Fotowoltaika a fakty, mity i nadchodzące zmiany – prześwietlamy informacje!

Inwestycja we własny system fotowoltaiczny jest dobrym rozwiązaniem dla każdego, kto chce dbać o środowisko naturalne, jak i pragnie być niezależny energetycznie. Wiele firm zastanawia się nad tym, czy fotowoltaika ma sens i czy wygeneruje odpowiednie oszczędności.

Jakie zmiany czekają właścicieli fotowoltaiki w tym roku? Co warto wiedzieć o faktach i mitach fotowoltaicznych? Odpowiadamy!

Fakty i mity o fotowoltaice

Inwestycja we własny system fotowoltaiczny na początku może wywoływać wiele wątpliwości. Mnóstwo klientów zastanawia się, czy fotowoltaika ma sens, jak dobrać odpowiednią moc paneli do potrzeb domu lub firmy i na co zwrócić uwagę podczas wyboru instalacji.

Fotowoltaika – fakty, które warto znać

  1. Własny system fotowoltaiczny umożliwia pozyskanie energii słonecznej przez wszystkie dni w roku.
  2. Nadwyżki energetyczne można magazynować i odsprzedawać do sieci jako prosument w ramach systemu opustów. Jednak taka możliwość jest tylko dla inwestorów, którzy wybudują instalację fotowoltaiczną do 1 kwietnia 2022 roku.
  3. Fotowoltaika pozwala oszczędzać na rachunkach za prąd. Jeśli moc paneli będzie odpowiednio dobrana do potrzeb gospodarstwa domowego lub przedsiębiorstwa. Ponadto taka instalacja pozwala w pełni uniezależnić się od rosnących cen energii elektrycznej i zakładu energetycznego!
  4. Instalacja fotowoltaiczna nie produkuje nowej energii w nocy. Wtedy sprzęty gospodarstwa domowego zasilane są wygenerowanymi wcześniej nadwyżkami lub pobierają potrzebny prąd z sieci.
  5. Fotowoltaika to oszczędności. Dobrze dobrana moc paneli fotowoltaicznych do potrzeb energetycznych budynku sprawia, że pozyskana energia ze słońca jest w stanie pokryć w 100% zapotrzebowanie energetyczne dla domu lub firmy.

Fotowoltaika – mity, czyli jakie są najczęstsze mity dotyczące fotowoltaiki?

1. Instalacja fotowoltaiczna działa tylko podczas słonecznych dni

Przekonanie, że instalacja fotowoltaiczna działa tylko w sezonie wiosennym i letnim jest mitem! Dlaczego? Panele fotowoltaiczne są tak zaprojektowane, by generowały energię również jesienią i zimą, gdy nasłonecznienie jest mniejsze.

3. Fotowoltaika nie jest opłacalna w Polsce ze względu na słabe nasłonecznienie

To kolejny mit, w który nie warto wierzyć, ponieważ fotowoltaika jest bardzo opłacalna w dłuższej perspektywie czasu i umożliwia oszczędności na comiesięcznych rachunkach za prąd.

Fotowoltaika jest opłacalna, jeśli moc paneli fotowoltaicznych zostanie odpowiednio dobrana do potrzeb firmy lub członków rodziny i co ważne – potrafi w pełni zaspokoić te potrzeby w skali roku.

Przyjmuje się, że średnie nasłonecznienie w Polsce nie przekracza 1150 kWh/m, a to wystarczająca wartość, by przez cały rok bez ograniczeń pozyskiwać energię słoneczną i przekształcać ją na energię elektryczną na własne potrzeby.

3. Fotowoltaika jest droga i nieopłacalna finansowo

Inwestycja we własny system fotowoltaiczny wymaga zainwestowania kapitału tylko na początku. Osoby zainteresowane zakupem fotowoltaiki mogą pozyskać dofinansowanie w postaci dotacji w ramach programów takich, jak Czyste Powietrze czy Ulgi Termomodernizacyjnej. Możliwość pozyskania wsparcia finansowego na zakup instalacji fotowoltaicznej sprawia, że ten koszt nie jest aż takim obciążeniem dla domowego budżetu.

4. Panele fotowoltaiczne nie są wydajne i wymagają częstych konserwacji

To bardzo powszechny mit, ponieważ wydajność paneli fotowoltaicznych jest zależna od ich mocy znamionowej. To wartość zależna od stopnia nasłonecznienia, mocy paneli i aktualnej temperatury. Na podstawie polskiego nasłonecznienia szacuje się, że 1kWp paneli fotowoltaicznych pozwala na wyprodukowanie ok. 900–1000 kWh energii elektrycznej w skali roku.

Jakie fotowoltaika ma zmiany w 2022 roku?

Ciekawi Cię, co zmienia się w fotowoltaice? W tym roku od 1 kwietnia 2022 roku wchodzi w życie nowy system rozliczeń dla prosumentów. Jedna ze zmian polega na likwidacji dotychczas działającego systemu opustów, czyli systemu rozliczania prosumentów z nadwyżek wyprodukowanej energii.

Jeśli jednak zdecydujesz się na montaż instalacji fotowoltaicznej przed 1 kwietnia 2022 roku i zgłosisz instalację do zakładu energetycznego, to przez kolejne 15 lat nadal możesz korzystać z systemu opustów.

Dlaczego warto? Korzystanie z systemu opustów jako prosument sprawia, że możesz odsprzedawać nadwyżki energii i odzyskiwać nawet do 80% energii. Jeśli jednak wyprodukowany nadmiar prądu nie wystarczy na pokrycie potrzeb energetycznych budynku, to kolejne kWh będą rozliczane według normalnej stawki.

Chcesz raz na zawsze uniezależnić się od zakładu energetycznego i samodzielnie pozyskiwać energię na własne potrzeby? Umów się na konsultację i sprawdź, jaka moc instalacji fotowoltaicznej spełni Twoje potrzeby. Sprawdź: https://suncurrent.pl/.

Czy fotowoltaika ma sens?

Wiele osób, które rozważają inwestycję we własny system fotowoltaiczny zastanawiają się, czy fotowoltaika się opłaca. Taka inwestycja przy dobrze dobranej mocy paneli w stosunku do potrzeb energetycznych jest bardzo opłacalna i pozwala całkowicie uniezależnić się od zakładu energetycznego.

Własna instalacja fotowoltaiczna to sposób na oszczędność pieniędzy na nieustannych podwyżkach cen energii. Dzięki własnej instalacji możesz pozyskiwać ekologiczną energię ze słońca i wykorzystywać ją na własne potrzeby przez wszystkie dni w roku.

Dodaj komentarz