Panele fotowoltaiczne na gruncie. 6 zalet konstrukcji naziemnych

panele fotowoltaiczne

Instalacja fotowoltaiczna kojarzy się z panelami fotowoltaicznymi zamontowanymi na dachu budynku. Ciekawą alternatywą dla takiego rozwiązania jest instalacja fotowoltaiczna umieszczona na gruncie za pomocą konstrukcji wolnostojącej. Niesie to ze sobą wiele zalet, które postaramy się przybliżyć poniżej, w dalszej części artykułu.

6 powodów, dlaczego panele fotowoltaiczne na gruncie, to dobre rozwiązanie

1. Dowolne ułożenie konstrukcji

Panele fotowoltaiczne produkują najwięcej energii, kiedy są ustawione w kierunku południowym, pod kątem wynoszącym około 30-35 stopni. Niestety, dach budynku nie zawsze jest w stanie zapewnić takie warunki. Tutaj z pomocą przychodzi właśnie konstrukcja wolnostojąca paneli fotowoltaicznych na gruncie. Takie rozwiązanie pozwala na dowolne ułożenie modułów PV. W efekcie, możemy wyprodukować nawet do kilkudziesięciu procent energii więcej (w skali roku). Przekłada się to bezpośrednio na oszczędności finansowe.

2. Łatwy dostęp do paneli fotwoltaicznych

Zabrudzenia modułów fotowoltaicznych mogą wymiernie obniżać efektywność całej instalacji. Usunięcie zabrudzeń z paneli fotowoltaicznych znajdujących się na dachu jest utrudnione i niebezpieczne. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku instalacji fotowoltaicznej gruntowej. Umycie modułów PV lub ściągnięcie warstwy śniegu nie stanowią żadnego problemu (w przypadku instalacji dachowej często wiąże się to z koniecznością zatrudnienia wykwalifikowanych fachowców). W taki sposób nic nie zakłóci produktywnego działania całego systemu.

3. Prosty montaż instalacji fotowoltaicznej na gruncie

Panel fotowoltaiczny monokrystalicznyRównież sam montaż paneli fotowoltaicznych na gruncie jest znacznie prostszy niż w przypadku instalacji dachowej. Nie wymaga to prac na wysokościach i ingerencji w poszycie dachowe. Mimo konieczności przygotowania solidnej konstrukcji i związania jej z podłożem, jest to proces, który przebiega sprawnie i zazwyczaj bezproblemowo. Należy w to wliczyć również czynności związane z podłączeniem instalacji przez elektryka.

Fot. Panel fotowoltaiczny monokrystaliczny
Źródło: https://swatt.pl/pl/59-panele-fotowoltaiczne

4. Lepsza wentylacja modułów PV

W pracy instalacji fotowoltaicznej liczy się każdy szczegół. Najdrobniejsze detale mogą wpływać na ilość wyprodukowanej energii. W tym aspekcie, instalacja fotowoltaiczna na gruncie ma jeszcze jedną zaletę. Mowa tu o lepszej wentylacji modułów PV. Wszystko za sprawą wolnej przestrzeni między urządzeniami a gruntem. Dobra cyrkulacja powietrza daje kilka procent energii więcej w ciągu roku.

5. Wyposażenie paneli w solar tracking system

Panele fotowoltaiczne na gruncie mogą zostać wyposażone w system nadążny (w przypadku paneli na dachu jest to niemożliwe). System ten, jak sama nazwa wskazuje, podąża za słońcem zmieniającym swoje położenie w ciągu dnia. Panele, zmieniając swoje położenie, w każdym momencie dnia, wykorzystują swój maksymalny potencjał redukując straty wynikające z nieoptymalnego ułożenia względem słońca. W naszej szerokości geograficznej systemy śledzące słońce są przydatne szczególnie w miesiącach zimowych (ze względu na niekorzystny kąt padania promieni słonecznych).

6. Trwałość konstrukcji gruntowej

Stelaże pod panele fotowoltaiczne wykonane są najczęściej z ocynkowanej stali i aluminium. Dzięki temu otrzymujemy rozwiązanie odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne. Tak przygotowana instalacja fotowoltaiczna będzie działać niezawodnie przez wiele lat.

Artykuł powstał przy współpracy z Hurtownia Fotowoltaiczna SWATT, w której dostępny jest kompletny asortyment do wykonania instalacji fotowoltaicznej w konkurencyjnych cenach.