LEDVANCE LUX-O-METER – zadbaj o swoje oczy podczas pracy w domu

Praca zdalna ma wiele zalet, ale wiele osób zasiadających przed komputerem lub dokumentami w domach narzeka na dyskomfort. Okazuje się, że jego przyczyną bardzo często jest oświetlenie w mieszkaniu, które niepoprawnie dobrane, nie będzie wystarczające do wykonywania różnych prac. Teraz, za pomocą nowej aplikacji możesz samodzielnie sprawdzić, czy to aby nie oświetlenie w domu męczy Twoje oczy.

Gdy ludzie na całym świecie zaczęli przenosić swoją pracę zawodową z biur do domów, znacząco wzrosło zapotrzebowanie na sprzęt komputerowy, kamery i wydajne łącza internetowe, czy nawet na fotele. Wydawałoby się, że są to kluczowe elementy, które determinują komfort pracy z własnego mieszkania, ale koncentrując się na wyposażeniu, wiele osób zapomniało o jednej, niezwykle istotnej kwestii – o oświetleniu. Ponieważ nasze oczy mają rewelacyjną zdolność adaptacji do warunków otoczenia, jesteśmy w stanie z powodzeniem czytać i pisać nawet przy słabym świetle. Ale wszelkiego rodzaju normy dotyczące oświetlenia w biurach nie wzięły się znikąd. To właśnie od natężenia i barwy światła zależy tak naprawdę długoterminowy komfort naszej pracy. Nie zdając sobie z tego sprawy, możemy nie wiedzieć, że przyczyną szybkiego męczenia się lub bólu oczu jest niedostateczne oświetlenie.

Łatwy sposób pomiaru w domu

W Unii Europejskiej standardem jest, że natężenie oświetlenia w biurze powinno wynosić przynajmniej 500 luksów. W Polsce wartość ta jest różna, w zależności od rodzaju wykonywanych prac, ale w przypadku korzystania z komputera, jest to również minimum 500 luksów. Jeszcze więcej, bo aż 750 luksów potrzeba podczas kreślenia czy w trakcie innych prac precyzyjnych. Konieczność weryfikacji tych parametrów wynika z przepisów BHP i w miejscu pracy spoczywa na pracodawcy, który powinien w tym celu skorzystać z profesjonalnego sprzętu. Co jednak zrobić, gdy jesteśmy w domu, skazani na siebie samych? Tu z pomocą przychodzi nowa aplikacja LUX-O-METER, wydana przez LEDVANCE. Pozwala ona na zgrubne, ale zarazem wystarczająco dokładne pomiary natężenia oświetlenia z wykorzystaniem smartfonu. Wynik uzyskujemy błyskawicznie, a wraz z nim sugestie co do produktów, jakimi można poprawić warunki oświetleniowe w domu.

Co ważne, aplikacja jest całkowicie bezpłatna, niezwykle prosta w użytku i można ją pobrać zarówno ze sklepu Apple Store, jak i Google Play.

https://apps.apple.com/us/app/ledvance-lux-o-meter/id1542761285

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.ledvance.lux&hl=pl&gl=US

Użycie LUX-O-METERu

Sposób działania po zainstalowaniu aplikacji będzie się nieco różnił, w zależności czy korzystamy z iPhone’a czy telefonu z Androidem.

W przypadku Androida wystarczy uruchomić program i położyć telefon ekranem do góry na powierzchni, na której chcemy zmierzyć natężenie oświetlenia. Wynik prezentowany jest na wykresie, w czasie rzeczywistym, a gdy się ustabilizuje, program informuje użytkownika krótką wibracją i podaje werdykt. Naciśnięcie przycisku OCEŃ kieruje użytkownika do podsumowania i zaleceń.

W iPhone’ach konieczne jest użycie białej kartki jako wzorca odniesienia, gdyż aplikacja bada wtedy ilość światła odbijanego od niej. Do pomiaru, zamiast wbudowanego w większość smartfonów z Androidem czujnika światła, wykorzystywana jest wtedy kamera.

Optymalny zakres natężenia oświetlenia dla pomieszczeń, w których pracujemy, to od 500 do 1500 luksów. Sam pomiar jest wykonywany z dokładnością około 10-20%, co w zupełności wystarcza na potrzeby domowego użytkownika – w typowym mieszkaniu, sztuczne światło daje bowiem natężenie z zakresu od ok 100 do 300 luksów. Warto dodać, że program został napisany tak, by dawał dosyć precyzyjne wyniki nawet z różnymi modelami telefonów. W tym celu specjaliści z LEDVANCE przetestowali wiele aparatów i zebrali z nich wyniki, po czym przygotowali algorytmy kalibrujące, dzięki którym użytkownik nie musi wykonywać żadnych dodatkowych przeliczeń i może odczytać wynik wprost z ekranu smartfonu.

Światło jest ważniejsze niż się wydaje

Odpowiednie natężenie oświetlenia jest niezbędne do pracy. Zbyt niska jasność sprawi, że będziemy szybciej się męczyć, odczuwać ból głowy lub szczypanie oczu oraz ogólne znużenie, a nawet trudność w koncentracji. Dlatego tak ważne jest by zadbać o dobre i wystarczająco mocne źródła światła. Fakt ten znalazł potwierdzenie w nagrodzie, jaką firma LEDVANCE zdobyła w 2021 roku właśnie za aplikację LUX-O-METER. Program został nagrodzony najwyższą, złotą nagrodą GERMAN INNOVATION AWARD 2021, przyznaną przez Niemiecką Radę Projektowania. To dzięki tej niezwykle prostej w użytku, ale bardzo sprytnej aplikacji, miliony pracujących zdalnie ludzi na całym świecie będzie mogło bezpłatnie skontrolować warunki oświetleniowe panujące w ich domach, a następnie poprawić je, by praca zdalna była tak komfortowa, jak to tylko możliwe.

Artykuł powstał w ramach współpracy z marką LEDVANCE.