Skuwanie płytek – cena

skuwanie plytek cena

Skuwanie płytek wydaje się prostym zajęciem, w którym trzeba odebrać kilka kwadratów od ściany, za pomocą maszyny. Może jednak wyrządzić naprawdę wiele szkód. Warto wezwać do tego specjalistę, czyli glazurnika. Pytanie tylko, ile kosztuje skucie płytek za m2? Co wchodzi w skład ceny?

Cena za taką usługę zależy od powierzchni, na którą chcemy zamówić skucie płytek. Wysokość honorarium może różnić się w zależności od tego, czy usuwany warstwę podłogi, czy ściany. Materiał, który zrywamy, również ma znaczenie, gdy dojdzie do wyceny. Zdecydowanie łatwiej pozbyć się terakoty, gresu, cotto czy glazury niż posadzki betonowanej.

Skuwanie płytek – ile kosztuje?

Najmniejsza jest cena za skucie metra kwadratowego płytek gresowych, nieco droższe są te wykonane z glazury, później terakota, a najdroższe są cotto. Robocizna waha się też w zależności od miejsca wykonania usługi – województwa i wielkości aglomeracji. Najtańsze usługi są w opolskim, a najdroższe o dziwo nie w mazowieckim, tylko w województwie dolnośląskim. Wycena robocizny za metr kwadratowy zależy od położenia miejscowości, dostępności w niej podobnych usług, jak i materiałów koniecznych do wykonania zlecenia. Cena netto potrafi zaczynać się od 40 zł, a kończyć na 55 zł, w średniej półce cenowej. Koszt takiej usługi może też wzrosnąć w zależności od mieszkania. Wyższe piętra, trudno dostępna lokalizacja mogą wpłynąć na większe wydatki. Na cenę skuwania płytek znacząco wpływa to, ile i jakich elementów znajduje się w pomieszczeniu, które chcemy remontować. Jeśli przed samym skuwaniem trzeba usunąć wiele dodatkowych mebli, armatury takiej jak: wanna, umywalka, brodzik – cena może być wyższa.

Podczas skucia kafelek oraz kleju, na który były przymocowane, potrzebne jest kilka narzędzi oraz środki ochrony osobistej, aby zapewnić bezpieczeństwo całemu mieszkaniu oraz osobie wykonującej pracę. Przydadzą się okularu ochronne, potrzebna będzie maska przeciwpyłowa, gdyż skuwanie może generować pył. Dla precyzji pracy i bezpieczeństwa korzysta się też ze skórzanych rękawic. Narzędzia, jakie będą potrzebne to na pewno sporych rozmiarów młotek, najlepiej najcięższy, jaki jest dostępny, idealnie nada się do pracy przy płytkach z dużą ilością kleju lub zrobionych z twardego materiału. Bez skrobaka do farby i podłogi się nie obejdzie. Fachowiec zaopatrzy się w przecinak, łom budowlany, a także młotowiertarkę, jeśli okaże się, że klej trzyma wyjątkowo mocno. Zastąpić ją można szlifierką pneumatyczną. Klej można usunąć za pomocą specjalistycznych środków chemicznych stworzonych do usuwania klejów i spoiw. Pomocne w takiej sytuacji mogą okazać się rozpuszczalniki, które dadzą szybkie i widoczne efekty, jeśli siła mechaniczna zawiedzie. Ta metoda jednak nie jest bez wad. Specjalistyczne preparaty do usuwania klejów to bardzo silne chemikalia, jeśli powierzymy to doświadczonemu glazurnikowi, możemy być spokojni, że usunie wszelkie pozostałości po kleju.

Wyrównywanie powierzchni i przygotowywanie podłogi

Robi się to po to, aby przygotować podłogę pod kolejne płytki bądź panele. Musimy wziąć pod uwagę osobną cenę wyliczaną za przygotowanie podłoża po położenie nowych płytek. Taka usługa nazywa się wyrównywanie oraz gruntowanie. Przygotowanie powierzchni wykonuje się co do zasady mechanicznie. Narzędziami i produktami opisanymi powyżej. Jest to ciężka praca, która musi być wykonana skrupulatnie. Wyrównywanie powierzchni to koszt zaczynający się na 20 zł, a sięgający do 24 zł za m2. Najbardziej popularne i jednocześnie uniwersalne preparaty gruntujące do ścian to grunty do tzw. podłoży chłonnych, mocno chłonnych i podłoży niechłonnych. Produkty skondensowane gotowe do użycia do zastosowań wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń oraz budynków, często są z dodatkiem wypełniacza mineralnego jak np. piasek kwarcowy. Taki specyfik nakładany jest wałkiem i pędzlem na przygotowaną do tego ścianę, w odpowiednich warunkach, jakie muszą panować w pomieszczeniu. Cena takiego gruntowania wynosi od 5 do 7 zł za m2. Wszystkie wymienione produkty znaleźć można w sklepach budowlanych lub dla majsterkowiczów. Każdy doświadczony glazurnik ma też swoje, najlepsze, sprawdzone i wypracowane metody skuwania płytek, posadzek czy posadzek betonowych. Najlepiej zaufać specjalistom w tej kwestii.

Dodaj komentarz