Cena chudego betonu zależy od wielu czynników takich jak lokalizacja, popyt czy ceny surowców produkcyjnych. Czym jest chudy beton, jakie ma zastosowanie i ile kosztuje w Polsce?
Spis treści:
Chudy beton – czym jest?
Chudy beton jest umowną nazwą wszystkich rodzajów betonu o niskiej wytrzymałości na ściskanie do 10 Mpa [Megapascal]- jest nim materiał przynależny maksymalnie do klasy C8/10 Mpa, czyli dawniej nazywany betonem B10. Standardowo, jak każdy beton składa się z zaczynu cementowego (cement portlandzki CEMI +woda zarobowa) oraz kruszywa piasku i żwiru niskiej frakcji.
Ogólnie przyjęcie ilości materiałów do produkcji betonu B10 (na m3). Użyć należy:
- 190 kg cementu,
- 1230 kg żwiru,
- 840 kg piasku,
- 150 dm3 (litrów) wody -> Są to zbliżone wartości, trzeba wziąć pod uwagę warunki atmosferyczne do produkcji betonu oraz ewentualne domieszki/ dodatki do betonu. np. na budowie.
Podczas przygotowywania indywidualnego, ilości należy wziąć adekwatnie do proporcji z norm betonu. Chudy beton możemy spokojnie wykonać sami, korzystając ze stacjonarnej tradycyjnej betoniarki lub zlecić wykonanie okolicznym producentom betonu, biorąc pod uwagę lokalizację zakładu, z tytułu dość szybkiego wiązania mieszanki betonowej. Im mniejszy stosunek wody do cementu W/C otrzymamy większą wytrzymałość betonu, odpowiednio go pielęgnując wodą podczas wiązania mieszanki betonowej.
Chudziak – funkcje i zastosowanie
Ze względu na swoją charakterystykę mieszanka betonowa, czyli chudy beton służy przede wszystkim do drobnych napraw zewnętrznych elementów konstrukcji (nienośnych). Idealnie sprawdzi się jako podkład pod konstrukcje fundamentów obiektów mieszkalnych, w tym domki jednorodzinne lub nawet budownictwo przemysłowe. Chudy beton służy jako warstwa wyrównawczo-podkładowa układana bezpośrednio w wykop fundamentu, główne zadanie to ustabilizowanie podłoża pod konstrukcję budynku.
- Cennik usług geodety
- Cennik montaż rynien
- Cennik murowania ścian
- Cennik malowania ścian
- Cennik instalacji elektrycznej w domu
Chude betony na szeroką skalę zapełniają budownictwo przemysłowe, idealnie nadają się pod posadzki. W tym zakresie jest to materiał podkładowy, który sprawdza się zarówno w budownictwie mieszkaniowym, jak i przemysłowym (np. pod wielkopowierzchniowe wylewki w halach magazynowych). Jest on tu pierwszą i jednocześnie podstawową warstwą stabilizującą, na której następnie układa się izolację, jastrychy i ostateczną okładzinę podłogową. W budownictwie jednorodzinnym chudziak idealnie sprawdzi się pod budowę kominów, nawierzchnie pod kostkę brukową jako warstwa wzmacniająca i stabilizująca.
Chudy beton cena
Cena jest zależna, czy beton wykonami sami, czy zostanie od dostarczony przez producenta betonu, w przypadku wykonania samemu, musimy się liczyć z robocizną, odpowiedniej wiedzy technicznej i doświadczenia. Beton od producenta jest wykonany zgodnie ze sztuką budowlaną, choć będzie droższy, do ceny należy włączyć również transport- czyli dostawę na budowę, oraz obsługę operatora mobilnej betoniarki. Cena betonu jest zależna od danego województwa, z tytułu różnych cen surowców, w nowym roku 2022 ceny uległy wzrostowi, cena waha się w przedziale 380zł/m3 netto do 420zł/m3 netto, najwyższy wskaźnik cen kształtuje się w okolicach Warszawy.
Cześć, nazywam się Andrzej Głogowski. Jestem pasjonatem budownictwa, remontów oraz pracy w ogrodzie. Od zawsze fascynowały mnie projekty, które pozwalają mi tworzyć coś nowego i pięknego. Jako „złota rączka” lubię dzielić się swoimi doświadczeniami i poradami, które mogą pomóc innym w realizacji ich domowych i ogrodniczych marzeń. Wierzę, że każdy może stworzyć wyjątkowe miejsce, które będzie odzwierciedleniem jego osobowości. Zapraszam do wspólnej podróży po świecie DIY!