Systemy bezpieczeństwa – zadbaj o bezpieczeństwo swoje i swoich najbliższych

Zarówno przebywając we własnym domu, jak również opuszczając go, każdy chciałby czuć się komfortowo i nie zastanawiać, czy zgromadzony przez niego dobytek jest bezpieczny. I dotyczy to nie tylko mieszkańców dużych posiadłości, ale także bloków czy zabudowy szeregowej. Niestety, kradzieże i wandalizm są sytuacjami losowymi i nikt nie jest w stanie ich przewidzieć. Można jednak zrobić wszystko, by zminimalizować ryzyko.

Jak można zabezpieczyć swój dobytek?

Aby zredukować ryzyko aktów wandalizmu czy kradzieży dobytku, warto rozważyć użycie skutecznych metod dostępnych na rynku. Zaawansowane technologie są coraz częściej dostępne dla “zwykłych” Kowalskich i nie trzeba mieć żadnych specjalnych znajomości, by z nich skorzystać. Rozważając zabezpieczenie swojego domu lub mieszkania, warto wziąć pod uwagę dostępne systemy bezpieczeństwa, które są oferowane na przykład przez firmy takie jak ZAMEL. Asortyment firmy jest bardzo rozbudowany i z pewnością każdy znajdzie to, czego potrzebuje.

W ofercie m.in. wspomnianej marki znaleźć można:

  • urządzenia do przekształcenia infrastruktury budynku w tzw. Smart Dom;
  • elementy sterujące systemami grzewczymi oraz energetycznymi;
  • systemy bezprzewodowego monitoringu opartego na technologii Wi-Fi;
  • alarmy bezprzewodowe;
  • czujniki gazów i substancji niebezpiecznych: węgla, czadu, dymu;
  • systemy kontroli dostępu.

Warto rozważyć zabezpieczenie się przy pomocy wielu różnych systemów, tak by możliwie jak najszczelniej ochronić dobytek oraz mieszkańców domu przed nieprzewidzianymi, przykrymi zdarzeniami.

Jakie systemy bezpieczeństwa wybrać?

Do najczęściej stosowanych w zabezpieczaniu domów systemów należy sieć czujników ruchu. Dostępne modele opierają się na wykrywaniu aktywności fizycznej na obserwowanym obszarze. Te bardziej zaawansowane modele pozwalają kontrolować temperaturę czy fale ultradźwiękowe, a niektóre łączą detektory ruchu z wbudowanymi kamerami. Te ostatnie pozwalają nie tylko wykryć aktywność, ale jednocześnie utrwalić obraz, co może być kluczowe podczas potencjalnego dochodzenia policyjnego, w przypadku wystąpienia aktów wandalizmu lub włamania.

Wartym rozważenia zabezpieczeniem są czujniki kontrolujące otwarcie drzwi czy okien. Są to stosunkowo niedrogie urządzenia, które montuje się na framugach tych elementów domu. W momencie otwarcia ich, urządzenia wydają głośny sygnał, który ma za zadanie przede wszystkim wystraszyć włamywacza, ale również poinformować osoby znajdujące się w pobliżu o nowym niebezpieczeństwie. Kiedy użytkownik domu przewiduje częste przebywanie poza domem, powinien pomyśleć o nieco bardziej zaawansowanych systemach, które – prócz wydania sygnału dźwiękowego – wyślą dodatkowo wiadomość o niebezpieczeństwie do właściciela domu.

Chcąc ustrzec się przed skutkami uszkodzenia różnych instalacji znajdujących się w nieruchomości, warto wybrać również odpowiednie systemy ostrzegające o tego typu niebezpieczeństwach. Bez większych problemów można zaopatrzyć się w wykrywacze gazów i substancji niebezpiecznych, jak węgiel, czad czy dym. Ponadto instalacje hydrauliczne, gazowe czy elektryczne można usprawnić o urządzenia odcinające. W przypadku wykrycia nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu, system automatycznie odłączy wodę, gaz lub prąd.

Inne zalety inteligentnych rozwiązań dla domu

Nie jest to zbyt oczywiste, ale systemy bezpieczeństwa połączone z inteligentnymi rozwiązaniami potrafią nie tylko ochronić dobytek. Wiedziałeś, że na przykład urządzenia odcinające bardzo prosto zaprogramować i dzięki nim wygenerować mniejsze rachunki za ogrzewanie? Poznaj nowoczesne systemy grzejne i nie tylko, które pozwolą lepiej kontrolować urządzenia znajdujące się w domu.

Należą do nich, mi.in.:

  • elektryczne ogrzewanie podłogowe;
  • systemy automatyzujące otwieranie okien i wywietrzników;
  • sterowanie oświetleniem.

Tylko dzięki tym rozwiązaniom, które będą dbały o utrzymanie stałej temperatury lub oświetlały dane pomieszczenia tylko wtedy, gdy to koniecznie, każdy jest w stanie zredukować koszty użytkowania mieszkania czy domu. Warto rozważyć instalację tego typu rozwiązań. Dla poprawy bezpieczeństwa, ale także komfortu życia.