wykopania niecki pod oczko wodne najlepiej jest zacząć od wytyczenia jego kształtu. Można to zrobić na przykład przy użyciu sznura. Najłatwiej będzie nam wtedy wyobrazić sobie efekt i skorygować kształt akwenu. Dobrze jest w ten sposób wytyczyć kolejne jego poziomy.
Oczko wodne w najgłębszym punkcie powinno mieć minimum 100 cm głębokości. Z kolei półki, na których będziemy mogli umieścić rośliny wodne, profilujemy w glebie na 60 i 30 cm głębokości. Ważne jest, by nie tworzyły z dnem kąta prostego, ponieważ może to powodować osuwanie się ziemi. W czasie pracy należy także oczyścić dno z kamieni czy korzeni.
Gdy wykop jest gotowy, na dnie należy rozprowadzić 5 cm warstwę piasku. Na nim warto rozłożyć także włókninę, a dopiero później przejść do rozmieszczenia folii PVC o grubości co najmniej 1 mm, która uszczelni nasze oczko wodne. Rozkładanie folii zaczynamy od samego środka niecki i kierujemy się w stronę brzegów, na których powinniśmy pozostawić zapas około 20 cm. Po dopasowaniu jej do kształtu niecki wysypujemy dno kamieniami i montujemy pompę, która będzie napowietrzała wodę, a także pomagała utrzymać jej czystość.
Oczka wodne można także uszczelniać za pomocą gotowych form lub betonu. Jednak wykonanie użycie folii PVC jest najprostsze, daje większą swobodę w wytyczaniu kształtu, a przede wszystkim nie wymaga, by wykop idealnie odwzorowywał nasz projekt.
Wzmocnienie brzegów
Stabilne brzegi sprawią, że oczko wodne będzie trwałe, a spacer jego brzegiem bezpieczny. Do wzmocnienia bardzo dobrze nadają się duże kamienie, które dodatkowo ukryją pod sobą zapas folii. Układamy je wokół brzegu, a dla większej pewności możemy nawet użyć zaprawy cementowej. Ważne jest jedynie, by nie zawierała wapna, ponieważ przedostając się do wody, będzie szkodzić rybom.
Rośliny wodne
Wykończeniem oraz elementem dodającym oczku wodnemu najwięcej uroku są rośliny wodne. Umieszczenie ich w akwenie pomaga utrzymać równowagę biologiczną, jednak ważne jest, by 1/3 tafli pozostawała niezarośnięta. Należy je dobierać według tego, jaką głębokość preferują. Na przykład w najgłębszym punkcie możemy umieścić lilie wodne, a na 60 cm pałkę wodną. W zbiornikach o uszczelnionym dnie, do ich sadzenia stosuje się kosze. Rośliny warto także posadzić na brzegu. Rozwijając system korzeniowy nie tylko wzmocnią dodatkowo brzeg, lecz także będą pochłaniały nadmiar wilgoci.