Godzina pracy koparki – ile kosztuje?

godzina pracy koparki

Ile kosztuje godzina pracy koparki w Polsce? Kiedy przyjdzie nam wykonać prace budowlane wymagające wykopów pomocna może okazać się koparka lub minikoparka. Oczywiście nie chodzi o to, aby od razu kupować całą koparkę, ale na przykład wynająć wraz z operatorem. Jak Wygląda wynajem koparki wraz z operatorem i transport na miejsce pracy, jakie są ceny w poszczególnych regionach polski oraz za co właściwie płacimy. A jest to bardzo dobre pytanie, gdyż ofert wynajmu jest dużo, ale koszty nie są dokładnie opisane i tak naprawdę można by odnieść wrażenie, że nie wiadomo za co dokładnie się płaci.

Wynajem koparki w Polsce

Kiedy zdecydujemy się na wynajęcie koparki, bo na przykład stawiamy dom i musimy wykopać dół pod fundamenty możemy zdecydować się na wynajem koparki, małej bądź dużej takiej na podwoziu kołowym albo gąsienicowym w zależności od naszych potrzeb i możliwości . Należy pamiętać, że na cenę najmu koparki nie składa się tylko sama maszyna, ale dochodzi też szereg innych kosztów i to niemałych. Cena wynajmu koparki najczęściej jest składową wielu mniejszych kosztów, które właściciel koparki musi ponieść, ale obciąży nimi najmującego. Nie należy się temu dziwić, wprawdzie są to jak najbardziej realne koszty, które ktoś musi ponieść, bo nawet koparka która nie pracuje i stoi pod dachem koszty generuje. Jakie są to koszty, bo ile kosztuje wynajęcie koparki na godzinę? W zależności od regionu polski cena ta powinna oscylować w granicach 190zł za godzinę pracy w 2022 roku. Pracy, ale to nie jest jedyny koszt, jaki poniesiemy, bo doliczyć do tego należy jeszcze transport samej koparki,a to też nie taka prosta sprawa. Koparki najczęściej nie mogą poruszać się po drogach publicznych (ze względu na stalowe gąsienice), zatem należy zorganizować odpowiedni transport dostosowany do wagi i rozmiarów koparki. Składowa ceny jest też kosz spalonego paliwa, który to może być różny w zależności od modelu koparki oraz od rodzaju pracy, jaką ma wykonać, dochodzą też koszta amortyzacji sprzętu, aby w razie jakiejś awarii było za co go naprawić, jednym z ostatnich kosztów jest pensja operatora, bo bardzo często i gęsto to nie właściciel operuje koparką a jego pracownik.

Wynajem koparki z operatorem

Kiedy na potrzeby naszych prac budowlanych decydujemy się na wynajem koparki, pamiętać należy, żeby dopilnować, aby wynajmująca firma zapewniła nam od razu operatora. Na placu budowy operator zapewni nam prawidłową obsługę koparki i profesjonalne przeprowadzenie prac. Wynajem koparki z operatorem to cena około 190 zł za godzinę pracy. Jest to jednak wydatek niezbędny, gdyż bez profesjonalnego operatora prace nie mogą być przeprowadzone bezpiecznie.

Cena pracy koparki

Wszechstronność koparki sprawia, że nie jest to sprzęt, który nadaje się tylko do jednego rodzaju prac ziemnych, koparki można także użyć do załadunku i przeładunku materiałów sypkich oraz drewna na przykład. Obciążenie silnika oraz samej koparki może być mniejsze lub większe, co bezpośrednio przekłada się na spalanie, a to z kolei ma bezpośredni wpływ na cenę, jaką zapłacimy za godzinę pracy koparki. Rzeczą oczywistą jest, że koparka będzie więcej spalać paliwa podczas kopania fundamentów w ciężkiej kamienistej glebie, niż ta, która ładuje ścięte drewno na samochody…  Zatem cena będzie w tym przypadku inna.

Istotnymi aspektami są warunki, w jakich przyjdzie pracować koparce, górzysta rzeźba terenu na pewno jest bardziej wymagająca tak dla sprzętu, jak i dla operatora, zatem i operator musi wykazać się większymi umiejętnościami, a jak większe umiejętności to i płaca odpowiednio większa. Wszystkie te małe niuanse mają wpływ na cenę usługi.


Cena koparki za godzinę

Standardowa cena w Polsce w roku 2022 za godzinę pracy koparki to około 190 zł. Cena koparki za godzinę jest różna w zależności od rejonu polski, rodzaju samej koparki. Te mniejsze modele powinny być odpowiednio tańsze ze względu na mniejszą kłopotliwość w transporcie i mniejsze koszty eksploatacji i serwisu, przy czym są one dużo bardziej uniwersalne, bo mają wszystkie cechy dużych koparek, ale są dużo zwinniejsze . Większe i mocniejsze modele poza tym, że są w stanie wykonać większą pracę w tym samym czasie co mniejsze koparki, ale niestety są od nich większe, co sprawia, że nie wszędzie mogą wjechać. Dodatkowo sprawiają więcej problemów już przy samym transporcie, bo wymagają specjalistycznych lawet lub przyczep niskopodwoziowych, koszty eksploatacji są dużo większe podobnie jak koszty serwisowania.

Usługi minikoparką cennik

Niekiedy prowadząc roboty budowlane, szczególnie wokół domu np. związane z podłączaniem mediów lub wymianą rur wodociągowych czy kanalizacyjnych w zupełności wystarczy nam wypożyczenie minikoparki. Ile kosztuje wynajem minikoparki na potrzeby niewielkich prac budowlano-remontowych? W Polsce usługa wynajmu minikoparki to koszt około 150 zł za godzinę. Zwykle prace minikoparką trwają nie więcej niż jeden dzień roboczy, a więc około 8 godzin, co daje nam kwotę około 1200 zł.