Moodboardy – czym są i jak pomagają w aranżacji wnętrz?

Dokonywanie wyborów dotyczących wykończenia domu czy mieszkania wcale nie jest zadaniem prostym. Producenci oferują niezliczoną ilość kolorów, faktur i wzorów, okładzin podłogowych i ściennych, elementów wyposażenia oraz dekoracji. Jak nie zgubić się w gąszczu możliwości aranżacyjnych i stworzyć wnętrze na miarę swoich marzeń? Z pomocą przychodzą moodboardy!

Co to jest moodboard i do czego służy?

Moodboard to nic innego jak rodzaj kolażu pełnego zdjęć, notatek oraz materiałów. Pozwala on na zgromadzenie pomysłów i przedstawienie swojej wizji w formie graficznej. Jego przygotowanie jest następstwem przemyśleń, konsultacji i poszukiwania inspiracji, ale poprzedza podjęcie decyzji o zakupie.

Moodboardy, czyli tablice inspiracji wykorzystuje się w różnych branżach, jednak szczególnie użyteczne są one we wnętrzarstwie. Chętnie posługują się nimi architekci oraz projektanci, którzy chcą zwizualizować swoją koncepcję klientowi, aby uzyskać jego akceptację lub wspólnie z nim wprowadzić modyfikacje. Co istotne, moodboard nie jest gotowym projektem, a jedynie jego zarysem stanowiącym punkt wyjścia do dalszej dyskusji.

Jak sama nazwa wskazuje, podstawowym zadaniem moodboardu jest oddanie atmosfery wnętrza, uchwycenie panującego w nim nastroju i określenie dominującej stylistyki. W tym celu na tablicy inspiracji zestawia się ze sobą wybrane kolory i tekstury ścian, podłóg, mebli oraz tekstyliów, planuje się oświetlenie i obecność dodatków. Dzięki temu łatwiej jest ocenić, czy wszystkie elementy harmonijnie ze sobą współgrają, czy też razem tworzą optyczny bałagan. Warto pamiętać, że to, co w sklepie wygląda efektownie, w innym otoczeniu może prezentować się inaczej.

Jak wygląda moodboard wnętrza? Od czego zacząć?

Moodboardy mogą mieć dowolną formę, podobnie jak rozmiar i skalę. Wyłącznie od Ciebie zależy, czy Twoja tablica inspiracji powstanie na kartce papieru, tablicy korkowej czy ekranie laptopa bądź tabletu. Pamiętaj jednak, że wersja cyfrowa jest znacznie wygodniejsza, ponieważ nie wymaga drukowania zdjęć, w dodatku możesz ją na bieżąco modyfikować i obserwować efekt dokonanych zmian. W przypadku moodboardu, który składać się będzie z materiałów, warto przygotować fizyczną wersję, by dokładnie móc zobaczyć odcień czy fakturę zestawianych materiałów.

Własny moodboard stworzysz w trzech prostych krokach:

  1. Zastanów się, jaki efekt finalny chcesz osiągnąć i co Ci w tym pomoże – wolisz stonowane i przytulne wnętrza sprzyjające wyciszeniu czy przeciwnie, bardziej podobają Ci się odważniejsze aranżacje, które zaskakują, inspirują i zachęcają do działania? Pomyśl nad kolorystyką, bo to przede wszystkim ona nadaje charakter pomieszczeniu. Następnie weź kartkę papieru i spisz swoje refleksje.
  2. Poświęć trochę czasu na zapoznanie się z najnowszymi trendami wnętrzarskimi. Inspiracji szukaj w Internecie oraz katalogach firmowych pełnych zdjęć z realizacji. Zapisz na pulpicie fotografie przedstawiające wnętrze bliskie Twojej wizji oraz dodaj do ulubionych linki do elementów wystroju, które wpadły Ci w oko. Pamiętaj przy tym, że nie tworzysz mieszkania pokazowego, ale takie, w którym na co dzień będziesz czuć się po prostu dobrze.
  3. Wstępną koncepcję masz już gotową? Inspiracje znalezione? Świetnie! W takim razie pora na wykonanie moodboardu. Możesz skorzystać w dostępnych w sieci narzędzi, powklejać zgromadzony materiał do pliku graficznego lub wydrukować poszczególne elementy kolażu, powycinać je i przykleić na dużym kartonie. Nie musi być pięknie, ma być użytecznie!

Gotowe. Najwyższy czas skonsultować swój projekt z pozostałymi domownikami. Im bardziej szczegółowy będzie Twój moodboard, tym mniejsze ryzyko, że na etapie wdrażania go w życie pojawią się niemiłe niespodzianki.

Moodboard a dobór zabudowy meblowej

Tablica inspiracji jest szczególnie pomocna przy wyborze tych elementów wyposażenia, które są bardzo kosztowne, więc z założenia mają posłużyć latami. Zalicza się do nich przede wszystkim zabudowę meblową, w tym kuchenne fronty. Nawet jeśli decydujesz się na biały kolor szafek, wciąż możesz wybierać z kilkudziesięciu odcieni kilkanaście gładkich, białych dekorów dostępnych w płycie laminowanej:

  • U11102 KREDA – łagodna, lekko przygaszona biel o piaskowej, matowej strukturze. Świetnie komponuje się z żywymi barwami (np. miodową, zieloną, pomarańczową, liliową), co pozwala stworzyć kreatywne kompozycje barwne.
  • U11026 BIEL KRYSTALICZNA – ponadczasowy, uniwersalny odcień ciepłej bieli z dyskretnym efektem mat-połysk. Dekor ten doskonale prezentuje się w połączeniu zarówno z naturalnymi odcieniami drewna, jak i klasycznymi, ciemnymi marmurami oraz dekorami jednobarwnymi.
  • W10410 BIEL KRYJĄCA – ciepły, naturalny odcień bieli o wysokim kryciu i perłowej strukturze charakteryzującej się średnim stopniem połysku. Doskonale sprawdzi się np. na frontach kuchennych szafek, gdzie stanowić będzie tło do wyeksponowania drewnianych lub kamiennych blatów.

Czy warto poświęcić czas, aby stworzyć moodboard? Projektowanie wnętrz dalekie jest od schematu, więc uporządkowanie własnych myśli w formie graficznej z pewnością ułatwi Ci wyczarowanie wnętrza, które stanie się dla Ciebie i Twojej rodziny miejscem relaksu oraz prywatnym azylem.

Chcesz stworzyć moodboard, który zobrazuje Twoje wymarzone wnętrze? Możesz go zrobić na platformie Woodlove.to, która oferuje zestawienie wszelkich inspiracji, które Cię interesują, w jednym miejscu.

Dodaj komentarz