Murowanie ścian – cennik i koszty pracy

murowanie

Murowanie ścian to ciekawy, a także bardzo ważny etap pracy. Podczas budowy ścian dom rośnie niebywale szybko w oczach jednak ich budowa musi być objęta kontrolą. Na co warto zwrócić uwagę podczas budowy ścian oraz jakich błędów nie należy popełniać. Techniki z, których korzysta się podczas murowania są podobne z kilkoma dość znaczącymi różnicami. Najlepiej jest zatem dla pewności pobrać instrukcję obsługi murowania że strony producenta. Znajdziesz w niej wszystkie niezbędne wskazówki wykonawcze. Dotyczy to murów, które trzeba stawiać zgodnie z zaleceniami producenta, czyli nie jest dopuszczalne np. tworzenie ich z pustaków. Z tego tekstu dowiesz się również ile kosztuje murowanie ścian w Polsce.

Na czym polega murowanie ścian?   

W zależności od elementów, jakie będziesz używać wyróżnia się następujące techniki murowania:

  • Murowanie na cienką spoinę – o grubości do 3 mm, lecz tylko w momencie, gdy elementy murowane mają dokładne wymiary. 
  • Murowanie na zaprawę tradycyjną ze spoiną – o grubości od 6 do 15 mm. Takim sposobem łączone są elementy mające spore odchyły wymiarowe, jednak nie jest powiedziane, że nie możesz murować materiałów o dokładnych wymiarach. 
  • Murowanie na zaprawy ciepłochronne – sposób ten stosowany jest coraz rzadziej.
  • Klejenie elementów za pomocą kleju poliuretanowego – za jego pomocą łączy się bardzo dokładne elementy murowe. 
  • Murowanie bez wypełniania spoin czołowych – taka technika jest możliwa do zastosowania w momencie, gdy elementy murowane nie są profilowane na pióra i wypusty. 

Murowanie ścian – potrzebne narzędzia i ich ceny

Podczas prac związanych z murowaniem ścian przydadzą się następujące narzędzia:

Kielnia do murowania na cienką spoinę 

Jest to podstawowy rodzaj narzędzia do cienkiej spoiny. Kielnia posiada specjalne zęby, które ułatwiają precyzyjne nałożenie odpowiedniej ilości zaprawy w taki sposób, aby spoina miała od 0,5 do 3 mm. Koszt takiego narzędzia to około 50 zł. 

Piła do cięcia bloczków 

Piła widłowa przeznaczona jest między innymi do ręcznego obcinania bloczków. Specjalnie przygotowane zęby pozwalają na łatwe i dokładne cięcie tym samym nie niszcząc sprzętu.  Cena takiego narzędzia to 90 zł. 

Prowadnica kątowa do równego przycinania bloczków 

Za pomocą tego narzędzia możesz obcinać bloczki pod kątem 45 stopni, 90 stopni. Zakup takiego narzędzia wyniesie Cię około 70 zł. 

Cena za 1 mkw muru nośnego

Tradycyjna zaprawa murarska to koszt 8-12 zł za worek o wadzę 25 kg. W przypadku murowania na grubą spoinę muru o grubości 24 cm zużycie wyniesie 25 kg za mkw. Natomiast zaprawa ciepłochłonna jest znacznie droższa, a jej działanie jest bardzo podobne. Grubość spoiny w tym przypadku musi wynosić od 1 do 1,5 cm. Będziesz musiał więc liczyć się tutaj z kosztami rzędu 30-35 zł. 

Zaprawa cienkowarstwowa do murowania jest także droga jednak jej zużycie jest kilkukrotnie mniejsze, gdyż spoina do tego celu ma 2-3 mm i układa się ją tylko poziomo. Rozpiętość cenowa w tym przypadku będzie duża. Cena worka może wynieść od 18 do 35 zł. 

Murowanie ścian przy pomocy pustaków z ceramiki

Pustaki z ceramiki na mury nośne zazwyczaj mają grubość od 24 do 25 cm. Niektóre z nich można ustawić na długość oraz szerokość danego elementu. W ten sposób uzyskasz mur mający grubość 19 do 29 cm. Zużycie na mkw zależy od danego rodzaju materiału oraz jego ilości i może wynosić od 10 do 22 elementów, czyli 90 – 105 zł na mkw.