Naturalne materiały wykończeniowe nigdy nie wychodzą z wnętrzarskiej mody. Wprowadza się je w zasadzie do wszystkich aranżacji, choć w zależności od wybranego stylu mogą mieć nieco inną formę. Najpopularniejszym surowcem od lat pozostaje drewno, które stosuje się w przypadku podłóg, okładzin ściennych, mebli a nawet efektownych opraw oświetleniowych.
Na tych ostatnich chcielibyśmy się dziś skupić, pokazując, że stylowe drewniane lampy do praktyczne i estetyczne rozwiązanie niemal do każdego domowego pomieszczenia.
Spis treści:
Drewniane lampy – co można zrobić z tego materiału?
Drewniane elementy wykorzystywano w oprawach oświetleniowych od dawna. Najczęściej były to jednak niewielkie elementy ozdobne. Z czasem drewno zaczęło grać pierwsze skrzypce – obecnie powstają z niego coraz bardziej oryginalne rozwiązania, łączące nowoczesny design z materiałami wprost z natury. W wielu przypadkach efektowne lampy drewniane pokryte są wyłącznie bezbarwnym impregnatem, który zabezpiecza je przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych, a przy tym pozwala odpowiednio wyeksponować naturalny kolor, fakturę i deseń słojów.
Z takiego materiału tworzy się chętnie choćby podstawy do lamp stojących: prostych, z łukowo wygiętym ramieniem, a przede wszystkim do modeli na trójnogach, których spory wybór pojawia się choćby na stronie: Lampy.it.
Drewniane oprawy przydają się zarówno we wnętrzach reprezentacyjno-rekreacyjnych, jak i w kuchni, pokoju dziecka, a nawet na korytarzach i w przedpokoju. Jeśli wybierze się oprawy o wysokim stopniu wodoszczelności, drewniane lampy potrafią rozświetlić tak wymagające i trudne pomieszczenia jak domowe łazienki.
Jakie elementy opraw produkuje się z drewna? Oprócz wspomnianych konstrukcji do lamp stojących, coraz częściej spotyka się drewniane osłony źródeł światła, zastępujące klasyczne abażury i klosze. Dzięki użyciu nieprzepuszczającego materiału, zyskuje się przyjemnie rozproszone światło odbite, wręcz idealne do kinkietów i plafonów, stosowanych jako oświetlenie boczne uzupełniające.
Do produkcji lamp stosuje się różne gatunki drewna – od odmian rodzimych (buk, sosna) po egzotyczne (drewno tekowe), co pozwala uzyskać urozmaicone efekty, wpisujące się w różne potrzeby i oczekiwania użytkowników.
W jakich aranżacjach sprawdzają się drewniane oprawy oświetleniowe?
Surowce takie jak drewno przede wszystkim kojarzą się ze stylami aranżacji wnętrz zbliżonymi do natury, w których chętnie wprowadza się elementy, nawiązujące do otoczenia i przyrody.
Świetnym tego przykładem jest choćby cieszący się niesłabnącą popularnością nurt skandynawski, w którym drewno w wielu odmianach stanowi jeden z kluczowych elementów. Podobnie jest zresztą z innymi współczesnymi tendencjami. Lampy z naturalnego, nieprzetworzonego drewna idealnie sprawdzają się we wnętrzach boho. Nie może się bez nich obyć również przestrzeń zaprojektowana w duchu urban jungle, który dosłownie przenosi dziką przyrodę do miejskich mieszkań. W takim miejscu trudno wręcz wyobrazić sobie wyposażenie z innego materiału niż właśnie drewno. Sporo ciekawych inspiracji do wykorzystania drewnianych opraw oświetleniowych można znaleźć na stronie: dom-dom.pl.
Klasyczne lampy drewniane i nowoczesne technologie
Drewniane lampy zazwyczaj cechuje prostota i geometryzacja formy. Materiał świetnie łączy się z elementami ze szkła, metalu i tkaniny. Co ciekawe, w przypadku nowoczesnych opraw zastosowanie tak tradycyjnych materiałów regularnie idzie w parze z nowoczesnymi technologiami.
Wiele drewnianych lamp współpracuje bowiem z energooszczędnymi żarówkami LED najnowszych generacji, a także pozwala na podłączenie ich do centralnego systemu Smart House. Dzięki temu zyskuje się szansę na zdalne sterowanie wszystkimi punktami świetlnymi w domu, a także znacząco obniża się zużycie prądu, przy zachowaniu optymalnego komfortu oświetleniowego.
Drewniane lampy do domu – efektowne i praktyczne rozwiązanie
Drewniane lampy łączą funkcjonalność i uniwersalny design, który łatwo wprowadzić do rozmaitych domowych wnętrz. Wyróżniają się dekoracyjnością i trwałością oraz wpisują się w modne trendy aranżacyjne. Trudno się dziwić, że tak wiele osób decyduje się właśnie na takie modele. Może sprawdzą się również w Waszych domach?