Nowoczesny dach solarny – jakie są najnowsze trendy w projektowaniu?

fotowoltaika

Projektowanie nowoczesnego dachu solarnego to dziedzina, która rozwija się bardzo szybko i stale pojawiają się nowe trendy. Coraz więcej projektantów dachów solarnych stawia na to, aby panele fotowoltaiczne nie tylko spełniały swoją funkcję, ale również były integralnym elementem architektury budynku. Dzięki temu dach solarny może stać się nie tylko źródłem energii, ale także wyróżnikiem stylistycznym budynku

Nowoczesny dach solarny zintegrowany z budynkiem

Dachy fotowoltaiczne są w całości zbudowane z paneli fotowoltaicznych. Oznacza to, że panele PV pełnią podwójną funkcję – zabezpieczają budynek przed czynnikami atmosferycznymi podobnie jak dachy tradycyjne oraz produkują darmowy prąd ze słońca. Można zatem powiedzieć, że nowoczesny dach solarny to dach o ponadczasowym designie, który zarabia sam na siebie. Co prawda budowa dachu fotowoltaicznego jest droższa niż dachu klasycznego, ale jest to inwestycja, która szybko się zwraca,

Dach solarny to doskonały przykład wykorzystania technologii BIPV, czyli fotowoltaiki zintegrowanej z budynkiem. Zamiast montować panele na dachu z blachy lub dachówki, obecnie projektuje się dachy, które w całości powstają z paneli PV. W Polsce pionierem w budowie dachów solarnych jest firma MyRoof, która zaprojektowała pierwszy polski dach solarny oraz opracowała autorskie metody montażu i ocieplenia połaci. Oferta MyRoof to dachy solarne o prostej konstrukcji, łatwe w montażu i serwisowaniu oraz przygotowane do wieloletniej eksploatacji. Dachy solarne MyRoof powstają z paneli monokrystalicznych, co oznacza wysoką efektywność i przekłada się na wyjątkową estetykę. Dachy fotowoltaiczne tworzą jednolitą powierzchnię bez widocznych łączeń i przerw.

Dachy solarne to trend, który zostanie z nami na długo

Dach fotowoltaiczny to idealny rodzaj pokrycia dachowego w czasach, kiedy ceny energii elektrycznej gwałtownie rosną. Własna elektrownia na dachu pozwala uwolnić się od zawirowań rynkowych związanych z cenami prądu. Jednocześnie dach solarny zapewnia kompletną ochronę przed czynnikami atmosferycznymi. Jest to zatem rozwiązanie praktyczne oraz ekologiczne i wiele wskazuje na to, że w najbliższych latach trend ten mocno się rozwinie.

Nowoczesny dach solarny składa się z systemu izolacji, który ma zapewnić wodoszczelność. Jest to membrana odporna zarówno na wysokie, jak i niskie temperatury. Panele układane są na podkonstrukcji montażowej, przypominającej więźbę dachową. Właściwe pokrycie dachowe stanowią cienkie, lekkie i solidne panele fotowoltaiczne.

Wykonanie dachu solarnego jest łatwiejsze i tańsze niż montaż tradycyjnego pokrycia, na którym umieszcza się moduły PV. Takie poszycie jest przede wszystkim lżejsze, a praca paneli o tak dużej powierzchni jest efektywniejsza. Oferta MyRoof to dachy, które cechują się największą efektywnością spośród wszystkich dostępnych na rynku rozwiązań. Panele fotowoltaiczne mają długi czas użytkowania i wymagają niewielkiej konserwacji, co oznacza, że inwestycja w dach fotowoltaiczny to inwestycja na długie lata.

Dodaj komentarz