Koszt instalacji elektrycznej w domu – cena za m2

koszt instalacji elektrycznej w domu

Instalacja elektryczna w domu to część niskiego napięcia, który składa się z układu przewodów w obrębie budynków wraz ze sprzętem elektroinstalacyjnym. Początek linii instalacyjnej w domu to najczęściej to zaciski wyjściowe wewnętrznej linii zasilającej w złączu. Natomiast instalacja zakończona jest zawsze punktem odbioru energii elektrycznej, czyli gniazdkiem. Cel, jaki chcemy uzyskać podczas rozprowadzenia tego typu instalacji to dostarczenie energii lub sygnałów elektrycznych do poszczególnych odbiorników. Dowiedz się, ile kosztuje założenie instalacji elektrycznej w domu.

Domowa instalacja elektryczna

Domowa instalacja niskonapięciowa to nic innego jak system urządzeń, które są ze sobą połączone za pomocą stałych przewodów elektrycznych wykonanych z miedzi. Są one skoordynowane pod kątem parametrów technicznych dzięki, którym możliwe jest doprowadzenie energii elektrycznej z sieci rozdzielczej do odbiorników. 

Układ zasilania niskiego napięcia – materiały

W skład takiego układu wchodzą przyłącza i złącza kablowe, tablica rozdzielcza, piony oraz linie zasilające. Dodatkowo do instalacji zalicza się okablowanie, które poprowadzone jest pod tynkiem, przyrządy łączeniowe, a także zabezpieczające, ochronne, sterujące oraz pomiarowe. 

Podział instalacji elektrycznych

Ze względu na to, jakie są zasilane odbiorniki instalację elektryczną dzielimy na oświetleniową oraz siłową. Instalacja oświetleniowa odpowiada za zasilanie wszystkich źródeł światła oraz przenośnych urządzeń grzejnych, a także małych podgrzewaczy wody. Natomiast instalacja siłowa odpowiada za zasilanie odbiorników o charakterze przemysłowym oraz urządzeń o dużych mocach zmianowych np. podgrzewacze, kuchnie elektryczne. Pomieszczenia, które narażają instalacje elektryczne na kontakt z wodą powinny posiadać elementy hermetyczne, które ochraniają instalacje przed wnikaniem wody oraz wilgoci do instalacji.

Część urządzeń, która znajduje się za układem elektrycznym nazywana jest instalacją odbiorą. Służy ona do rozliczeń między dostawcą, a odbiorczą energii elektrycznej. Często w domach stosowany jest tak zwany podział na fazy, które podczas odcięcia, którejś z nich sprawiają, że w niektórych pomieszczeniach nadal mamy prąd. Możemy spotkać instalacje jednofazową lub trzyfazową. 

Typy instalacji w domu

W budynku mieszkalnym wyróżnia się 5 typów instalacji takich jak: elektroenergetyczną, telekomutacyjną, alarmową, domofonową, antenową, odgromową oraz fotowoltaiczną. 

  1. Instalacja energii elektrycznej: służy do zasilania odbiorców energią elektryczną
  2. Instalacja energii telekomunikacyjnej: zasilana jest przez określony zakład telekomunikacyjny, który dodatkowo jest odpowiedzialny za zarządzanie nią. 
  3. Instalacja energii antenowej: służy do odbioru radiowo telewizyjnego. 
  4. Instalacja energii odgromowej: służy do ochrony budynków przed wyładowaniami.
  5. Instalacja energii fotowoltaicznej: współpracują z zasilaniem ze słońca w połączeniu z siecią operatora. 

Koszt instalacji elektrycznej

Obejmuje on ceny osprzętu przyłączeniowego oraz wartość usług wykwalifikowanego elektryka. Wydatki są zależne tutaj od regionu i wielkości miasta, w których planowana jest inwestycja. Natomiast mogą one wynieść, mniej więcej:

  • Prace ziemne: około 300 zł 
  • Prace instalacyjne: około 200 zł 
  • Prace montażowe: około 890 zł
  • Ceny materiałów: około 600 zł 

Koszt instalacji elektrycznej w domu 150m2

Koszt wykonania jednego punktu elektrycznego to 30-50 zł, a na dom o powierzchni użytkowej 150m2 przypada ponad 50 takich punktów. Do tego dochodzi jeszcze cena za włączniki, gniazda kable itp. 

Gniazdko elektryczne tak samo jak włączniki jesteśmy w stanie zakupić już za około 10 zł. Powinniśmy być jednak świadomy, że możemy tego typu elementy znaleźć w cenie do kilku do kilkunastu zł za sztukę, a wszystko zależy od ich jakości. Dodatkowo będziemy musieli ponieść koszt za ich montaż. Niezbędne będą też kable. Obecnie stosowane są droższe kable miedziane kosztują nieco powyżej 200 zł. Trudno jest także wprost określić ile będzie kosztować robocizna, gdyż wszystko zależy od tego kto ją wykonuje i co jest do zrobienia. Ostateczny kosz instalacji elektrycznej znajduje się więc w przedziale od 6 do 10 tys zł