Żaluzje drewniane, czy aluminiowe? Które wybrać?

żaluzje

Żaluzje to jedne z najbardziej znanych produktów służących do dekoracji oraz ochrony okien. Mogą być stosowane zarówno w domach jednorodzinnych, mieszkaniach, budynkach biurowych. Poza ochroną przed światłem i promieniowaniem słonecznym żaluzje nadają wnętrzom stylowego charakteru. Dużym dylematem może być jednak wybór spośród żaluzji drewnianych i aluminiowych. Oba rodzaje żaluzji mają wady jak i zalety. W niektórych oknach lepiej wyglądają żaluzje drewniane, innych zaś aluminiowe. Zależy to między innymi od wystroju wnętrza oraz zastosowanych dodatków.

Zalety żaluzji drewnianych

Ogromną zaletą żaluzji drewnianych jest ich niesamowity design. Dzięki niemu prezentują się znacznie bardziej ekskluzywnie oraz elegancko aniżeli rolety oraz zasłony. Urok żaluzji drewnianych tkwi w cienkich lamelach, które posiadają naturalne odcienie drewna. Dlatego pasują do każdego wnętrza. Pomimo prostoty oraz minimalistycznego charakteru żaluzje drewniane wyglądają bardzo luksusowo oraz wzbogacają estetycznie wnętrze. Dodatkową zaletą żaluzji drewnianych jest ich wysoka trwałość. Drewno nie blaknie nawet pod wpływem silnego działania promieni słonecznych. Dlatego rolety długo zachowują swój głęboki kolor oraz nie są podatne na różne uszkodzenia mechaniczne. Tego typu rolety wyróżniają się także wysoką funkcjonalnością. Dzięki zastosowaniu w nich odpowiedniego systemu regulacji istnieje możliwość optymalnego dopasowania ilości wpadającego do wnętrza światła. Mechanizm jest bardzo prosty w obsłudze. Dzięki niemu istnieje także możliwość opuszczenia rolet do danego poziomu okna, zgodnie z preferencjami – wyjaśnia przedstawiciel marki: https://czechrolety.pl/

Wady żaluzji drewnianych

Wśród głównych wad żaluzji drewnianych wyróżnić należy niską odporność na wilgoć oraz nagłe zmiany temperatur. Dlatego tego typu żaluzje można stosować jedynie wewnątrz pomieszczeń, nie nadają się natomiast do wykorzystania na zewnątrz budynku. Żaluzje drewniane nie zawsze sprawdzają się także w kuchni ani w łazience ze względu na zbyt wysoką wilgotność powietrza oraz dużą ilość zanieczyszczeń. Natomiast są świetnym rozwiązaniem w przypadku nowoczesnych sypialni, w garderobach, salonach, ale również na korytarzach.

Zalety żaluzji aluminiowych

Żaluzje aluminiowe stają się coraz bardziej popularną osłoną okien. Doceniają je nawet najbardziej wymagający klienci. Wykonywane są w różnych kolorach oraz ze zróżnicowanymi systemami montażu i jak i sterowania. Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest wybór żaluzji aluminiowych, które dostępne są w kolorach drewnopodobnych. Dzięki temu mogą idealnie wpisać się charakter wnętrza, która nawiązuje stylistyką do naturalnych materiałów. Istnieje ponadto możliwość montażu żaluzji aluminiowych wewnątrz szyby, ale również we wnęce przyszybowej, na zaczepach lub z wykorzystaniem specjalnych mocowań. Nie zawsze jednak wymaga to wiercenia w ramie okna. Żaluzje aluminiowe można wykorzystywać ponadto także w przypadku okien uchylnych.

Wady żaluzji aluminiowych

Wśród wad żaluzji aluminiowych wymienić należy konieczność regularnego czyszczenia. W przeciwnym razie na listwach żaluzji aluminiowych gromadzić się mogą zanieczyszczenia w postaci kurzu, brudu, a także roztocza i drobnoustroje. Czyszczenie ponadto wymaga dużej precyzji, a także stosowania odpowiednich detergentów. Ważne jest także, aby podczas czyszczenia nie doszło do uszkodzenia elementów systemu sterowania, pani porysowania listków żaluzji, które mogą być stosunkowo delikatne.

Żaluzje drewniane czy aluminiowe – porównanie rozwiązań

Żaluzje aluminiowe produkowane są z bardzo wysokiej jakości materiałów. Podobnie w przypadku żaluzji drewnianych listki następne są w bardzo różnych grubościach. Dlatego z łatwością można dopasować je do własnych preferencji oraz wielkości samego okna. Zarówno żaluzje drewniane jak i aluminiowe posiadają różne systemy sterowania, co jest dużym ułatwieniem zwłaszcza dla wymagających użytkowników. Umożliwia to korzystanie z takiego systemu, który najbardziej odpowiada indywidualnym predyspozycjom.

Dodaj komentarz